דיווח

אחרי ארה"ב: גם בריטניה הטילה עיצומים נגד ארבעה ישראלים

אחרי ארה"ב: גם בריטניה הטילה עיצומים נגד ארבעה ישראלים
העיצומים הוטלו על תושבי יהודה ושומרון ש"תקפו באלימות פלסטינים בגדה המערבית". שר החוץ הבריטי: "נטיל אחריות על אלו שחותרים תחת הסיכויים לשלום"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שומרון מסיק זיתים מתנחלים
צילום: ללא

ממשלת בריטניה הודיעה היום (שני) כי היא מטילה עיצומים נגד ארבעה ישראלים תושבי יהודה ושומרון בגין "תקיפה באלימות של פלסטינים". בהודעה הרשמית, שיצאה מטעם שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון, נכתב כי הסנקציות כוללות מגבלות כלכליות ומגבלות מסע, שנועדו להיאבק באלימות המתמשכת של מתנחלים שמאיימת על היציבות בגדה המערבית.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שמותיהם של ארבעת הישראלים עליהם יוטלו הסנקציות צוינו גם הם בהודעה, לצד פירוט על "מעשיהם": משה שרביט, "מתנחל קיצוני שאיים, הטריד ותקף רועים פלסטינים ואשפחותיהם בעמק הירדן. באוקטובר 2023 אחת הקהילות הפלסטיניות, שמונה 20 משפחות, נמלטה לאחר ששרביט תקף את התושבים והודיע להם שיש להם חמש שעות להתפנות".

השני הוא צבי בר יוסף, "מתנחל שמנהיג את מאחז 'חוות צבי', שמאז הקמתו ב-2018 השתמש באיומים ובאלימות כלפי תושבים פלסטינים מקומיים, לרבות איומים באקדח, על משפחות צעירות שערכו פיקניק". השלישי הוא עילי פדרמן, שלטענת הבריטים "היה מעורב במספר רב של תקריות נגד רועי צאן פלסטינים בגבעות של דרום הר חברון". פדרמן הוא חייל צה״ל שנפצע מפגיעת RPG בח'אן יונס.

האחרון הוא ינון לוי, שעליו הוטלו גם סנקציות מצד ארצות הברית. בהודעה הרשמית ציינו בממלכה כי מדובר ב"מנהיג מאחז 'חוות מיתרים' שהוקם ב-2021, אשר מתנחלים שמתגוררים בו השתמשו באלימות גופנית ובהשחתת והרס רכוש כדי לעקור קהילות פלסטיניות כולל את הקהילה בח'ירבת זאנותא באוקטובר 2023".

"הסנקציות שמוטלות היום מטילות מגבלות על המעורבים בכמה מהפרות זכויות האדם המזעזעות ביותר. עלינו להיות ברורים לגבי מה שמתרחש כאן", אמר קמרון. "מתנחלים קיצונים מאיימים על פלסטינים, לעיתים איומים בנשק, ומגרשים אותם בכוח מהאדמה שבאופן חוקי שייכת להם. זו התנהגות בלתי חוקית ובלתי מקובלת".

בדבריו, פנה קמרון לישראל ואמר כי עליה לפעול באופן משמעותי יותר כדי לעצור את אלימות המתנחלים. "פעמים רבות מדי אנחנו רואים שהתחייבויות שניתנו ומטלות שניתנו אינן ממולאות ואינן מבוצעות עד הסוף. מתנחלים קיצונים שמסמנים אזרחים פלסטינים כמטרות ותוקפים אותם, חותרים תחת הביטחון והיציבות באזור, הן עבור הישראלים והן עבור הפלסטינים", אמר שר החוץ הבריטי.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן חתם בתחילת החודש על צו נשיאותי המטיל עיצומים על מתנחלים קיצונים המעורבים בפעילות אלימה נגד פלסטינים ביהודה ושומרון. בסבב הראשון, יוטלו עיצומים על ארבעה ישראלים שלום זיכרמן, ינון לוי, דוד חי חסדאי ועינן טנג׳יל שהיו מעורבים במעשים הכוללים הצתה של רכוש שהובילה למותו של פלסטיני, איומים אלימים על תושבים פלסטינים בדואים כדי שיעזבו את בתיהם, ופגיעות אלימות בחקלאים פלסטינים ובפעילי שלום ישראלים.

הפופולריים