שנת מאסר למטפלת ציפורה דוד שהתעללה בתינוק

שנת מאסר למטפלת ציפורה דוד שהתעללה בתינוק
דוד שהורשעה בחודש פברואר, תועדה סוטרת לתינוק, צועקת לעברו ומטיחה אותו על הספה ועל השטיח • השופטת בדיון: "התנהגות בזויה כלפי תינוק חסר ישע תוך הפרה קשה של אמון ההורים" • על המחאות נגד המטפלת הוסיפה: "המוחים ביקשו לעשות בנאשמת משפט שדה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
העולם היום | 06.08.20
צילום: העולם היום | 06.08.20

בית משפט השלום ברחובות גזר היום (ראשון) שנת מאסר על ציפורה דוד, בת 65 ממושב בית עובד שבשפלה, שהורשעה בהתעללות בקטין חסר ישע בעת שעבדה כמטפלת של תינוק בן 11 חודשים. בנוסף נגזרו עליה שמונה חודשי מאסר על תנאי ופיצויים בסך עשרת אלפים שקלים. בפתח הדיון הביעה דוד חרטה ואמרה: "אני מתנצלת. זה יום מאוד גרוע בחיי. מתנצלת בפני המשפחה, לוקחת אחריות ומביעה חרטה". 

השופטת פינק פתחה את הדיון ואמרה: "הנאשמת הורשעה בהתעללות. מתקיימים כל ששת התנאים לעבירה זו. הנאשמת נהגה באכזריות תוך הטלת אימה משמעותית". היא הוסיפה. "הפגיעה בערכים המוגנים קשה ביותר, התנהגות בזויה כלפי תינוק חסר ישע תוך הפרה קשה של אמון ההורים בה. הטחת התינוק מספר פעמים על התינוק ומתן סטירות עלולה לגרום לו נזקים. ניתן רק להניח כי אירוע זה עלול להוביל לנזק נפשי ארוך טווח. אמו של התינוק העידה על קשייו של התינוק והטראומה של המשפחה". 

לזכותה של דוד ציינה השופטת כי לקחה אחריות על מעשיה: "הנאשמת פנתה להורים והביעה חרטה ומסרה כי לוקחת אחריות על מעשיה ומתנצלת. היא נעדרת עבר פלילי. היא לא תעסוק יותר במקצועה. מצבה הכלכלי בכי רע״.

פינק התייחסה גם למחאות ההורים ואמרה: "הרושם שהתעורר באולמי כי המוחים ביקשו לעשות בנאשמת משפט שדה. במדינה דמוקרטית בית המשפט הוא שגוזר את הדין ואל לפסוק בהתאם לרוח הציבורי הנושבת. לקחתי בחשבון את נזקיה בעקבות הביוש ברשתות החברתיות״. 

בת אל רוגוב, אם התינוק שנפגע אמרה לפני מתן גזר הדין: "מקווים שייעשה צדק ושמסע העינויים שעברנו היה שווה את זה. כלא למשך שנים רבות זה הדבר היחיד".

בדיון על מתן גזר דינה שהתקיים בתחילת חודש יוני, הפרקליטות דרשה להטיל על דוד עונש מאסר של בין 18 ל-48 חודשים. באותו הדיון, פנתה דוד אל הורי התינוק והביעה חרטה על מעשיה: "אני לוקחת אחריות על כל המעשה מהיום הראשון שזה קרה, אני לא מפסיקה לבכות". "עשיתי מעשה נורא, אני מודה וכל כך מתנצלת מעומק הלב" הוסיפה דוד, וציינה כי היא מקווה שיום אחד יסלחו לה על הרגע שבו פעלה בצורה נוראית.

בחודש פברואר האחרון הרשיע בית משפט השלום ברחובות את דוד בהתעללות בתינוק. דוד תועדה סוטרת לתינוק, צועקת לעברו ומטיחה אותו על הספה ועל השטיח. בהמשך יצאה לעשן והשאירה את התינוק לבדו בבית. השופטת אפרת פינק אמרה כי המטפלת "פעלה באכזריות באימה והשפלה כלפי התינוק. המעשים לא היו נחשפים אלמלא התיעוד".

לאחר שנעצרה דוד בחודש מאי 2019, אביו של התינוק סיפר בריאיון בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 על ההתנהגות החריגה של בנו: "גם לאנשים שהוא לא מכיר הוא היה מנופף לשלום. עם המטפלת, עם הזמן, זה הפך יוצא דופן. הוא לא רצה ללכת אליה, ברגע שהוא ראה אותה או אפילו שמע אותה הוא הפך להיות מאוד נסער. היו מקרים עוד קודם שהיינו חוזרים הביתה והיה לו סימן כחול".

הפופולריים