מפקד כוח וגנר נהרג בהתרסקות מטוס ברוסיה

מפקד כוח וגנר נהרג בהתרסקות מטוס ברוסיה
לפי המשרד לשירותי חירום של רוסיה, המסוק עשה את דרכו ממוסקווה לסנט פטרסבורג, ועליו שבעה נוסעים, בהם שלושה אנשי צוות, אשר כולם נהרגו. ביידן: "לא קורים הרבה דברים ברוסיה שפוטין לא עומד מאחוריהם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יבגני פריגוז'ין והמטוס שהתרסק
צילום: אי-פי

ערוץ הטלגרם של כוח וגנר הודיע הערב (רביעי) כי יבגני פריגוז'ין, מפקד כוח וגנר, נהרג בהתרסקות מטוס. בהודעה מטעם כוח וגנר נכתב: "ראש כוח וגנר גיבור רוסיה ופטריוט אמיתי של מולדתו, יבגני ויקטורוביץ' פריגוז'ין נהרג בשל פעולות בוגדיה של רוסיה. גם בגיהינום הוא יהיה הכי טוב. תהילה לרוסיה".

לפי המשרד לשירותי חירום של רוסיה, המסוק עשה את דרכו ממוסקווה לסנט פטרסבורג, ועליו שבעה נוסעים, בהם שלושה אנשי צוות, אשר כולם נהרגו. לעומת זאת, בזירה עצמה נמצאו שמונה גופות שטרם זוהו והרשויות ברוסיה פתחו בחקירה. גורם בצוות חקירת התרסקות המטוס מסר: "אנו בוחנים את כל האופציות כולל טעות אנוש, תקלה טכנית והתערבות חיצונית".

גורם בקרמלין אמר בראיון: "אני לא מופתע. הייתה תחושה שזה ייגמר רע. על דבר כזה בקרמלין לא סולחים". נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס לאירועים ואמר כי "לא קורים הרבה דברים ברוסיה שפוטין לא עומד מאחוריהם". 

התרסקות המטוס הגיעה פחות מיממה לאחר שמפקד חיל האוויר והחלל סרגיי סורביקין הודח רשמית מתפקידו. נגד סורוביקין נטען כי ידע מראש על הכוונה של פריגוז'ין לבצע מרד. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין השתתף בטקס לציון הניצחון הרוסי בקרב קורסק, קרב השריון הגדול בהיסטוריה במלחמת העולם השנייה.

לפי חלק מהדיווחים, גם דמיטרי אוטקין, ממקימי כוח וגנר ויד ימינו של פרגוז'ין, היה על המטוס. אוטקין החזיק בדעות לאומניות ואנטישמיות, כשעל גופו היו קעקועים נאציים. הרשויות ברוסיה טרם אישרו שיושב ראש כוח וגנר היה על המטוס, אלא שבין הנוסעים יש נוסע בשם יבגני פריג'וז'ין. לפי אתר תעופה רוסי, המטוס שהתרסק נקנה על ידי כוח וגנר בשנת 2020.

המטוס המדובר 

ערוצי טלגרם ברוסיה טענו שמערכת הגנה אווירית רוסית היא זו שהפילה את המטוס. בחלק אחר מערוצי הטלגרם נטען כי מדובר ב"מעשה חבלה", לפי עדויות. בפלייט ראדר המטוס נעלם כ-13 דקות אחרי שהמריא מהמשדר. בערוצי הטלגרם המזוהים עם פריגוז'ין לא מאשרים את דבר מותו וטוענים כי ישנו סיכוי שניצל. זאת כיוון שהרבה להשתמש בכפילים ולעיתים החליף טיסות ברגע האחרון.

לפני כחודשיים הודיע פריגוז'ין בערוצי הטלגרם שלו שחצה את גבול רוסיה יחד עם 25,000 לוחמים. "חצינו את הגבול לרוסיה, נשמיד כל מה שיעמוד בדרכנו, נלך עד הסוף", הוא טען. 

הפופולריים