אישום: הניח מטענים בבתי דין רבניים כדי להביא להפרדת דת ומדינה

אישום: הניח מטענים בבתי דין רבניים וגרם להצתה
ציון כהן ממרום גולן מואשם בהנחת 6 מטענים במבני מועצות דתיות בתל אביב, פתח תקווה וכפר סבא. המטענים יצרו דלקות במבנים וגרמו לנזק של עשרות אלפי שקלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצתה במוסדות דת ברחבי הארץ
צילום:

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (ראשון) כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז נגד ציון כהן, בן 68 ממרום גולן, בגין ניסיון לשרוף בתי דין רבניים ומועצות דתיות ברחבי ישראל. מכתב האישום עולה כי כהן תכנן להפעיל מטענים שיתלקחו בכל המוסדות בו זמנית כדי לגרום להפסקת מתן שירותי מוסדות הדת לציבור החילוני כדי להביא להפרדת דת ומדינה. 

לפי כתב האישום הוא החל להתכונן בינואר בשנה שעברה. הוא ביקר במוסדות דת ברחבי ישראל, אסף מידע כשהוא מחופש להומלס, השתתף בקורס פריצת מנעולים, קיים ניסויים בחומרי בעירה במחסן במרום גולן, רכש ציוד וחומרים וייצר מטעני תבערה.

במאי 2020 הוא הצטייד ב-12 מטענים והטמין אותם ביחד עם בגדים שהיו אורים להאיץ בערה בשישה מוסדות דת שונים ברחבי הארץ. כל זאת כשהוא מחופש להומלס. המטענים הונחו בבית הדין הרבני בפתח תקווה, המועצה הדתית באשדוד, המועצה הדתית בתל אביב, בית הדין הרבני בתל אביב, המועצה הדתית בכפר סבא ובית הדין בכפר סבא. 

כל המטענים תוזמנו לפעלה באותה השעה בליל ה-17.5.2020. הם גרמו להצתת מוסדות הדת וגרמו לנזקים של עשרות אלפי שקלים. כתב האישום מייחס לכהן גם התפרצות והצתה נוספת - הפעם של בית הדין הרבני בתל אביב בשנת 2005. במקרה זה נשרפה הקומה הראשונה של בית הדין והנזק מוערך בכ-2.7 מיליון שקלים.

ציון כהן מואשם בין השאר בעבירות הצתה, ייצור נשק, החזקת נשק. בבקשת הארכת מעצרו נכתב כי מעשיו מלמדים על מסוכנות זועקת לשמים ועל תעוזה יוצאת דופן. "ההכנות הרבות ובמשך כשנתיים שערך המשיב, ריבוי המטענים, סוגם וגודלם, שימוש בחומרי נפץ רבים ומסוכנים והנגישות אליהם מלמדים כי המשיב הינו מסוכן. אך בנס, הסתיים אירוע זה בנזק רכושי בלבד. ורק ביד המקרה, לא נשרפו המבנים כליל ולא נפגעו חיי אדם".

הפופולריים