המתח עולה: המעצמות שפיתחו משמעותית אתרי ניסוי גרעיניים בשטחיהן

המעצמות שפיתחו משמעותית אתרי ניסוי גרעיניים בשטחיהן
ברקע המתיחות סביב נושא הגרעין, תצלומי לווין חושפים כי בשנים האחרונות ארה"ב, סין ורוסיה הרחיבו את אתרי הניסוי שלהן. מומחים בנושא הביעו דאגה מהפעילות המוגברת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תחנה גרעינית ברוסיה
צילום: CNN

ב-CNN דווח הבוקר (שישי) כי ארצות הברית, רוסיה וסין ביצעו פעילות מוגברת ופיתחו משמעותית מספר אתרי ניסוי גרעיניים בשטחיהן. זאת בעוד המתיחות סביב נושא הגרעין בין השלוש הגיעה לשיא של העשורים האחרונים. תצלומי לווין חושפים כי בשנים האחרונות המדינות השקיעו בהרחבת אתרי הניסוי בשלושה מוקדים: מדבר נוודה, מחוז שינג'יאנג במערב סין וקבוצת איים באוקיינוס הארקטי. התצלומים חשפו דרכים שנבנו, מתקני אחסון, ותנועת כלי רכב מוגברת.

בחודש פברואר, נשיא רוסיה פוטין אמר בנאומו כי במידה וארצות הברית תבצע ניסוי גרעיני, רוסיה לא תהסס לעשות זאת גם כן. מומחים בנושא הביעו דאגה מהפעילות המוגברת, והסבירו כי התקדמות של מעצמה אחת עלולה להוביל להסלמה בנושא בין כלל המעצמות, במטרה לא להישאר מאחור.

לפי המומחים, בשנים האחרונות כל תחנות הכוח הגרעיניות בעולם המשיכו לחדש ולקדם את מחסני הנשק הגרעיניים שלהן. בין המדינות שצויינו נמצאת גם ישראל, ולצידה קוריאה הצפונית, פקיסטן, צרפת, הודו ובריטניה.

הפופולריים