ביידן: נתניהו חייב להשתנות, לא יוכל לסרב להקמת מדינה פלסטינית

ביידן: על נתניהו להשתנות - לא יוכל לסרב למדינה פלסטינית
לדברי נשיא ארצות הברית, "לנתניהו יש את הממשלה השמרנית ביותר בהיסטוריה של ישראל, שלא רוצה בפתרון שתי המדינות. ישראל מתחילה לאבד תמיכה בשל הפצצות ללא הבחנה". מדובר בדברים המפורשים ביותר שאמר עד כה על חילוקי הדעות עם ירושלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישת ביידן נתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הערב (שלישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "לא יוכל לומר 'לא' למדינה הפלסטינית בעתיד". לדבריו, "נתניהו הוא חבר טוב, אבל אני מאמין שהוא צריך להשתנות". הדברים נאמרו באירוע גיוס תרומות בוושינגטון הבירה, באירוח נשיא איפא"ק לשעבר.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

החטופים שעדיין בשבי חמאס - הרשימה המלאה

ביידן תקף את הממשלה הנוכחית והתנהלותה כנורת אזהרה לגבי השאלה הנוגעת ליום שאחרי המלחמה בעזה. "לנתניהו יש את הממשלה השמרנית ביותר בהיסטוריה של ישראל שלא רוצה בפתרון שתי המדינות. ישראל מתחילה לאבד תמיכה בשל הפצצות ללא הבחנה. נתניהו צריך לחזק את ממשלתו כדי למצוא פתרון לטווח ארוך לסוגייה הישראלית פלסטינית", אמר. 

עוד הוסיף הנשיא האמריקני כי "הבהרנו לישראלים והם מודעים לכך שבטחונם של פלסטינים חפים מפשע הוא נושא לדאגה ושעליהם לעשות הכל כדי למנוע פגיעה והריגה של אזרחים פלסטינים. זה לא מפחית מהאחריות לרדוף אחר חמאס. יש אחריות להגן על אזרחים ולהבטיח שיש להם גישה לסיוע הומניטרי. ישראל הצהירה כי תעמוד במחויבויות האלה".

כמו כן, ביידן התייחס לדיווחים כי צה"ל מציף את מנהרות חמאס במי ים והבהיר כי "נעשו קביעות שאין חטופים במנהרות, אבל איני יודע אם זה נכון עובדתית. כל אבדן חיים הוא טראגי".  לדבריו, נתניהו מבין שיש לנקוט בצעדים לחיזוק הרשות הפלסטינית.

"לחזק אותה, לשנות אותה, להזיז אותה. אי אפשר להגיד שלא תהיה מדינה פלסטינית אף פעם בעתיד וזה הולך להיות החלק הקשה. אנו תומכים בחוזקה בישראל ועלינו להיות כנים לגבי מה שאנו עושים ולגבי המטרות. עלינו לעבוד כדי לאחד את ישראל באופן שיפתח את הדלת לאפשרות של פתרון שתי מדינות", חזר ביידן.

לאחר מכן, ביידן קיים מסיבת עיתונאים עם ניא אוקראינה ולדימיר זלנסקי בבית הלבן. שם הצהיר כי היועץ לבטחון לאומי ג׳ייק סאליבן ייסע לישראל וייפגש עם קבינט המלחמה. ביידן הדגיש את תמיכתו בישראל ואת הצורך להגן על חיים אזרחיים והכנסת סיוע הומניטרי. "סאליבן יבוא לאזור כדי להבטיח את הסחר החופשי בים האדום", הבהיר.

דבריו אלו של הנשיא האמריקני נחשבים במפורשים ביותר שאמר עד כה על חילוקי הדעות עם ישראל. אמש הזהיר כי ישראל עלולה לאבד את התמיכה הבינלאומית בגלל הפגיעה באזרחים, והערב חיזק את המסר וכיוון לראשונה ישירות לממשלת נתניהו ולצורך שלה להסכים לפתרון של שתי מדינות אחרי המלחמה.

הפופולריים