רוסיה שוב מאיימת: נתקוף את אוקראינה עם נשק גרעיני

רוסיה שוב מאיימת: נתקוף את אוקראינה עם נשק גרעיני
סגן יו"ר מועצת הביטחון הלאומי של רוסיה במסר שלא משתמע לשני פנים. בעבר אמר שניתן "להביא לסיומה של המלחמה תוך מספר ימים אם יעשו מה שעשו האמריקנים ב-1945 להירושימה ונגסקי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דמיטרי מדבדב
צילום: איי-פי

דמיטרי מדבדב, סגן יו"ר המועצה הרוסית לביטחון לאומי ונשיא רוסיה לשעבר, איים אתמול בפעם השנייה בשימוש באופציה הגרעינית במלחמה מול אוקראינה. לדבריו, אם מתקפת הנגד האוקראינית נגד פלישת מוסקבה תגיע לכדי תפיסת שטח רוסי, לא תהיה ברירה לשימוש בנשק גרעיני אסטרטגי. "פשוט לא יהיה מוצא אחר משימוש בנשק גרעיני אם המתקפה האוקראינית תצליח לכבוש את השטח הרוסי״, כתב מדבדב בפוסט ברשתות החברתיות.

זו לא הפעם הראשונה שמדבדב משתמש בארסנל הגרעיני של רוסיה כדי לאיים על אוקראינה ותומכיה. במהלך ניסיון ההפיכה הכושל של יבגני פריגוז'ין, מדבדב אמר שהמרד עלול להוביל למלחמה גרעינית. לפני כן, מדבדב אמר שניתן "להביא לסיומה של המלחמה באוקראינה תוך מספר ימים" על ידי עשיית מה ש"עשו האמריקנים ב-1945 כשהם פרסו נשק גרעיני והפציצו שתי ערים יפניות, הירושימה ונגסקי".

שבוע שעבר פורסמו חלקים משיחתם של נשיא בלארוס אלכסנדר לוקאשנקו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם בסנט פטרסבורג, הנוגעים למלחמה עם אוקראינה, סיפוח שטחים באיזור ונאט"ו. "'כוח וגנר אמרו לי 'מאוד מתאים לנו טיול לפולין'" כך אמר לוקאשנקו לעמיתו הרוסי. פוטין ולוקאשנקו החריפו מאוד את הטון נגד פולין בשבועות האחרונים והאשימו את ורשה בניסיון לספח אליה שטחים ממערב אוקראינה ואת אזור לביב בפרט.

על פי הודעת הקרמלין, הציג לוקאשנקו לפוטין מפות של התקדמות גדודים פולנים (ככל הנראה הכוונה לשכירי חרב פולנים הלוחמים לצד אוקראינה) המתקרבים לדברי לוקאשנקו לגבולות ארצו. נשיא בלארוס אמר בהקשר זה: "מה שקורה הוא שהמערב מנסה לקרוע את אוקראינה לגזרים. עכשיו יש רעיון חדש – לצרף קודם את מערב אוקראינה מנאט"ו ואז את כל יתר המדינה. בפועל זה יהיה סיפוח של מערב אוקראינה לפולין. אסור להרשות זאת".

לאחר מכן, עבר לוקאשנקו לדבר עם פוטין על אנשי כוח וגנר שעברו לארצו אחרי המרד של יבגני פריגוז'ין. לדברי לוקאשנקו: "אנשי וגנר עצבניים. הם אומרים לי 'תן לנו אישור ללכת מערבה'. ואני אומר להם 'למה שתרצו ללכת מערבה' – והם עונים 'מתאים לנו טיול לפולין".

על רקע זה סיכמו פוטין ולוקאשנקו להדק עוד יותר את שיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות. מבחינת פולין פתרון אפשרי לאיומים הוא הצבת נשק גרעיני של נאט"ו בשטח המדינה – נשיא פולין אנדז'י דודה כבר קרא לפני כמה שבועות לראשי נאט"ו להציב נשק שכזה בגבולות ארצו לנוכח "התוקפנות הרוסית".   

הפופולריים