מחאות בעולם לציון שנה למות הצעירה "הלא צנועה" באיראן

מחאות בעולם לציון שנה למות הצעירה "הלא צנועה" באיראן
מהסא אמיני הלכה לעולמה לאחר שעוכבה בידי משטרת הצניעות האיראנית מכיוון שלטענתם לא כיסתה כראוי את ראשה עם החיג'אב • כוחות הבטחון האיראניים נפרסו במספרים מתוגברים • שרת החוץ הגרמנית: "אפילו אם ההפגנות נעלמו מהכותרות, אנו לא נעזוב את העם האיראני לבדו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: איי-פי

המונים הפגינו היום (שבת) באיראן וברחבי העולם לציון יום השנה למותה של הצעירה האיראנית ממוצא כורדי, מהסה אמיני, שמתה זמן קצר לאחר שנעצרה בידי משטרת המוסר האיראנית. אמיני נעצרה מכיוון שלא לבשה את החיג'אב "כראוי".

אלפים הפגינו במרכז לונדון, בברלין וברומא וקראו: "נשים! חיים! חופש!". באיראן, הפגנות שונות התרחשו במהלך היום, ביניהן הפגנה של אסירות בבית כלא מרכזי בטהרן, כך על פי דיווח של הרשת הכורדית לזכויות אדם. 

גם אנאלה ברבוק, שרת החוץ הגרמנית, התייחסה לפרשה. בציוץ שפרסמה, נכתב: "אפילו אם ההפגנות נעלמו מהכותרות, אנו לא נעזוב את העם האיראני לבדו ונשים את גורל העם האיראני על סדר-היום בבריסל".

בתוך כך, כוחות הביטחון באיראן עצרו לזמן קצר את אביה של אמיני והזהירו אותו מפני ציון היום. נוסף על כך, הכוחות מנעו מבני משפחת אמיני לעלות לקברה "כי אין להם את הזכות", וגם מנעו את השתתפותם בטקס יום השנה לזכרה - כפי שהודיעו שיעשו בהצהרה קודמת.

אמיני נעצרה בידי משטרת המוסר בנימוק שלא לבשה את החיג'אב כראוי ומותה של הצעירה, בת ה-22, הצית גל של הפגנות שנמשכו חודשים. במהלך המחאות שדוכאו בכוח נהרגו יותר מ-500 בני אדם ואלפים נעצרו. לקראת יום השנה הראשון למותה של אמיני, דיווחו עדי ראייה על תגבור נרחב של כוחות ביטחון בעיר הולדתה, סאקז, ובכמה ערים אחרות בחבל כורדיסטאן, מחשש להפרות סדר.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, פרסם אתמול הודעת תמיכה באזרחי איראן הנאבקים למען חירות ולמען זכויות הנשים. בד בבד הטיל המימשל האמריקני עיצומים על 29  יחידים וגופים הקשורים לדיכוי האלים של מחאת החיג'אב באיראן. הרשויות בטהראן האשימו את ארצות הברית ואת ישראל כי הן מלבות את התסיסה הפנימית באיראן כדי לערער את יציבות המשטר.

בנוסף, ארה"ב הטילה אתמול עיצומים על "מקצת מפירי זכויות-האדם השערורייתיים ביותר של איראן"; בהם כלי תקשורת ממסדיים ובכירי ממשל. הנשיא ביידן אמר כי ארצות הברית מאשררת את "מחויבותה לאנשים האמיצים באיראן הממשיכים את משימתה. הם מעוררים השראה בעולם עם איתנותם ונחישותם. ויחד עם בעלי בריתנו ושותפינו, אנו עומדים עימם."

הפופולריים