הערכה: היועמ"ש יבקש דיון נוסף בהריסת בית המחבל הנאשם ברצח בן יגאל

הערכה: היועמ"ש יבקש עוד דיון בהריסת בית המחבל
משפחות שכולות מחו מול בית השופט מזוז: "יש שופטים בי-ם למחבלים בלבד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמית בן יגאל
צילום: דוברות צה"ל

החלטת בג"ץ אשר ביטלה היום (שני) את צו הריסת ביתו של המחבל שהואשם בהריגת לוחם גולני סמ"ר עמית בן יגאל בכפר יעבד בחודש מאי האחרון, מעוררת גלים בעולם הפוליטי והמשפטי כאחד. על פי הערכות, קיים סיכוי גבוה שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יגיש בקשה לדיון נוסף בנושא. גם שופטי בג"ץ שקיבלו היום את העתירה, קראו לקיים דיון עקרוני בסוגיית הריסת בתי מחבלים, כפי שקראו גם שופטים אחרים בעבר שדעתם הייתה דומה.

הקריאה לדיון העקרוני נבעה לאור שינויים בעמדות הדרג המדיני בנושא - האם הריסה מביאה להרתעה אפקטיבית או לא. אולם עד כה לא נערך דיון שכזה בסוגיה. ההלכה בפסיקה עד כה הייתה שלא להתערב ברובם המכריע של המקרים בהחלטה להרוס את הבית. דיון עקרוני בסוגיה יכול ועשוי גם להביא לשינוי בהלכה זו.


הפסיקה, שקבעה ברוב דעות כי אין להרוס את בית המחבל, עוררה כעס גם בקרב משפחות שכולות. כמה מהן, החברות בפורום "בוחרים בחיים" מחו הערב מול בית השופט מני מזוז בירושלים, בעקבות פסיקתו. ההורים השכולים הרצל ומירב חג'אג, ששכלו את בתם שיר אמרו: "השופט מזוז חתם היום ואישר למחבלים הבאים את הפיגועים הבאים חלילה. שופטי בג"ץ אמרו היום שהדם של שיר ביתי הבכורה ושל עמית בן יגאל ז"ל ושל עוד אלפי ישראלים הוא זול וזכויות משפחת המחבל גוברות על מניעת פיגועים בעתיד. יש שופטים בירושלים למחבלים בלבד".

בג"ץ ביטל היום את צו ההריסה שהוצא לדירת המחבל נזמי אבו בכר שהשליך לבנה מגג ביתו ופגע בבן יגאל. בית המשפט הותיר לצה"ל את האפשרות להמיר את ההריסה באטימת החדר שבו התגורר המחבל שמואשם בגרימת מוות בכוונה. מדובר בדירה בקומה שלישית שבה גרים גם רעיית המחבל ושמונת ילדיהם. המבנה כולו בבעלות אחיו.

הפופולריים