התביעה מבקשת 13 שנות מאסר לאלי בר זכאי

התביעה מבקשת 13 שנות מאסר לאלי בר זכאי
בית המשפט המחוזי בתל אביב החל לדון בטיעונים לעונשו של הנהג שדרס את הנער אילון שלו אמסלם בן ה-13, וגרם לפציעת חברו ביולי 2018. בר זכאי הורשע לפני כחודש בהמתה בקלות דעת, בחבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש מהלכי משפט וניסיון להשמדת ראייה. אמו של אמסלם לבית המשפט: מייחלת לשינוי במגמת הענישה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אילון שלו אמסלם ואלי בר זכאי
צילום: -

בית המשפט המחוזי בתל אביב החל לדון הבוקר (ראשון) בטיעונים לעונשו של אלי בר זכאי, הנהג שדרס את הנער אילון שלו אמסלם בן ה-13 וגרם לפציעת חברו ביולי 2018. בר זכאי הורשע לפני כחודש בהמתה בקלות דעת, בחבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש מהלכי משפט וניסיון להשמדת ראייה. אמו של אמסלם, דקלה, פנתה לבית המשפט בדיון: "איש רשע הרג את בני בכורי". התביעה ביקשה בדיון לגזור עליו 13 שנות מאסר. 

"לא עוזבות אותי המחשבות מה עבר עליו כששכב מדמם באירוע", המשיכה האם. "כשתת האדם לא עצר לבדוק לאן העיף אותו. רק דאג לביטוח הרכב ולהעלמת עקבות האלכוהול בדמו. האם כאב לך? היית בודד? האם קראת לאמא כששכבת שם בתנוחת עובר?"

"אדם כזה חייב להיות מרוחק מהחברה לשנים רבות, אולי כך נוכל למנוע את המוות הבא", אמרה האם לבית המשפט. "אני רוצה להאמין שאילוני שלי לא נהרג לשווא. נכון שהוא לא נהרג במלחמה על המדינה, אלא בכביש. משאלת הלב היחידה שנותרה לי ממותו של בני בכורי אהבת נפשי היא לייחל לשינוי. שינוי במגמת הענישה".

עם הכרזת ההרשעה, השופט בני שגיא ‏ביקר בחריפות את התנהלותו של בר זכאי: "עולה תמונה ברורה של נסיעה פרועה על ידי הנאשם, האמת רחוקה מלהיות נר לרגליו. מדובר בנאשם שאימץ דפוס עברייני". השופט הוסיף כי "הגרסאות הרבות שמסר, נעדרו היגיון פנימי, הוא התבצר בגרסתו המנותקת. אותו קו התנהלות פסול של הנאשם לפני ואחרי התאונה המשיך גם במשפטו". 

מכתב האישום, שהוגש כחודש לאחר האירוע, עולה כי לאחר בילוי ממושך עם חבריו דרש מהם בר זכאי להמשיך עמו למועדון נוסף. לאחר שסרבו, הלך לבדו לרכב ולא הסכים להקשיב לחברו שהזהיר אותו שלא לנהוג מפני שהוא שתוי. בר זכאי הגיע אל הצומת במהירות גבוהה, תוך חריקת צמיגים, כשהוא "מזגזג" עם רכבו מצד לצד ופגע בנערים.

לאחר התאונה ניסה הנאשם לשבש את החקירה כשביקש לשתות מים רבים ככל האפשר כדי שהאלכוהול בדמו לא יזוהה, ואף ביקש מחברו שלא לספר שהם שתו. בבדיקה שערכו לנהג עלה כי כמות האלכוהול בגופו הייתה פי שש מהמותר. 

במהלך ניהול משפטו התנער בר זכאי מהאישומים נגדו, על אף שלפי הפרקליטות הוא אמר לחברו בשתי שיחות טלפון בחצי השעה שקדמה לתאונה כי שתה בקבוק וודקה. במשפטו  טען ש"אמר בצחוק" ששתה בקבוק וכנשאל על-ידי השופט: "מי אשם בתאונה? הסיבוב אשם?", השיב: "יכול להיות". 

כשלושה חודשים לאחר הדריסה, הגישה משפחתו של הנער אילון שלו אמסלם, עתירה לבג"ץ נגד הפרקליטות בדרישה להוסיף לכתב האישום סעיף של הפקרה. המשפחה טענה כי בר זכאי אומנם לא ברח מהמקום לאחר התאונה, אך נשאר בזירה כדי להסתיר ראיות ולשבש חקירה – ולא טרח להעניק עזרה לאילון שהוטל פגוע סמוך אליו. בג"ץ דחה את העתירה והשופטים קבעו כי אין מקום להתערב בהחלטת הפרקליטות, וכי ההליך שקיימה היה תקין. 

בחודש ינואר 2019 הואשם הלל דיוויס, חברו של הנהג הדורס, בשיבוש הליכי משפט. על פי כתב האישום - דיוויס, שידע והבין כי תאונת הדרכים נגרמה בשל היות חברו שיכור, ייעץ בפני בר זכאי בשיחות טלפון שקיימו לשתות מים, לעשן סיגריה ולאכול ממתק. נוסף לכך, בשיחות הטלפוניות, הוא ייעץ לנהג הדורס לעזוב את זירת תאונת הדרכים, והמליץ לו למחוק את הקלטת השיחות ביניהם.

הפופולריים