משבר בין פולין לאוקראינה: "הם צריכים להעריך את הסיוע"

משבר בין פולין לאוקראינה: "הם צריכים להעריך את הסיוע"
דברים של בכיר פולני עוררו מתיחות קשה ביחסי ורשה – קייב. שגריר פולין באוקראינה זומן לשיחת נזיפה. ראש ממשלת פולין זעם: "אסור שטעות כזו תחזור על עצמה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פולין
צילום: מסך

משבר חסר תקדים בין אוקראינה לבין אחת התומכות הכי גדולות שלה באיחוד האירופי ושכנתה פולין. מי שעורר את הסערה היה ראש הלשכה הנשיאותית לענייני חוץ בפולין מרצין פשידאץ'. בראיון לתקשורת הפולנית אמר הבכיר: "הגיע הזמן שאוקראינה תתחיל להעריך את מה שפולין עושה למענה". הדברים עוררו זעם בקייב ובעקבות זאת זומן השגריר הפולני לשיחת נזיפה במשרד החוץ האוקראיני.

בהמשך הצטרף לקלחת גם ראש ממשלת פולין מתיאוש מורובצקי שאמר: "פולין עשתה רבות למען אוקראינה – זימן השגריר היא טעות שאסור היה שתקרה". היום נשיא אוקראינה זלנסקי עוד ניסה להרגיע אבל סגן שר החוץ הפולני פבל יבלונסרי הצהיר לפני שעה קלה: "אין זה סוד – שהיחסים בין וורשה לקייב פשוט לא טובים לאחרונה".

מי שהביטה בהנאה רבה היא כמובן רוסיה. על פי העמדה הרוסית פולין מסייעת לאוקראינה אך ורק כדי להוציא לפועל תוכנית לסיפוח מערב אוקראינה, אזור לביב, לשטחה של פולין.

דוברת משרד החוץ הראוסי מריה זכארובה השוותה את יחסי אוקראינה פולין ליחסי זאב וכבשה. לדברי זכאורבה: "הסיפור בין פולין לאוקראינה משול לזאב שאומר לכבשה ''את צריכה לשמוח שבחרתי בך לארוחת ערב'. והכבשה גם אם היא לא העיפרון הכי חד  לפתע מבינה שזו לא הולכת להיות ארוחת ערב זוגית".

 

הפופולריים