משחק באש: מתנגד המלחמה שהביך את פוטין וסולק מהבחירות

משחק באש: מתנגד המלחמה שהביך את פוטין וסולק מהבחירות
בחודשים האחרונים הפך בוריס נדז'דין מפוליטיקאי אפור לתקווה הליברלית של רוסיה – הוא הכריז על התמודדות לנשיאות רוסיה, מתח ביקורת על המלחמה באוקראינה ועל העובדה ש"פוטין הרס במשך רבע מאה את אבני היסוד של המדינה המודרנית". כצפוי, ועדת הבחירות לא אישרה לו להתמודד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בוריס נדז'דין רוסיה
צילום: צילום מסך

ולדימיר פוטין אכן צפוי לנצח בבחירות שייערכו בחודש הבא (15-17 במרץ) לנשיאות רוסיה ויוכל להשלים 30 שנה בקרמלין. אבל בדרך לחגיגות הענק במוסקווה צצה לקרמלין בעיה לא צפויה – ושמה בוריס נדז'דין.

"רוסיה צריכה להיות שוחרת שלום וחופשית" - נדז'דין בראיון לכלי תקשורת מערבי ברוסית

עד לאחרונה הוא היה פוליטיקאי אפור ודי כושל שנפלט מהפרלמנט הרוסי אי שם ב-2003 ולא הצליח לחזור אליו. הוא היה חבר בכמה תנועות פוליטיות אבל אף פעם לא בלט במיוחד. עד שהציג את המועמדות שלו לנשיאות רוסיה ופשוט החליט לומר את האמת בפנים לעשרות מיליונים מאזרחי הפדרציה וגם למאות אלפי הלוחמים בחזית האוקראינית.

נדז'דין בן ה-60 הבין שלא יכול לנצח את השיטה ואת פוטין -  אבל הוא ניצל את הבמה שניתנה לו כדי להגיד "המלך הוא ערום" – ומכאן סוד כוחו. בכנסים שלו חזר על טענות שלא נשמעו בשנים האחרונות מאף פוליטיקאי רוסי שאינו גולה או עצור.

בכנסי הבחירות שלו חזר ואמר נדז'דין: "להנהגה הנוכחית אין תוכנית לעתיד שתואמת את המאה ה-21. לדעתי יש להם רק פרויקט אחד – לעשות כך שולדימיר פוטין יעקוף את הצאר ניקואלי הראשון ואת סטאלין באורך הכהונה. אין לו עוד הרבה בדרך לשם ואני לא רואה בכך שום דבר טוב". אגב, ניקולאי הראשון שלט ברוסיה 30 שנים במאה ה-19 והגדיל לעשות יוסיף סטלין ששלט ברוסיה במשך 31 שנה.

אבל הביקורת של נדז'דין לא עוצרת כאן. הוא גם תקף בחריפות את הנשיא פוטין כשאמר: "במשך כמעט רבע מאה פוטין הורס באופן עקבי את הרשויות שהן אבני היסוד של המדינה המודרנית – אין לנו פרלמנט עצמאי, אין לנו בית משפט עצמאי. אין לנו בחירות הוגנות", ושימו לב לזה. אומר בוריס נדז'דין: "פוטין עשה טעות גדולה כשהתחיל את המבצע הצבאי המיוחד באוקראינה. זה ישפיע עוד זמן רב לא רק על גורלם של אזרחי רוסיה אלא על גורל העולם".

בקרמלין לא שידרו לחץ מיוחד ודובר הקרמלין פסקוב אף הכריז: "אנחנו לא רואים בנדז'דין איום רציני". כנראה שמקורבו של פוטין ידע על מה הוא מדבר. בסוף השבוע שעבר נפסלה מועמדותו של נדז'דין מסיבות פרוצדוראליות. על פי חוק כל מועמד לנשיאות חייב להגיש חתימות של מאה אלף אזרחים לפחות התומכים במועמדותו.

בוועדת הבחירות המרכזית טענו שכ-9 אחוזים מהקולות של נדז'דין מזויפים בעוד שהחוק מתיר לרשום מועמד רק אם פחות מ-5 אחוזים מהקולות שהוגשו מזויפים. נדז'דין לא מוותר והודיע שיערער לבית המשפט העליון של רוסיה, שבעצמאותו אינו מאמין, אך נראה שהתקווה הליברלית החדשה של רוסיה מתה בטרם נולדה. ברוסיה של פוטין אי אפשר אחרת. 

הפופולריים