זלנסקי: "אם נפסיד לרוסיה – תפרוץ מלחמת עולם שלישית"

זלנסקי: "אם נפסיד לרוסיה – תפרוץ מלחמת עולם שלישית"
נשיא אוקראינה בריאיון לתוכנית "60 דקות" של רשת CBS: "אם אנחנו ניפול – פוטין בטוח ילך רחוק יותר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 אוקראינה זלנסקי
צילום: רויטרס

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי העריך כי אם ארצו תפסיד במלחמה נגד רוסיה – תפרוץ מלחמת עולם שלישית. בראיון ששודר הלילה (שני) בתוכנית "60 דקות" ברשת CBS אמר זלנסקי: "אם אוקראינה תיפול, מה יקרה בעוד 10 שנים? רק תחשוב על זה. אם [הרוסים] יגיעו לפולין, מה היעד הבא? מלחמת עולם שלישית?".

נשיא אוקראינה הוסיף: "אנו מגנים על הערכים של העולם כולו. וזהו העם האוקראיני שמשלם את המחיר הגבוה ביותר. אנחנו באמת נלחמים עבור החירות שלנו, אנחנו גוססים. אנחנו לא בדיה, אנחנו לא ספר. אנו נלחמים באמת, נגד מדינה גרעינית, שמאיימת להשמיד את העולם".

זלנסקי התייחס גם לתמיכה האמריקאית באוקראינה. הוא נשאל האם הוא צופה שתמיכה זו תישאר באותה הרמה גם בהמשך, והשיב: "ארה"ב תומכת באוקראינה כספית ואני אסיר תודה על כך. אני פשוט חושב שהם לא תומכים רק באוקראינה. *אם אוקראינה תיפול, פוטין בודאות ילך רחוק יותר. מה ארה"ב תעשה כשפוטין יגיע למדינות הבלטיות? כשהוא יגיע לגבול עם פולין? הוא יגיע. זה הרבה כסף, יש לנו המון הוקרת תודה. מה עוד על אוקראינה לעשות כדי שכולם ימדדו את הוקרת התודה הענקית שלנו? אנו מתים במלחמה הזו".

עוד אמר זלנסקי "העולם כולו חייב להחליט האם אנחנו רוצים לעצור את פוטין, או האם אנחנו רוצים את תחילתה של מלחמת עולם. אנחנו לא יכולים לשנות את פוטין. החברה הרוסית איבדה את כבוד העולם," אמר והוסיף תוך שהוא משווה את פוטין להיטלר: "הם בחרו אותו ואז בחרו אותו שוב ושוב, והעלו לשלטון היטלר נוסף. הם עשו את זה. אסור לנו ללכת אחורה בזמן. עלינו לעצור זאת כאן."

זלנסקי המשיך לתקוף את פוטין ואמר כי הוא ישתמש באיום של מלחמה גרעינית כדי לזרוע אי-יציבות בארה"ב ובאירופה. "הוא מחכה שארה"ב תהפוך פחות יציבה," אמר, "הוא חושב שזה יקרה במהלך הבחירות בארה"ב. הוא יחפש אי-יציבות באירופה ובארה"ב, וישתמש בסכנה שבשימוש בנשק גרעיני כדי לתדלק זאת. הוא ימשיך להוות איום".

ביחס למצב הלחימה בשטח, זלנסקי הודה כי ההתקדמות במתקפת-הנגד האוקראינית הייתה איטית, אבל אמר כי החיילים האוקראיניים מתקדמים. "זה מצב קשה. אני אהיה לחלוטין כן. היוזמה בידנו, זה יתרון," אמר, "עצרנו את המתקפה הרוסית והתקדמנו למתקפת הנגד. ועם זאת, זה לא מאוד מהיר. חשוב שאנחנו מתקדמים כל יום ומשחררים שטחים. אסור לנו לתת לפוטין הפסקה."

זלנסקי גם התייחס לתקיפות הכטב"מים נגד רוסיה, וזאת על אף שאוקראינה לא לוקחת עליהן אחריות רשמית. "אתה ידוע שאנחנו משתמשים בנשק של בעלות בריתנו בשטח אוקראינה בלבד. וזה נכון, אבל [התקיפות] הן לא ענישתיות, ולא נועדו להרוג אזרחים. רוסיה צריכה לדעת שהיכן שהיא לא תשגר טילים נגד אוקראינה, לאוקראינה יש את הזכות המוסרית לתקוף את המקומות האלה. אנו משיבים להם ואומרים 'השמיים שלכם לא מוגנים כל כך כפי שחשבתם'," אמר זלסנקי.

הפופולריים