ההנחיה החריגה של שי ניצן

ההנחיה החריגה של שי ניצן
פרקליט המדינה הורה להגיש בקשות להשמדת ראיות בתיקים שאינם של פשיעה חמורה, כדי להביא להפיכת הפסיקה של נשיאת העליון נאור שקבעה שאין לעשות זאת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: פלאש 90

פרקליט המדינה, שי ניצן, מנסה להביא להפיכת פסיקתה של נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בנוגע לאיסור על השמדת ראיות בתיקים שאינם תיקי פשע חמור. ניצן הנחה באופן לא פורמלי את הפרקליטים בשירות המדינה להגיש בקשה להשמדת המוצגים בתיק, על אף שהנשיאה נאור קבעה לפני כשלוש שנים כי לבתי המשפט אין סמכות להורות על השמדת ראיות.

גורמים משפטיים רבים, ובראש הסנגוריה הציבורית, מתריעים כי השמדת ראיות בתום דיון בתיקים עלולה למנוע בדיקה ופתיחה מחודשת של התיק במקרה של הגשת בקשה למשפט חוזר, ולהקשות על מורשעי שווא להוכיח את חפותם. הסניגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, פנה לניצן בנושא, ונענה במכתב התשובה כי המהלך אכן עומד בניגוד לפסיקה, וכי הוא מתבצע במטרה להביא את הנושא לפתחו של בית המשפט העליון פעם נוספת.

בתשובתו לספיר, כתב ניצן כי "באמצעות מספר קטן של תיקים שאין בהם צורך מיוחד לשמור את המוצגים, וששמירת המוצגים בהם היא בעייתית במובהק, תציג הפרקליטות את עמדתה המשפטית, לפיה הקביעה (קביעת הנשיאה נאור שאין להשמיד מוצגים – ר.ל), הינה מוטעית. במידת הצורך, אם עמדה זו תידחה, היא תגיע עד לבית המשפט העליון לעיון מחדש".

יחד עם זאת, מציין ניצן כי בתיקי פשע חמור – למשל רצח, עבירות מין בקטינים, עבירות הנוגעות לבטחון המדינה - שבהם חלה חובה לשמור את הראיות לצמיתות ולא לזמן מוגבל כבמקרים אחרים, אין להגיש בקשות להשמדת מוצגים.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "המכתב מדבר בעד עצמו".

הפופולריים