מפרגוואי ועד פולין: הנשיאים שנהרגו בהתרסקויות כלי טיס

מפרגוואי ועד פולין: הנשיאים שנהרגו בהתרסקויות כלי טיס
שמו של איברהים ראיסי התווסף לשורה של נשיאים שאיבדו את חייהם בהתרסקות כלי טיס. בחלק מהמקרים עלה חשד לחבלה מכוונת, במקרים אחרים ההתרסקות נבעה בתנאי מזג אוויר קשים. רשימה חלקית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

מותו של נשיא איראן איברהים ראיסי בהתרסקות מסוק שוב העלה לדיון את נושא בטיחות הטיסה של בכירים. מותו של איש ציבור בכיר בתאונה אווירית או בשל חבלה מכוונת בכלי הטיס הוא אמנם אירוע נדיר, אך ההיסטוריה כבר ידעה אירועים כאלו. הנה רשימה חלקית של ראשי מדינות מכהנים שאיבדו את חייהם בנסיבות אלו.  

7 בספטמבר 1940: מטוס ועליו נשיא פרגוואי חוסה מריה אסטיגריביה התרסק בדרכו לעיר סן ברנדינו. הנשיא, גנרל שתפס את השלטון שנה קודם לכן, נהרג יחד עם רעייתו והטייס.

17 במרץ 1957: נשיא פיליפינים רמון מגסיאסאי נהרג בהתרסקות מטוס סמוך לעיר בלמבן. 25 מ-26 נוסעי המטוס נהרגו ובהם עיתונאים ובכירים בממשל הפיליפיני. מגסיאסאי נחשב לנשיא פרו אמריקני ומתנגד חריף של הקומוניזם.

13 באפריל 1966: מטוסו של נשיא עיראק עבד אל סלאם עראף  התרסק 10 ק"מ משדה התעופה של בצרה. הנשיא נהרג במקום. בתקשורת המקומית דווח כי המטוס התרסק בשל תנאי מזג אוויר קשים, אך עד היום רבים מאמינים כי מדובר בפעולה של אנשי מפלגת הבעת' שחיסלו את הנשיא.

24 במאי 1981: נשיא אקוודור חיימה רולדוס אגילרה נהרג בהתרסקות מסוקו באזור הררי יחד עם רעייתו ושר ההגנה. חקירת ההתרסקות חודשה כמה פעמים אך לא העלתה ממצאים חד משמעיים. כנשיא העביר אגילרה חוקים סוציאליים ובהם הכפלת שכר המינימום במדינה.

19 באוקטובר 1986: סאמורה מאשל, מפקד צבאי שהיה לנשיא הראשון של מוזמביק לאחר קבלת העצמאות, נהרג בהתרסקות מטוס בגבול מוזמביק - דרום אפריקה. צוות המטוס שהטיס את הנשיא ובכירים נוספים היה סובייטי.

17 באוגוסט 1988: מטוסו של נשיא פקיסטן מוחמד זיא אל חאק התרסק לאחר שהנשיא נכח במצעד צבאי בעיר באהאוואלפור. בין ההרוגים בהתרסקות גם שגריר ארצות הברית בפקיסטן. זיא אל חאק עלה לשלטון בהפיכה צבאית ב-1977 ושימש כנשיא עד יום מותו. עם היום רבים מאמינים כי למעשה חוסל על ידי מתנגדיו.

נשיאי רואנדה ובורונדי ז'ובנל הבירימנה וסיפריין נטאריאמירה

6 באפריל 1994: נשיאי רואנדה ובורונדי ז'ובנל הבירימנה וסיפריין נטאריאמירה נהרגו בהתרסקות מטוס כששבו מטנזניה בה השתתפו בוועידה שעסקה בייצוב המצב ברואנדה. בניגוד למקרים אחרים נקבע בוודאות כי המטוס הופל באמצעות טיל ורצח שני הנשיאים נתן את האות לתחילת רצח העם ברואנדה.

26 בפברואר 2004: מטוס ועליו נשיא מקדוניה בוריס טרייקובסקי התרסק סמוך לעיר מוסטר בהרציגווינה. הנשיא ושישה ממלוויו נהרגו במקום. ההערכה היא כי טעויות של טייסים בשל ערפל כבד גרמו לאסון.

טקס לזכרו של בוריס טרייקובסקי

10 באפריל 2010: מטוס ועליו נשיא פולין לך קצ'ינסקי התרסק מעל רוסיה. יחד עם קצ'ינסקי נהרגו בהתרסקות רעייתו, רמטכ"ל צבא פולין ונגיד הבנק המרכזי. הנשיא היה בדרכו להשתתף באירוע לזכר 70 שנה לטבח יער קטין בו הוצאו להורג אנשי צבא ואינטלקטואלים פולנים בהוראת סטלין ב-1940. חקירה של רשויות רוסיה קבע כי ערפל כבד ששרר באזור גרם להתרסקות. בעוד שחקירה פולנית שנערכה כעשור לאחר ההתרסקות קבע כי שני מטעני חבלה הוטמנו במטוס בזמן עבודות תחזוקה שעבר ברוסיה. במוסקווה הכחישו זאת.

הפופולריים