למרות הישגי הימין – זו המנצחת של הבחירות באירופה

למרות הישגי הימין – זו המנצחת של הבחירות באירופה
מפלגות הימין הקיצוני אמנם רשמו הישגים חסרי תקדים בבחירות לפרלמנט האירופי, אבל הרוב נשאר בידי גוש מפלגות המרכז המונהגות על ידי אורסולה פון דר ליין. הלילה היא הכריזה: "נבנה מעוז נגד קיצונים מימין ומשמאל". מקרון לאחר פיזור האספה הלאומית: "יש לי בטחון בבחירה של העם הצרפתי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אורסולה פון דר ליין, נציבת האיחוד האירופי
אורסולה פון דר ליין, נציבת האיחוד האירופי צילום: מסך

למרות ההישגים דרמטיים למפלגות הימין הקיצוני בצרפת ובגרמניה, עדיין הרוב  בפרלמנט האירופי נותר בידי מפלגות המרכז, כך עולה מהתוצאות שהגיעו לפנות בוקר מ-27 מדינות אירופה, המבשרות את הישארותה של אורסולה פון דר ליין כנשיאת הנציבות האירופית עד 2029.

"ניצחנו בבחירות האירופיות. אנחנו ללא ספק המפלגה החזקה ביותר. אנחנו העוגן של היציבות", הכריזה פון דר ליין בפני עיתונאים שהתאספו בפרלמנט האירופי בבריסל בזמן שהתחזיות הגיעו.

הנאום בו מקרון מכריז על פיזור האסיפה הלאומית

על פי התחזיות - סיעת המרכז-ימין בראשה עומדת פון דר ליין - מפלגת העם האירופית (EPP) זכתה ב-184 מתוך 720 המושבים, למקום השני הגיעה קבוצת המרכז-שמאל הסוציאליסטים והדמוקרטים (S&D) שנחלשה מעט, עם 139 מושבים, ואחריה קבוצת Renew הליברלית שספגה את המהלומה הקשה ביותר בבחירות עם 80 מושבים - 22 פחות מכפי שהיה להם עד כה.

"נבנה מעוז נגד הקיצונים משמאל ומימין", אמר פון דר ליין לתומכי ה-EPP באירוע נפרד מוקדם יותר בלילה, אבל עדיין היא תצטרך ליצירתיות פוליטית כדי לא להסתמך על המנדטים הרבים ששולח הימין הפופוליסטי לפרלמנט האירופי.

האיחוד הלאומי של צרפת (RN), מפלגת החירות של אוסטריה (FPÖ), והאלטרנטיבה לגרמניה (AfD) אכן השיגו תוצאות מרשימות במדינותיהם, השאלה אם הן יתורגמו לשינוי דרמטי במוסדות האיחוד האירופי. הערכת המינימום היא שכשיותר חברי ימין קיצוני יושבים בפרלמנט האירופי, מאי פעם, יהיה בהחלט צורך להקשיב לקולם.

מנגד, נשיא צרפת מקרון שפיזר את האסיפה הלאומית עם היוודע התוצאות צייץ הבוקר: "בחירות לבית-המחוקקים תערכה ב-30 ביוני וב-7 ביולי. יש לי בטחון ביכולת העם הצרפתי לבחור בבחירה ההגונה ביותר עבורם ועבור הדורות העתידיים. שאיפתי היחידה היא להיות לעזר למדינה שלנו אותה אני אוהב מאוד".

הרב של וינה על עליית הימין: תמרור אזהרה

הרב שלמה הופמייסטר רבה של וינה מגיב הבוקר על נצחונה של מפלגת החירות האוסטרית, מפלגת הימין הקיצוני ששורשיה ניאו נאציים, בבחירות לפרלמנט האירופי: ״הניצחון חסר התקדים של מפלגת החירות באוסטריה אמש, יחד עם ההצלחות של מקבילותיהן בגרמניה, צרפת, הולנד, בלגיה ואיטליה, אמור לשמש תמרור אזהרה מובהק לכל אותם פוליטיקאים שמקדמים כל מיני ווריאציות של שנאת זרים.

רעיונות של לאומיות כחלק מהקמפיינים הפופוליסטים שלהם בשנים האחרונות. כעת עליהם להגביר, לקחת אחריות ולפעול למען הרחקת הפחדים והחששות המופרכים הללו, במקום לנצל אותם בנקודת זמן מכרעת זו עבור עצמם! מדובר בשלום ובכבוד האדם. זה על הערכים הדמוקרטיים הליברלים שלנו. זה על אירופה״.

מפלגת החירות זכתה ל 26% ממושבי אוסטריה בפרלמנט האירופי (6 מושבים), הכפילה את כוחה יחסית לבחירות הקודמות, ולראשונה ניצחה בבחירות כלליות את הימין המתון והפרו ישראלי העומד כיום בראש המדינה.

בחודש דצמבר מתח ראש הרשימה לפרלמנט האירופי הרלד וילימסקי ביקורת על התמיכה של הממשלה הנוכחית בישראל וטען שלא צריך לתמוך בה צבאית כפי שלא צריך לתמוך באוקראינה.

שורשיה של מפלגת החירות טבולים כאמור בנאציזם: המנהיג הראשון של המפלגה היה אנטון ריינטאלר, חבר במפלגה הנאצית מאז 1928. לאחר האנשלוס, ריינטאלר היה חבר בפרלמנט של גרמניה הנאצית.

משרד החוץ ומדינת ישראל מחרימים את מפלגת החירות, ולמרות ביקורו של היו״ר לשעבר היינץ כריסטיאן שטראכה ביד ושם ב 2016 נמנעו גורמים רשמיים מלהיפגש עמו (למעט אבי דיכטר ויהודה גליק).

ולגבי הרב הופמייסטר, רבה של וינה - הוא עוסק רבות בקירוב לבבות בין דתות, ואף מוביל משלחות של אנשי דת מוסלמים למחנות הריכוז בפולין.

הפופולריים