הגרדיאן בתחקיר: ישראל ריגלה ועקבה אחרי תכתובות של בכירי בית הדין בהאג

הגרדיאן: ישראל ריגלה ועקבה אחרי בכירי בית הדין בהאג
"נתניהו היה שולח הנחיות בנוגע למעקב": התחקיר מציג כי המודיעין הישראל יירט שיחות טלפון, הודעות, מיילים ומסמכים של בכירי בית הדין וכי המעקב אחריהם נמשך גם בחודשים האחרונים. מקורות המעורים בעניין תיארו את המעורבות הישירה של משרד ראש הממשלה במעקב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
AP Photo/Peter Dejong
צילום: AP Photo/Peter Dejong

בתחקיר של עיתון "הגרדיאן" הבריטי, שנעשה בשיתוף עם "שיחה מקומית", פורסם היום (שלישי) כי ישראל השתמשה בעשור האחרון בסוכנויות המודיעין שלה כדי לפקח, לפרוץ, ללחוץ, ולכאורה לאיים על צוותי הבכירים בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג. זאת במאמץ לבטל את חקירות בית הדין נגד ישראל.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לפי התחקיר, המודיעין הישראלי השיג התכתבויות של פקידים רבים בבית הדין הפלילי בהאג, כולל התובע הראשי וקודמתו. בנוסף, התחקיר מציג כי המודיעין הישראל יירט שיחות טלפון, הודעות, מיילים ומסמכים של בכירי בית הדין וכי המעקב אחריהם נמשך גם בחודשים האחרונים. כתוצאה מכך, לראש הממשלה בנימין נתניהו היה את המידע המקדים בדבר כוונותיו של התובע בבית הדין לדרוש צווי מעצר נגדו ונגד גלנט.

מקור המעורה בעניין מסר לעיתון הבריטי כי באחת התשדורות התברר שהתובע רוצה להגיש צווי מעצר נגד ישראלים, אך הוא היה תחת לחץ עצום מכיוון ארצות הברית. מקורות נוספים הוסיפו לספר על המעורבות הישירה של משרד ראש הממשלה במעקב אחרי בית הדין הפלילי. אחד מהם אף תיאר את נתניהו כ"אובססיבי" לגביי יירוט חומרים המגיעים מבית הדין. מקור אחר טען שנתניהו הנחה את המעקב ומקור נוסף תיאר "קשר אישי וישיר" עם הצוות שעסק באיסוף המודיעין.

עוד דווח בתחקיר, שגם בצה"ל ביקשו להצטרף למאמצי המודיעין, כדי להבטיח שמפקידיו לא יעמדו בפני אישומים בבית הדין הפלילי בהאג. אחד המקורות אף אמר כי קצינים בכירים פחדו לקבל תפקידים בשטחים, כיוון שחששו להיות מועמדים לדין בהאג.

בתחקיר הקודם של הגרדיאן בעניין, דווח כי ראש המוסד לשעבר, יוסי כהן, איים לכאורה על תובעת בית המשפט הפלילי הבין לאומי בהאג, פאטו בנסודה, כדי לגרום לה לנטוש חקירת פשעי מלחמה לכאורה ביהודה ושומרון. המגעים החשאיים של כהן עם התובעת התקיימו בשנים שקדמו להחלטתה לפתוח בחקירה, שנפתחה ב-2021.

על פי העיתון, כהן ביצע את הדברים לכאורה בעת כהונתו כראש המוסד. מקור ישראלי אחר, שתודרך על כך, העיד כי מטרת המוסד הייתה להטות את התובעת או לגייס אותה כמי שתשתף פעולה עם דרישות ישראל. גורם שלישי אמר שכהן פעל כ"שליח הלא רשמי של נתניהו".

ארבעה מקורות אישרו לגרדיאן כי בנסודה תדרכה קבוצה קטנה של בכירים בבית המשפט הבין לאומי הפלילי על הניסיונות להטות אותה מחקירתה, על רקע חששותיה "מהאופי המתמשך והמאיים של התנהגותו". לדברי המקורות, כהן אמר לה: "את צריכה לעזור לנו ולתת לנו לטפל בך. את לא רוצה להיכנס לדברים שעלולים לסכן את הביטחון שלך או את זה של משפחתך".

המוסד, לטענת הגרדיאן, גם גילה עניין בבני משפחתה של בנסודה והשיג תמלילים של הקלטות סודיות של בעלה, לפי שני מקורות, גורמים ישראלים ניסו אז להשתמש בחומר כדי להכפיש את התובעת. עוד דווח כי כהן נהג לעקוב אחריה.

הכתבה בגרדיאן גם מאזכרת את תחקיר "זמן אמת" ששודר בכאן 11 לפני כשנתיים שעסק בסיוע שהעניק יוסי כהן למיליארדר החרדי דן גרטלר הפעיל בתחום היהלומים בקונגו. בגרדיאן התייחסו לנסיעה שערך כהן לקונגו ועל פי התחקיר ששודר בכאן 11 "נגעה לתוכנית שנויה במחלוקת" שעל פי בכיר רשמי הוגדרה כ"אחד הסודות הרגישים של ישראל".

תחקיר "זמן אמת"

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לתחקיר הגרדיאן: "השאלות שהועברו אלינו גדושות בהרבה טענות שגויות ומופרכות שנועדו לפגוע במדינת ישראל".

לפני כעשרה ימים הודיע התובע הנוכחי כארים חאן כי הוא מבקש מבית הדין להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, ונגד שלושת ראשי חמאס, כתוצאה של החקירה בה פתחה במקור בנסודה.

הפופולריים