בג"ץ קיבל את עמדת המדינה: פינוי הבתים בנתיב האבות נדחה לאמצע יוני

בג"ץ: הפינוי בנתיב האבות נדחה לאמצע יוני
בית המשפט קבע עוד כי שישה בתים הנבנו בחלקם על שטח פרטי ייהרסו, לאחר שצווי הריסה מומשו לשניים מהמבנים בנובמבר האחרון. התושבים: המאבק לא הסתיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נערכים להתנגדות להריסת מבנה בנתיב האבות, בנובמבר
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בג"ץ קיבל היום (רביעי) את עמדת המדינה ודחה את פינוי הבתים במאחז נתיב האבות עד אמצע יוני. עם זאת, בית המשפט לא נענה לבקשה בנוגע לששת המבנים מתוך 15 המיועדים להריסה - הנמצאים בחלקם הקטן על שטח פרטי - ואלו יהרסו כליל. ממטה תושבי נתיב האבות נמסר כי "המאבק לא יסתיים עד אשר יחזרו לבתי הקבע בשכונה".

נתיב האבות היא שכונה באלעזר שנבנתה ב-2001. היא נחשבת מאחז בלתי חוקי בגלל שנבנתה ללא הליכי תכנון ועל אדמות לא מוסדרות, חלקן אדמות פלסטיניות פרטיות. בספטמבר 2016 קיבל בית המשפט עתירה של שלום עכשיו ושל תושבים פלסטינים מהכפר הסמוך אל-חאדר, שטענו לבעלות על חלק מהקרקעות, והורה להרוס 17 מבנים במאחז עד מרץ 2018.

פינוי אחד המבנים בנתיב האבות בנובמבר האחרון:

המדינה ניסתה להכשיר בדיעבד את המאחז באמצעות הכרזה על אדמות מדינה, אך כל המבנים שהוצאו להם צווי הריסה נבנו על שטח שלא הוכרז כאדמות מדינה. צווי הריסה כבר מומשו לשני מבנים, בהם אנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו שנהרג בלבנון, ונגריה.

מתוך המבנים שיועדו להריסה, ביקשו תושבי המאחז לא להרוס שישה מבנים, שלטענתם נבנו רק בחלקם על אדמות פרטיות. באוקטובר דחה בג"ץ את העתירה של שש המשפחות, שביקשו להבהיר אם בית המשפט התכוון שיש להרוס רק את חלקי הבתים המצויים על אדמות פלסטינים. נשיאת בית המשפט העליון דאז מרים נאור קבעה כי העניין כבר נדון בפסק הדין הקודם וכי אין מדובר בבקשה הבהרה אלא בבקשה לשינוי פסק דין וכי המבנים יהרסו עד המועד שנקבע.

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, מסר בתגובה להחלטת בג"ץ: "החלטת בית המשפט שמה את ההיגיון לפני מידת הדין והתחשבה במשפחות ובילדים. ההחלטה מאפשרת לתושבים לעבור מדלת ביתם לדלת של מגוריהם הזמניים, ומאפשרת תנאים אנושיים במציאות הלא אנושית של הריסת בית חייהם".

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד אמרו כי "זוהי החלטה הומניטרית חשובה שתאפשר לתושבים לעבור בשיטת 'דלת לדלת'. כמובן מוטב היה אילו העתירה המקורית היתה נדחית על הסף. כעת אנחנו נפעל להכשרת היישוב החדש עבורם. אנו מודים לארגוני השמאל הקיצוני על הצלחתם בהקמת ישוב חדש ביהודה ושומרון אותו לא ניתן יהיה לעקור אותו עוד. על כל בית שיפונה בשל עתירות השמאל הקיצוני יקום ישוב חדש".

שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על החלטת בג"ץ. לדבריו, בית המשפט "קיבל את עמדתנו ודחה את פינוי הבתים בנתיב האבות, החלטה שתאפשר לנו להשלים את ההידברות עם התושבים ולהגיע למתווה מוסכם", אמר. 

משלום עכשיו נמסר בתגובה להחלטה: "בית המשפט אמר את דברו בעניין הנסיונות של הממשלה לחמוק ממימוש פסק הדין על ידי הצעות לניסור בתים ותכניות בניה אבסורדיות. אנחנו מקווים שהדחייה שנתן בית המשפט לא תנוצל לרעה לנסיונות נוספים לחמוק מביצוע פסק הדין".

הממשלה אישרה: פיצוי לתושבים והקמת מאות יחידות דיור בהתנחלות

בתחילת השבוע אישרה הממשלה את מתווה נתיב האבות, שיאפשר פיצוי רחב לתושבים שיפונו וקידום הקמת 350 יחידות דיור חדשות בהתנחלות אלעזר. בנוסף לכך, אישרה הממשלה ביום ראשון כמתוכנן תקצוב מיידי של בניית שכונה חדשה בחלקה 91 בהתנחלות, כפתרון זמני לתושבים שבתיהם יהרסו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בישיבת הממשלה לשר האוצר משה כחלון על "עבודה יוצאת מן הכלל".

תושבי נתיב האבות מסרו בתגובה לאישור המתווה: "זוהי החלטה חשובה המחזקת את ההתיישבות ביהודה ושומרון בכלל ובגוש עציון בפרט. המאבק לא תם והפעילות תימשך עד למימוש ההחלטה בבניה והרחבת ההתיישבות נתיב האבות בלב גוש עציון".

בתנועת שלום עכשיו גינו בחריפות את ההחלטה: "כמו במגרון וכמו בעמונה, שוב הוכח שדין אחד למתנחלים ודין אחר ליתר אזרחי המדינה בגבעת עמל ובדרום תל אביב. נתניהו מתקפל מול פורעי חוק שבג"ץ הורה לפנות ומעביר מסר ברור שעבריינות משתלמת. המיליונים מכספי הציבור שיועברו להקמת יישוב חלופי הם שוחד פוליטי המבהירים עד כמה נתניהו מוכן למכור את האינטרס הציבורי והלאומי כדי לשרוד. שוב הוכח שראש ממשלה השקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי לנהל את ענייני המדינה".

הפופולריים