רה"מ בהתייחסות ראשונה לפגישת שרי החוץ של ישראל ולוב: הפרסום לא היה מועיל

נתניהו על המפגש עם שרת החוץ של לוב: הפרסום לא היה מועיל
ראש הממשלה: נערכו לא מעט מפגשים חשאים בשנים האחרונות וננקטה זהירות לא לפרסמם בעיתוי הלא נכון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת החוץ של לוב, שר החוץ אלי כהן
צילום: באדיבות משרד החוץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בריאיון לרשת ATN1 הקפריסאית כי פרסום הפגישה בין שרי החוץ של ישראל ולוב היה לא מועיל. לדבריו "פרסומים של פגישה חשאית - זה דבר חריג, לא על פי הכללים הרגילים. נערכו בשנים האחרונות לא מעט מפגשים חשאיים, חלק על אדמת קפריסין, חלק שקשורים להסכמי אברהם, והיינו זהירים לא לפרסם אותם לפני הזמן המתאים".

התובע הכללי בלוב הודיע ביום שבת על הקמת ועדת חקירה בעניין הפגישה בין שר החוץ אלי כהן לבין שרת החוץ הלובית לשעבר, נג'לאא מנקוש, בעקבות תלונות שהתקבלו בנושא, כלשונו. בהודעה מטעם התובע הכללי נמסר כי הוועדה תבדוק את מידת הנזק שנגרם לאינטרסים של המדינה הלובית, בעקבות הפגישה, בהתאם לדוחות של המודיעין הלובי.

האזינו להסכת "עוד יום"

אחרי הפגישה עם שר החוץ ראש הממשלה הלובי הפסיק בשבוע בשעבר את עבודתה של שרת החוץ הלובית והיא הועברה לחקירה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הלובית הרשמית שר הצעירים החליף אותה. מנגנון ביטחון הפנים של לוב אסר על אלמנקוש לעזוב את המדינה עד שתתייצב לחקירה. טרם החלטת ראש ממשלת לוב התקיימו במדינה הפגנות נגד הפגישה בין השניים.

בתוך כך, ממשרדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יצאה הנחייה לכל משרדי הממשלה, לפיה תהיה חובה לאשר מראש כל פגישה מדינית חשאית עם לשכתו. על פי ההנחייה, גם כל פרסום של פגישה חשאית ידרוש את אישורו האישי של ראש הממשלה נתניהו.

בכאן חדשות פורסם שבלוב ביקשו לדחות את פרסום הפגישה, מחשש לתגובה שלילית של הציבור. בישראל טענו כי הבינו שפרסום הפגישה יידחה לתקופה הקרובה - אך בלוב רצו לדחות אותו לגמרי. לפני שפירסמו בישראל אודות הפגישה, משרד החוץ עידכן את הלובים וכתב: "ברגע שזה דלף, לא הייתה לנו ברירה".

הפופולריים