ר״מ פולין לשעבר: פולנים אחראים לפשעים בשואה? ״שטויות״

ר״מ פולין לשעבר: פולנים אחראים לפשעים בשואה? ״שטויות״
מתיאוש מורבייצקי יצא נגד ההיסטוריון הפולני יהודי יאן גרבובסקי שממשיך להאשים את האומה הפולנית בטיוח חלקם של הפולנים בשואה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נאצים שואה מחנה אס אס
צילום: איפי

ראש ממשלת פולין לשעבר מתיאוש מורבייצקי יוצא במתקפה נגד ההיסטוריון הפולני-יהודי יאן גרבובסקי שממשיך להאשים את האומה הפולנית בטיוח חלקם של פולנים בשואה. מורבייצקי טוען אמש (ג') שהאשמת הפולנים היא בבחינת ״עוד שטויות של חובבן היסטורי בעל תואר מדעי״, ואמר ש״מחובתו של כל פולני הגון לתקן את השטויות הללו״.

הפוסט של מורבייצקי נגד ההיסטוריון גרבובסקי

בגיליון אוגוסט של המגזין ״Jewish Chronicle״, מפרסם פרופ׳ יאן גרבובסקי מאמר בו הוא דן בכישלונה של פולין המודרנית להכיר בחלקה בשואה. פולין, לדבריו, החלה להכחיש את אחריותה מיד עם סיום הכיבוש הנאצי. ״עיוות ההיסטוריה של האומה נמשך גם היום - עם השלכות מטרידות״, כותב גרבובסקי. לדבריו הפולנים מבצעים מחטף של ההיסטוריה כדי לשנות את עברה של האומה.

מורבייצקי שהוא בהכשרתו כלכלן והיסטוריון כותב: ״כהיסטוריון, איני יכול להישאר אדיש לתזות לא נכונות נוספות של מר גרבובסקי. אני גם מצפה לאותו דבר מהממשלה הפולנית הנוכחית שבראשה עומד גם היסטוריון״ (דונלד טוסק).

‏״השטויות בנוגע לאחריות משותפת של האומה הפולנית לשואה חייבות להסתיים אחת ולתמיד. תמיד חזרתי על זה כראש ממשלת פולין ותמיד אחזור על זה: הגרמנים אשמים בהשמדת היהודים, והמחתרת הפולנית בזמן הכיבוש הגרמני ניסתה להציל יהודים והענישה את רוצחיהם במוות״. מורבייצקי מצביע על חלקת חסידי אומות העולם ביד ושם כהוכחה לחלקם של הפולנים בהצלת יהודים.

המאמר והתגובה באים ערב יום השנה (10 ביולי 1941) לטבח שבו ביצעו פולנים בשכניהם היהודים בעיירה הפולנית ידוובנה. יום הטבח התחיל בציד יהודים ברחובות בידי הפולנים ובהתעללות בהם עד מוות. מי מיהודי העיירה שלא נרצח במקום, הובל בידי הפולנים לאסם בשולי העיירה בו נכלאו מאות ונשרפו למוות. הערכות ההיסטוריונים למספר הנרצחים נעות בין 380 ל-1,600. מן הטבח נותרו רק כשבעה ניצולים מיהודי העיירה.

עד היום משמשת ידוובנה סמל לשותפות פולנים לרצח יהודים, והמתח בין ההיסטוריונים לבין מכחישי חלקם של פולנים (להבדיל מ״הפולנים״) בפשעים גואה.

הפופולריים