סערה מלכותית

הנסיך מוויילס קרא להפסיק את המלחמה בעזה, הבריטים זעמו: "שיתעסק בפרסי קולנוע"

הנסיך וויליאם קרא להפסיק את המלחמה בעזה - הבריטים זעמו
מקורביו של הנסיך חידדו כי לא הייתה לו ברירה, אלא להתערב בסוגייה הפוליטית במזרח התיכון, וזאת לנוכח "מספר ההרוגים העולה", כפי שנכתב בהצהרתו של וויליאם. בנוסף, ראש הממשלה הבריטי לא נשאר חייב וחיזק את הנסיך על דבריו "תואם את עמדת הממשלה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנסיך ויליאם
צילום: רויטרס

הנסיך מוויילס וויליאם, עורר היום (רביעי) סערה לאחר שקרא "להפסיק את הלחימה", בין ישראל לחמאס, "בהקדם האפשרי", כי "יותר מדי נהרגו". הנסיך ידע שקריאתו תגרום למחלוקת, אבל "הרגיש שאין לו ברירה לאחר שראה את מספר ההרוגים עולה", כך אמרו מקורביו של הנסיך לטלגרף הבריטי.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

איש הימין הבריטי נייג'ל פאראג', ייעץ לנסיך מוויילס "לדבוק בפרסי הקולנוע הבריטיים" ולהתרחק מסוגיות פוליטיות בוערות. לשכתו של ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, לעומתו פרסמה הודעה לפיה הודעת הנסיך "תואמת את עמדת הממשלה" וכי סונאק מברך על התערבות הנסיך.

גם לשכת הרב הראשי של בריטניה נחלצה לעזרת הנסיך. הרב אפרים מירוויס כתב: "אני מברך על דברי החמלה של הנסיך. תוכניתו לבקר בבית כנסת כדי ללמוד על העלייה המטרידה באנטישמיות תשלח מסר רב עוצמה". בהצהרתו על עזה אמר הנסיך כי הוא רוצה לראות את סיום הלחימה "בהקדם האפשרי", והדגיש "צורך נואש" בסיוע הומניטרי מוגבר.

כמו כן, בעיתוני הממלכה עסקו בפרשה, והכותרות הבולטות היו: הצהרת הנסיך, חיילות מצטלמות על רקע חורבות עזה, והמשפחה היהודית שסבלה פגיעה אנטישמית כשמסמכי הלידה של התינוקת הושחתו. בערוץ החדשות GB נאמר כי  "זו ההתערבות הפוליטית הכי ישירה של בן משפחת המלוכה שראינו אי פעם. התערבותו של הנסיך וויליאם בסכסוך בעזה היא טעות גדולה מאוד". 

וויליאם אמנם אמר שהוא רוצה לראות את שחרור החטופים, אבל לא דרש זאת כתנאי להפסקת הלחימה, ואף כרך זאת בהכנסת סיוע נוסף לעזה, וזאת בהצהרה שנחשבת בבריטניה כחסרת תקדים בעצם התערבותה בסוגייה פוליטית בוערת. לפי הטלגרף, וויליאם ידע שההצהרה תעורר סערה, והרגיש שאין לו ברירה אלא להתערב בסכסוך המחריף במזרח התיכון.

"המראה של ילדים חפים מפשע שנקלעו לסכסוך היה מה שהניע את וויליאם לדבר", אמרו מקורות המקורבים לנסיך. בתגובה להצהרת הנסיך, הגיב איילון לוי ממערך ההסברה: "אנו מעריכים את קריאתו של הנסיך מוויילס לחמאס לשחרר את החטופים. אנו גם זוכרים בהכרת תודה את הצהרתו מה-11 באוקטובר, בה גינה את התקפות הטרור של חמאס ואישר מחדש את זכותה של ישראל להגנה עצמית נגדם".

בהצהרתו המלאה של הנסיך נכתב: "אני נשאר מודאג מאוד מהמחיר האנושי הנורא של הסכסוך במזרח התיכון מאז מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר. יותר מדי נהרגו. אני, כמו רבים אחרים, רוצה לראות את סוף הלחימה בהקדם האפשרי. יש צורך נואש בתמיכה הומניטרית מוגברת לעזה. זה קריטי שהסיוע ייכנס והחטופים ישוחררו. גם בשעה החשוכה ביותר, אסור לנו להיכנע לעצת הייאוש. אני ממשיך להיאחז בתקווה שניתן למצוא עתיד טוב יותר ואני מסרב לוותר על כך". 

הפופולריים