דיווח

המודיעין הרגיש שארה"ב מציעה לישראל - אם לא תפעל ברפיח

המודיעין הרגיש שארה"ב מציעה לישראל - אם לא תפעל ברפיח
בוושינגטון פוסט דווח שהממשל האמריקני יכול לסייע לאתר את מנהיגי חמאס במנהרות. בנוסף האמריקנים מציעים לסייע באופן משמעותי לבניית מקלטים זמניים וערי אוהלים לשיכון הפליטים הפלסטיניים המצטופפים ברפיח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: גטי אימג'ס

הוושינגטון פוסט דיווח הלילה (ראשון) כי הממשל האמריקני הציע לישראל מידע מודיעיני רגיש שיכול לסייע לאתר את מנהיגי חמאס במנהרות, זאת כחלק מהמאמץ לשכנע את ישראל שלא לפעול באופן נרחב ברפיח.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בנוסף האמריקנים מציעים לסייע באופן משמעותי לבניית מקלטים זמניים וערי אוהלים לשיכון הפליטים הפלסטיניים המצטופפים ברפיח, כחלק מתוכנית מפורטת שהוצעה לישראל לטפל בנושא. לדברי האמריקנים, העברת התושבים הפלסטינים מאזור רפיח תארך חודשים.

הדיווח הזה עולה בקנה אחד עם דברים שאמר מוקדם יותר השבוע דובר המל"ל ג׳ון קירבי ולפיהם ארצות הברית מציעה לישראל חלופות לפלישה ברפיח ובהן עזרה באיתור מנהיגי חמאס, טיפול בסיוע ההומניטרי והבטחה שלא תהינה הברחות נשק דרך גבול מצרים.

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר ביום חמישי את הרחבת הפעילות ברפיח, אך לא בצורה שתביא לעימות חזיתי עם הממשל האמריקני. במהלך הדיון הביעו השרים סמוטריץ' ובן גביר עמדה ניצית, ואילו איזנקוט וגנץ סברו שצריך לשמור על מערכת היחסים עם ארצות הברית.

במהלך הישיבה שאל שר האוצר את השרים דרמר וגלנט אם דברי נשיא ארצות הברית ביידן על השהיית משלוחי הנשק מהווים איומים שנועדו לגרום לישראל להתקפל מפעילות ברפיח, או שבאמת יהיה אמברגו נשק אמריקני. דרמר, כך על פי מקורות, אמר כי ביידן לא ירשה לעצמו לעשות זאת, וכי מהלך שכזה יפגע בו בבחירות לנשיאות שיתקיימו בסוף השנה. 

שר הביטחון גלנט אמר כי "זה סיכון שלא כדאי לקחת", וציטט בדיחה של "הגשש החיוור" שלפיה "אם אתה רואה אורות מקדימה זה יכול להיות שני אופנועים - או משאית". 

הפופולריים