נבחרו שני שופטים לעליון: אלכס שטיין ועופר גרוסקופף

שופטי העליון: אלכס שטיין ועופר גרוסקופף
השניים יחליפו את השופטים יורם דנציגר ואורי שהם הפורשים מכהונתם בקרוב. נשיאת העליון חיות: "שניים מן המעולים שבמועמדים". שרת המשפטים שקד: "יום חג לעולם המשפט הישראלי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון בירושלים
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הוועדה לבחירת שופטים בחרה הערב (חמישי) בפרופ' אלכס שטיין ובשופט עופר גרוסקופף, לכהונת שופטי בית המשפט העליון - כך הוחלט בתום כשבע שעות דיון. השניים יחליפו את השופטים יורם דנציגר ואורי שהם הפורשים מכהונתם בקרוב.

שטיין, בן 60, היה מועמדה של שרת המשפטים איילת שקד. הוא נולד בברית המועצות ועלה לישראל בגיל 16. התגייס לחיל הקשר והאלקטרוניקה בצה"ל, למד משפטים באוניברסיטה העברית והתמחה אצל שופט העליון מנחם אלון ובמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. בשנת 2004 הוא עבר להתגורר בארצות הברית, החל ללמד משפטים בניו יורק ולפני כשנתיים עבר ללמד בבית הספר למשפט בברוקלין.

בשנת 1991 שטיין הצטרף לסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא מתמחה בדיני ראיות, דיני נזיקין ורשלנות רפואית. ב–1998 כתב יחד עם פרופ' אריאל פורת ספר הנחשב פורץ דרך בתחום דיני הנזיקין ופרסם עד כה למעלה מ-60 מאמרים.

מימין: שטיין וגרוסקופף (צילום: דוברות הרשות השופטת)

ביום שני האחרון הוגשה עתירה לבג"ץ נגד מינוי שטיין בטענה שהוא מנותק ממדינת ישראל, מאחר שאינו מתגורר בה כבר 14 שנה. בעתירה צוינה גם תלונה שהגישה נגדו ד"ר אורית קמיר בבית הדין לעבודה, בה האשימה את שטיין כי אינו אדם הגון. בג"ץ דחה את העתירה על הסף.

עופר גרוסקופף, בן 48, הוא בוגר אוניברסיטת הרווארד במשפטים, והיה מרצה בכיר במכללה למנהל ופרופסור חבר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. בשנת 2009 מונה לכהונת שופט בבית המשפט המחוזי בלוד. הוא חיבר שני ספרים, פרסם למעלה מ-25 מאמרים בארץ ובחו"ל ומתמחה במשפט הכלכלי ובתביעות ייצוגיות. גם לפני שנתיים נכלל שמו ברשימת המועמדים לבית המשפט העליון אך לבסוף הוא לא נבחר.

היסטוריה במערכת המשפט: לראשונה נבחרה שופטת חרדית

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה כי "נבחרו לבית המשפט העליון שניים מן המעולים שבמועמדים, בעלי מוניטין מקצועי משובח ומרשים. האחד שופט מצוין ואיש אקדמיה בעברו והשני איש אקדמיה ותיק ומוערך בארץ ובעולם. אין לי ספק כי שניהם כאחד יתרמו תרומה משמעותית לבית המשפט העליון בישראל ויעשירו את פסיקתו בידע ובעומק משפטי".

השרה שקד בירכה אף היא על המינויים ואמרה כי זהו יום חג לעולם המשפט הישראלי: "נבחרו מועמדים מצטיינים, הנושאים על גבם רקעים תרבותיים ותרמילי חיים ייחודיים ומגוונים. בכניסתי לתפקיד שרת המשפטים, אחד היעדים המרכזיים שהצבתי היה גיוון של בית המשפט העליון. אין לי ספק שתרומתם לבית המשפט העליון תותיר את חותמה בדפי ההיסטוריה של עולם המשפט הישראלי".

הפופולריים