בג"ץ דן בהוראות הפתיחה באש של צה"ל בגבול עזה

בג"ץ דן בהוראות הפתיחה באש של צה"ל בגבול עזה
השופטים דנים בעתירות שהגישו ארגוני שמאל בעקבות הירי בהפגנות בגבול הרצועה בשבועות האחרונים. לטענת המדינה, הוראות הפתיחה באש תואמות את הדין הישראלי והבינלאומי. פעילי ימין מפגינים מחוץ לבית המשפט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: מחאה מחוץ לדיון בבג"ץ בהוראות הפתיחה באש

הרכב של שופטי בג"ץ מתכנס הבוקר (שני) על מנת לדון בעתירות נגד הוראות הפתיחה באש של צה"ל כלפי מפגינים באזור גדר המערכת ברצועת עזה. את העתירות הגישו כמה ארגוני שמאל, בהם המוקד להגנת הפרט, עדאלה, ויש דין. במקביל לדיון, מחוץ לבית המשפט נערכת הפגנה של פעילי תנועות הימין "אם תרצו" ו"האמת שלי". הפעילים הגיעו לבושים במדי צה"ל והצטיידו במטרות דמה בקריאה שלא להפוך את חיילי צה"ל למטרות ולדחות את העתירה. ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף ניצן אלון, הגיע אף הוא לדיון.

המחאה מחוץ לדיון בבית המשפט, היום

המדינה צפויה לבקש בדיון להציג את הוראות הפתיחה באש במעמד צד אחד. לטענתה, הוראות הפתיחה באש של כוחות הביטחון במרחב המכשול הביטחוני סביב הרצועה עולות בקנה אחד הן עם הדין הישראלי, הדין הבינלאומי והן עם פסיקת בית המשפט העליון. כמו כן, המדינה אומרת כי ההפגנות ברצועה מדי שבוע אינו מחאה עממית או ספונטנית, אלא הפרות סדר שחמאס מארגן כדי להפיק תועלת צבאית מפריצת המכשול.

בנוסף, המדינה מציינת כי חלק לא מבוטל מהמשתתפים בהפגנות הם פעילי חמאס וחלק מהמנגנונים הצבאיים שלו. בתשובה לבג"ץ נאמר כי בחסות ההתפרעויות, ובהנחיית בכירי הזרוע הצבאית של הארגון השולט בעזה, בוצעו כבר עשרות פעולות חבלה: עשרות מטענים ורימונים הונחו או נזרקו לעבר כוחות צה"ל וגרמו לנזק; 25 פלסטינים שחצו את הגדר נתפסו ועשרות אחרים חצו וחזרו; ונגרם נזק משמעותי לתשתיות אזרחיות ולשטחים חקלאיים.

ביום שישי האחרון נרשמו שוב עימותים, זה השבוע החמישי ברצף, בין כוחות צה"ל לבין מפגינים מעזה. בצבא מסרו כי מאות מתפרעים פלסטינים ניסו לפרוץ מהרועה לשטח ישראל ולשרוף את גדר המערכת סמוך למעבר קרני. המפגינים השליכו מטענים, רימוני יד ובקבוקי תבערה ויידו אבנים. צה"ל השיב בירי חי, שממנו נהרגו, לפי דיווחים פלסטיניים, שלושה מפגינים.

הפופולריים