אלשיך בכנסת: "מישהו מנסה להציג שהמשטרה מדליפה כדי להיראות טוב בציבור"

אלשיך: "טענו שהדלפנו כדי להיראות טוב בציבור"
המפכ"ל השיב למתקפה של ח"כים מהליכוד במהלך דיון בוועדת הפנים: "לא ייחסתי כלום לראש הממשלה". ח"כ אמסלם צעק לעברו: "החוצפה שלכם לא נגמרת". ח"כים מהאופוזיציה הוצאו מהאולם: "עושים למפכ"ל משפט שדה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המפכ"ל רוני אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שבוע אחרי שהמשטרה המליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה בגין שוחד בתיקי 1000 ו-2000, המפכ"ל רוני אלשיך משתתף בשעה זו (שלישי) בדיון ועדת הפנים של הכנסת. הדיון מתקיים על רקע התבטאויותיו של אלשיך עוד לפני פרסום ההמלצות, בראיון לתוכנית "עובדה", על כך שהופעלו לחצים על גורמי חקירה בתיקים 1000 ו-2000.

ח"כים מהליכוד תקפו בחריפות את אלשיך במהלך הדיון והטיחו בו ביקורת קשה. יו"ר הוועדה, יואב קיש, אמר כי הראיון שהעניק אלשיך לעובדה "פגע קשות באמון הציבור". ח"כ מיקי זוהר הצטרף אליו ואמר כי "התנהלות המשטרה בכל מה שקשור לחקירות ראש הממשלה אינה מקצועית, אינה אובייקטיבית ועושה את העבודה בצורה לא תקינה".

אלשיך הגיב למתקפה ודחה את הטענות: "מאשימים את המשטרה בהדלפות, אז הגיע הזמן לעשות פה סדר. כל עוד החקירה סודית, לא שומעים עליה מילה. מתי מתחילות ההדלפות? כשיש נחקרים. עורכי הדין של הנחקרים מדליפים מהחקירות". לדבריו, "נחקרים מגחיכים את תכני החקירה דרך ההדלפות. מישהו מנסה להראות שהמשטרה מדליפה כדי להיראות טוב יותר מבחינה ציבורית".

"זה לא הגון כלפי המשטרה", המשיך המפכ"ל. "ההאשמות בהדלפות פוגעות באמון הציבור. אני הכרזתי מלחמה בהדלפות. ניתקתי את הקשר בין אנשי המשטרה לאנשי התקשורת". על התזמון של פרסום ההמלצות בתיקי ראש הממשלה אמר אלשיך: "התזמון היה מתואם עם היועמ"ש. הסיכום שהופץ עבר את עינו של היועמ"ש ואושר מילה במילה".

אלשיך מגיע לדיון בוועדת הפנים של הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

על הראיון שהעניק לעובדה אמר אלשיך: "נשאלתי בראיון על דברי עיתונאי, והשבתי על דברים שאני אמרתי כבר לפני שנה לתקשורת. אלה אותן מילים במדויק. לא ייחסתי לראש הממשלה שום דבר. אמרתי שיש גורמים שרחרחו סביב גורמים שחוקרים את התיקים האלו. בעיני זה לא לגיטימי. הדבר החשוב היה למנוע את זה כדי לא לאפשר את ההפרעה לחוקרים".

המפכ"ל נשאל בדיון אם הטענה שהופעלו חוקרים פרטיים לא השפיעה על חוקרי המשטרה והשיב: "בכל החקירות שלנו החוקרים צריכים להתמודד עם מניפולציות של הנחקרים. זה לא דבר חדש. גם פניות של נחקרים למח"ש היא תופעה דומה. האם בגלל זה צריך לבדוק את המוטיבציות של חוקרי המשטרה?".

כבר בתחילת הדיון הורחקו ממנו ח"כים מהאופוזיציה שהפריעו להתנהלותו, בהם לאה פדידה, מיקי רוזנטל, יוסי יונה, רויטל סויד ויואל חסון מהמחנה הציוני, וגם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). ח"כ סויד קראה לעברו של קיש: "המפכ"ל לא אמור לעמוד כאן למשפט. אתם מבצעים לו משפט שדה. אתה מנסה להלך אימים על המשטרה ועל שלטון החוק".

 "זו התנהגות כוחנית מתוכננת היטב מראש של יו"ר ועדת הפנים קיש. חברי האופוזיציה הועפו אחד אחר השני עוד בטרם החל הדיון", האשימה ח"כ פדידה לאחר שהוצאה מהאולם. לדבריה, "קיש קיבל מסרים להעביר וזו ההצגה שלו, חבל שהטריח את מפכ"ל המשטרה לבוא לצפות במופע אימים מיותר".

ח"כ לאה פדידה מורחקת מהדיון בוועדת הפנים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ח"כ זוהר הגיב לסערה שהתחוללה בדיון ואמר: "חברינו בשמאל רצים להגן על המשטרה והמפכ"ל כי עמדת המשטרה תואמת את העמדה הפוליטית שלהם. משטרת ישראל בראשות המפכ"ל עושה עבודה נהדרת בשמירת החוק. הכישלון החרוץ של המשטרה הוא בחקירות של אנשים מפורסמים. שם היא כושלת פעם אחר פעם. החקירות מודלפות באופן קבוע".

אלשיך: "שומרים את עצמנו נייטרלים"

מוקדם יותר השתתף המפכ"ל בוועידת הנשיאים והתייחס פעם נוספת להמלצות בתיקים 1000 ו-2000. "המטרה העיקרית שלנו היא לשמור את עצמנו ניטרליים ומקצועיים. אנחנו נשארים מחוץ לשיח התקשורתי, לא ימין ולא שמאל - אלא רק בצד של החוק", הדגיש. 

עוד אמר אלשיך כי "המשטרה נוגעת בנושאים מאוד רגישים בחברה, כמעט כל יום. זה לא כמו הצבא ששומר על הגבולות שלנו, זה עניינים פנימיים. אנחנו חוקרים ראש ממשלה או שר - זה עניין רגיש מאוד. כל טעות משמשת לקמפיין נגד המשטרה. המשטרה מותקפת בצורה חסרת תקדים, וכל טעות הופכת לקמפיין".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, התראיין הבוקר בקלמן-ליברמן בכאן רשת ב' לקראת הדיון בוועדה, והצהיר כי הראיון שהעניק אלשיך לעובדה היה "טעות אחת גדולה". על הטענה שהדיון נועד לתקוף את המפכ"ל בעקבות המלצות המשטרה בנוגע לראש הממשלה, אמר הח"כ מהליכוד: "מותר למתוח ביקורת גם על המשטרה".

האזינו לראיון עם ח"כ יואב קיש בקלמן-ליברמן:

הפופולריים