המדינה לבג"ץ: שליח ישראלי יצא הבוקר למדינה עמה נחתם הסכם גירוש

שליח ישראלי יצא למדינה באפריקה שנחתם עמה הסכם
אתמול פורסם בכאן חדשות, כי נתניהו מעוניין להגיע להסכמות עם אוגנדה, כדי שתקבל אלפי מבקשי מקלט מישראל. למרות ההכחשות מרואנדה, שמוגדרת גם היא "מדינה שלישית", טענה היום המדינה בבג"ץ כי עם שתי המדינות יש הסכם שכולל קבלה של מסתננים שלא בהסכמתם. בעקבות תשובת השליח, היועמ"ש יחליט אם לשחרר את הכלואים בסהרונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת מבקשי מקלט
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מדינת ישראל הודיעה היום (רביעי) לבג"ץ כי שליח יצא הבוקר למדינה באפריקה, שהסכימה לקלוט את מבקשי המקלט השוהים בישראל. מדובר באחת מאותן "מדינות שלישיות", שעמן נחתם הסכם גירוש, המאפשר להרחיק את מבקשי המקלט אליהן גם ללא הסכמה - כפי שמופיע במתווה המקורי של גירוש מבקשי המקלט.

מדובר למעשה במדינה היחידה מבין אותן מדינות שנחתם עמן הסכם, שישראל עדיין יכולה להרחיק אליה את מבקשי המקלט, מאחר שהמדינה הנוספת שעמה היה הסכם, על פי ישראל, ירדה מהפרק. אמש פורסם בכאן חדשות כי בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו ינסו לקדם אפשרות לחתום על הסכם חדש עם אוגנדה לקליטת מבקשי מקלט נוספים. אולם באוגנדה הכחישו את הדברים, כאשר בכיר בממשלה המקומית אמר היום כי "אוגנדה לא מתכוונת - לא באופן מיידי ולא בעתיד, לקחת מבקשי מקלט שנדחו מכל מדינה בעולם - כולל ישראל". בתגובה לפרסום אמש בכאן חדשות, הבכיר הדגיש כי "אין משא ומתן ואין הסכם".


מדינה אפריקנית נוספת, רואנדה, הודיעה באופן רשמי כי לא תקלוט מבקשי מקלט השוהים בישראל. סגן שר החוץ של רואנדה אמר אתמול לכאן חדשות כי למדינתו כלל לא היה הסכם עם ישראל בנוגע לקבלתם. הסגן, אוליבייה נאדוהוג'ירה, התייחס לפוסט שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדף הפייסבוק שלו ואמר: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, לא בכתב ולא בעל פה".

בתשובת המדינה היום לבג"ץ לא צוין שמן של אוגנדה או רואנדה, זאת בהתאם לחיסיון המוטל על המגעים עם "המדינות השלישיות". עם זאת, המדינה התייחסה לפרסומים על המדינות האפריקניות, ובתשובתה נכתב: "המשיבים ערים לכך כי שם המדינה השלישית הראשונה נחשף בתקשורת באחת מהודעות משרד ראש הממשלה במהלך התפתחויות היממה האחרונה, ועם זאת, ונוכח לשונה הברורה של תעודת החיסיון ורגישות הענין, מתחייבת הקפדה על אי חשיפת המדינה השלישית השנייה, זו שעל הפרק כעת".

עוד עולה מתשובת המדינה לבג"ץ כי השליח, שיצא היום למדינה שנותרה, יבדוק את התנאים בה לקליטת מבקשי המקלט, והאם הם עומדים בתנאים שהציב בג"ץ. לאחר מכן, השליח יעביר את ממצאיו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

היועץ המשפטי לממשלה צפוי לקבוע את עתידם של מבקשי המקלט המוחזקים במתקן סהרונים בנגב, בהתאם לממצאים שיובאו לפניו על ידי השליח. לפי תשובת המדינה, במידה שהמדינה באפריקה לא תעמוד בתנאים המאפשרים להרחיק אליה את מבקשי המקלט, יורה היועץ המשפטי לממשלה על שחרורם של אלו המוחזקים בסהרונים.

כמו כן, המדינה ציינה בתשובתה לבג"ץ נושא נוסף, שעלול להוות בעיה בהרחקת כל מבקשי המקלט אל המדינה שאליה נשלח כעת השליח. לפי המדינה, לחלק מ"המוחזקים במשמורת בסהרונים" הוצעה האפשרות לצאת רק ל"מדינה השלישית" באפריקה שכבר ירדה מהפרק, וחלק אחר הוצעה האפשרות לצאת לשתי המדינות.

הפער נובע משום שההליכים המנהליים לגבי מבקשי המקלט נעשו במקומות ובזמנים שונים. המדינה טוענת כי רשות האוכלוסין במשרד הפנים תשלים את הבדיקה בעניין זה עוד היום.

סערת מבקשי המקלט - סיקור מיוחד: לחצו לכל הכתבות

 


הפופולריים