דיווח: ישראל החלה להחזיר דיפלומטים לטורקיה

דיווח: ישראל החלה להחזיר דיפלומטים לטורקיה
מקור ישראלי אמר ל"מידל איסט איי" כי "מכיוון שהעזיבה הישראלית נבעה מסיבות ביטחוניות, ישראל מנסה להחזיר בהדרגה את הדיפלומטים"
ישראל כ"ץ, רג'פ טייפ ארדואן
צילום: תומר נויברג, פלאש 90; אי-פי

האתר "מידל איסט איי", המזוהה עם הקו הקטרי-טורקי, דיווח היום (שני) כי ישראל החלה להחזיר את הדיפלומטים שלה לטורקיה בתחילת החודש. זאת חצי שנה לאחר שהחזירה אותם בשל חששות ביטחוניים, כך לפי שני מקורות ישראלים. אחד מהגורמים אמר לאתר כי "מכיוון שהעזיבה הישראלית נבעה מסיבות ביטחוניות, ישראל מנסה להחזיר בהדרגה את הדיפלומטים". בנוסף, גורם טורקי אישר כי דיפלומטים ישראלים חוזרים לתפקידיהם.

המתיחות בין המדינות הגיעה לשיא בשבועות האחרונים ברקע המלחמה בעזה. רק אתמול המשיכה טורקיה לתקוף את ישראל. הנשיא הטורקי ארדואן אמרי כי "חמאס הסכים להפסקת אש, דבר שישראל מסרבת לו בשל רצונה לכבוש את כל רצועת עזה". עוד אמר: "נתניהו הגיע לרמה ששיטות רצח העם שלו גורמות להיטלר לקנא בו". שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב וצייץ: "נשיא טורקיה ארדואן רודן, מסית ושקרן. תשתוק ותתבייש". 

בתחילת החודש השעתה טורקיה השעתה את כל קשרי המסחר שלה עם ישראל. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי לפי גורמים טורקים, אנקרה תפסיק כל ייצוא וייבוא לישראל או ממנה. בתגובה התכנס בישראל "צוות טורקיה" שהוקם במשרד החוץ והחליט על קידום צעדים שיפחיתו את הקשרים המסחריים עם טורקיה.

על פי הודעת משרד החוץ, הצוות יפעל בין היתר לצמצום כל קשר כלכלי בין טורקיה לרשות הפלסטינית ועזה, כאשר במצב הנוכחי טורקיה היא מדינת הייבוא הגדולה ביותר לרשות הפלסטינית. בנוסף, סוכם כי תקודם פנייה לפורומים כלכליים בין לאומיים, לבחינת סנקציות אפשריות נגד טורקיה על הפרת הסכמי הסחר.

כבר בחודש שעבר הטילה טורקיה הגבלות על ייצוא מוצרים לישראל עד אשר תוכרז הפסקת אש בעזה. בהודעה שיצאה ממשרד המסחר הטורקי נכתב כי ההגבלות כוללות מוצרים מ-54 קטגוריות שונות, בהן מוצרי מתכת, ציוד בניין ומכונות.

הפופולריים