בפעם השישית: נתניהו נחקר בפרשות 1000 ו-2000

בפעם השישית: נתניהו נחקר בפרשות 1000 ו-2000
החקירה נמשכה כארבע שעות והתמקדה בתיק טובות ההנאה. בשבוע שעבר העידה עוזרתו של מילצ'ן על דרישתו למתנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחקר היום (ראשון) בפעם השישית בפרשות 1000 ו-2000. החקירה, שמתנהלת על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בפיקודו של תת-ניצב כורש ברנור, נמשכה כארבע שעות במעון ראש הממשלה בירושלים.

בשבוע שעבר העידה עוזרתו האישית של איש העסקים ארנון מילצ'ן כי הדרישה למתנות הגיעה גם ישירות מנתניהו. לדברי הדס קליין, שהעידה בתיק 1000 כמה פעמים, הפניות כללו בקשה מפורטת מצד ראש הממשלה לסיגרים ולשמפניות.

לפני שבועיים נחקר נתניהו במשך ארבע שעות. הייתה זו הפעם הראשונה שהוא נחקר לאחר שראש לשכתו לשעבר ארי הרו חתם על הסכם עד מדינה. הרו, החשוד בעבירות שוחד, מרמה, קשירת קשר לפשע והלבנת הון, מסר ראיות והעיד בפרשות 1000 ו-2000, ובתמורה זכה להקלה בעונשו.

ב-11 בנובמבר אמרו גורמים משפטיים בכירים ל"חדשות השבת" כי קו ההגנה של נתניהו בתיק 1000 (תיק המתנות), המתבסס על חוות דעת של עורך הדין יעקב וינרוט, לפיה מותר לקבל מתנות, צפוי להיתקל בקשיים. לדבריהם, התיק שונה מתקדימי עבר, בהם זוכו נאשמים מעבירות בנימוק שהתייעצו קודם לכן עם גורמי מקצוע, נימוק המכונה "טענת ההסתמכות". כך, נתניהו היה צריך לפנות ליועץ משפטי ממשרדי הממשלה ולא עורך דין פרטי. "אם היה עושה זאת היה מונחה לא להתעסק בעניינים עסקיים הקשורים למילצ'ן", ציינו.

נתניהו מעורב בשתי הפרשות. בתיק 1000, נחקר ראש הממשלה בחשד שקיבל טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים במשך שנים ועל פי דרישתם הישירה שלו ושל רעייתו שרה. הפרשה התפוצצה בדצמבר 2016. במסגרת תיק 2000, נחקר נתניהו בחשד כי הוא ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ניהלו מגעים על מנת לקדם הצעת חוק שתגביל את תפוצתו של המתחרה "ישראל היום" בתמורה לסיקור חיובי.

חוקרי המשטרה בכניסה למעון ראש הממשלה, בשבוע שעבר (צילום: פלאש 90)

הפופולריים