ראש המוסד לשעבר: אין "למצמץ" במצור על עזה, למעט צרכים קיומיים

ראש המוסד לשעבר: אין "למצמץ" במצור, למעט צרכים קיומיים
יוסי כהן בריאיון לכאן רשת ב: "העולם לא מבין עד הסוף שאזרחים מעזה נטלו חלק ברציחות, לא רוצה ששעון החול המדיני יאזל" | האזינו • דיווח אמריקני: כ-100 משאיות עם סיוע הומניטרי ממתינות להיכנס לרצועה, מעבר רפיח ייפתח למטרות הומניטריות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוסי כהן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן אמר היום (שני) בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי המצור על עזה לא צריך להיפסק, אלא לצרכים קיומיים בלבד. את הדברים אמר כהן ברקע חידוש אספקת המים לדרום הרצועה, שאותו כינה "המצמוץ הראשון". "השאלה אם זה מתוך לחץ. הלחץ הבין-לאומי לא מבין עד הסוף שאזרחים מעזה נטלו חלק ברציחתם המתועבת של תינוקות, ילדים ונשים ישראלים", אמר כהן.

האזינו לריאיון המלא עם יוסי כהן בכאן רשת ב

"צריך להוציא את האוכלוסייה מאזורי הקרב, אני לא רוצה ששעון החול המדיני יאזל, עד שישראל תכריז שחמאס התמוטט", הוסיף. "ישראל ניסתה בכל מאודה להגיע להסדרה, ומצאנו אוכלוסייה מגוייסת נגד מדינת ישראל. ולכן לא למצמץ במצור, למעט הכנסת צרכים קיומיים לאוכלוסייה האזרחית. אי אפשר לתקן את טעויות העבר, אבל אפשר להגיד - לא עוד חומרי מלט, דלק וייצור".

על נושא החטופים אמר: "האנלוגיה לגלעד שליט לא נכונה. מנעד החטופים לא יתואר וכל מאמץ ראוי. חמאס עצמו נמצא בלחץ בין-לאומי אדיר על כך. זה לא משרת את התכלית הטקטית שלו. מניח שננהל משא ומתן עקיף איתו, אנחנו רוצים לדעת מה שלום החטופים, האם הם מקבלים טיפול ראוי בהתאם לדין הבין-לאומי.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

על רקע הלחץ האמריקני על ישראל לפתוח ערוץ הומניטרי לעזה, בתקשורת האמריקנית דווח מוקדם יותר כי מעבר רפיח ייפתח היום למעבר. על פי רשת NBC האמריקנית, מעבר רפיח שנמצא בין רצועת עזה למצרים, ייפתח בשעה תשע ליציאת אזרחים זרים, ובמקביל לפתיחתו יחל להיכנס סיוע הומניטרי. על פי כתב ערוץ אל-מיאדין הלבנוני בקהיר, כמאה משאיות הנושאות אלף טון חומרי סיוע הומניטרי ממצרים ממתינות להיכנס לרצועה.

מקור ממצרים אומר שבצד המצרי של מנהלת מעבר רפיח מתכוננים להפעיל את המעבר בכל רגע בשעות הקרובות כדי להכניס סיוע לרצועה ולאפשר מעבר של אזרחים זרים. המקור הוסיף לעיתון הבינערבי "אלערבי אלג'דיד", שההוראה הועברה לאחר ביקורו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בקהיר.

שר החוץ, אנתוני בלינקן, יגיע לישראל כדי לדון בין היתר בפתיחת מסדרון הומניטרי לעזה ומניעת קריסת הרצועה. דבר שייתן לישראל "אוויר מדיני" לפעולה צבאית. היכולת לתת לישראל גיבוי, מצד ארה"ב ומצד גורמים נוספים, תלויה גם בעובדה שלא תהיה קריסה הומניטרית בדרום הרצועה.

בכירים אמריקנים שוחחו בימים האחרונים עם עמיתיהם הישראלים וקראו להם "לא להגיע למצב שדרום הרצועה תקרוס הומניטרית". זאת, על רקע הקריאות של ישראל לתושבי צפון הרצועה להתפנות לחלקה הדרומי.

הבכירים ביקשו לאפשר לתושבי עזה בצפון להגר דרומה. ההבנה בישראל היא שאם האוכלוסיה תיענה לדרישתו של צה"ל לנוע דרומה, היא ככל הנראה תצטרך לקבל שם סיוע הומניטרי בסיסי.

הפופולריים