שוטרים גבו ראיות שלא כדין - והתיקים נסגרו

שוטרים גבו ראיות שלא כדין - והתיקים נסגרו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

שורה של נאשמים בעבירות סמים יצאו בחודש וחצי האחרונים מבית המשפט מחוייכים. הם נכנסו לאולם בהבנה שהראיות שנאספו נגדם חד משמעיות, והחלו להתרגל לרעיון שיהפכו לעבריינים מורשעים. אלא שאז התברר שהראיות החותכות לא תקפות, משום שנגבו על ידי השוטרים בצורה לא חוקית: ללא צו חיפוש, ללא עדים, ללא פירוט הזכויות המגיעות לכל חשוד. במקום להרשיע אותם, מתח בית המשפט ביקורת חריפה על המשטרה, ושיחרר את הנאשמים לחופשי.

במשפט נגד נאשם בהחזקת כ-30 גרם קוקאין, התברר כי השוטרים שעצרו אותו ערכו חיפוש בביתו ללא נוכחות שני עדים ונמנעו מלעדכן אותו בזכויות המוקנות לו בעת החיפוש ולאחר מכן כנחקר בתחנת המשטרה, כמחוייב על פי חוק. על כך כתב השופט שאול אבינור כי "מידת אי-החוקיות שנפלה בחיפוש חמורה", ושלח את הנאשם לביתו זכאי, תוך ביקורת על השוטרים: "מציאות שבה שוטרים מקיימים הוראות שבצווי חיפוש באופן סלקטיבי, דהיינו מקיימים את ההוראות הנוחות להם אך מתעלמים מההוראות שאינן נוחות להם, אינה מציאות שקיומה עשוי להתקבל במדינת חוק".

מריחואנה אילוסטרציהמריחואנה, אילוסטרציה. צילום: AP

בתיק אחר, שוחררה אישה שנתפסה עם כ-60 גרם חשיש, לאחר שבית המשפט קבע שהחיפוש על גופה נערך ללא נוכחות עדים, כנדרש בפקודות סדר הדין הפלילי. בנימוקי ההחלטה כתב השופט שמאי בקר: "תופעה זו של זלזול במילוי הוראות החוק, של התייחסות מבטלת לצווים היוצאים תחת ידו של בית המשפט, צריכה מענה חד-משמעי, כזה שיבהיר לשוטר הבא שיוצא לבקש ולבצע צו חיפוש, שעליו לדקדק במעשיו". 

בתיק שלישי, במסגרתו הוגש כתב אישום נגד קטין על החזקת כ-25 גרם מריחואנה, ערכה המשטרה את החיפוש בביתו ללא צו חיפוש וללא הסכמתו. גם במקרה זה, על-אף שאין מחלוקת על משמעויות הממצאים בעת המעצר, הוא זוכה על ידי שופטת בית משפט השלום בתל-אביב, ליזי פרוינד, עקב התנהלות השוטרים.

עוד שירן ברגמןעו"ד שירן ברגמן מהסנגוריה הציבורית

עורכי הדין שירן ברגמן ועינת ברנע, שייצגו מטעם הסנגוריה הציבורית נאשמים בשניים מהתיקים מציינים שהתנהלות השוטרים במקרים אלה היא חולייה נוספת בשרשרת פעולות משטרתיות, שכבר זכו בעבר לביקורת שיפוטית. לדבריהם, קביעות בית המשפט לא מותירות מקום לספק, כי "משטרת ישראל פעלה בניגוד לחוק וביצעה חיפושים בלתי-חוקיים תוך הפרת זכויותיהם הבסיסיות של הנאשמים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה פועלת על-פי סדרי הדין ובכפוף להנחיות, לפקודות, לחוקים ולנהלים הרלוונטיים בהתאם לאופי הפעילות המשטרתית. כלל השוטרים המשרתים בארגון מחויבים לפעול בהתאם לכללים הקבועים בחוק. מחד המפקדים פועלים באופן תדיר להדריך אותם ולהקנות להם ידע וכלים מקצועיים לביצוע תפקידם, ומאידך מטפלים בחריגים אשר אינם מייצגים את הכלל. אנו מכבדים את החלטות בית המשפט, מתכוונים ללמוד אותן ולהפיק מהן לקחים במידת הצורך".

הפופולריים