ביהמ"ש קבע: מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין

ביהמ"ש קבע: מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין
השופטת: לייפר מתחזה לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה והיא כשירה לעמוד לדין, הליך ההסגרה יחודש • המתלוננות בתגובה: "חיכינו שש שנים, אנחנו בשוק" • גורם בממשלת אוסטרליה לכאן חדשות: מברכים על ההחלטה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלכה לייפר בבית המשפט, 14.2.2018
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שלישי) כי מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין. לייפר מואשמת באוסטרליה בעבירות מין שביצעה בשלוש אחיות קטינות, תוך ניצול מעמדה כמנהלת בית הספר שלמדו בו. לייפר נמלטה לישראל לפני כ-12 שנה, וכעבור שש שנים ביקשה אוסטרליה להסגירה אליה. הליכי ההסגרה הופסקו לאחר שהפסיכיאטר המחוזי קבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין.

לאחר שהפרקליטות טענה שבידה ראיות כי לייפר מתחזה, החליט בית המשפט למנות צוות מומחים שיקבע את מידת כשירותה לעמוד לדין. השופטת חנה לומפ אימצה את חוות הדעת של הצוות והליכי הסגרתה לאוסטרליה יחודשו. הדיון הראשון בחידוש הליכי ההסגרה של לייפר יתקיים ב-20 ביולי.


המתלוננות נגד לייפר, דסי ארליך, ניקול מאייר ואלי ספר, הגיבו להחלטה: "חיכינו לזה שש שנים, אנחנו לא מאמינות שהיום הזה הגיע". ארליך הוסיפה כי הן מצפות שגם ההליכים נגד שר השיכון יעקב ליצמן יימשכו: "אם הוא ניצל את מעמדו ואת כוחות כדי להתערב בתיק, כדי לוודא שהצדק לא ייעשה, הוא צריך להיות מואשם, מקווה שהמשטרה תמשיך לחקור". גורם בממשלת אוסטרליה אמר לכאן חדשות כי "אוסטרליה מברכת על החלטת בית המשפט בעניינה של מלכה לייפר".

על פי החלטת בית המשפט, לייפר התחזתה לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה והיא כשירה לעמוד לדין. "שוכנעתי כי המשיבה מבינה את האישומים שהיא תעמוד לדין בגינם באוסטרליה וכן מבינה את מהות הליך ההסגרה", כתבה השופטת. בפרקליטות המדינה אמרו אחרי ההחלטה: "בית המשפט קבע כי מלכה לייפר כשירה לעמוד בהליכי הסגרה. עוד נקבע שמלכה לייפר התחזתה לסובלת ממחלת נפש על מנת לחמוק מהליך ההסגרה. משניתנה החלטה זו, נסללה הדרך לדיון בעתירת ההסגרה לגופה באופן ממוקד, זריז ויעיל".

לייפר נאשמת ב-74 מקרי תקיפות ואונס כשהייתה מנהלת בית ספר יהודי במלבורן. לאחר פרוץ הפרשה הגיעה לייפר לישראל ומאז מתנהל הליך ההסגרה. ב-2014 פנתה המדינה לבית המשפט בבקשה להכריז עליה כבת הסגרה לאוסטרליה, כדי להעמידה לדין שם בגין עבירות מין בשלוש קטינות בין השנים 2004-2008 תוך ניצול מעמדה כמורה ומנהלת. ב-2016 הופסקו הליכי ההסגרה לאחר שהפסיכיאטר המחוזי קבע שאינה כשירה לעמוד לדין, אך לאחר שהפרקליטות טענה כי בידיה ראיות לכך שהיא מתחזה כחולת נפש חודש ההליך.

בפברואר האחרון, נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש בקנברה עם ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון , ודן עמו בסוגיית הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר. ריבלין הבהיר כי מדינת ישראל לא תאפשר לאיש להשתמש במוסדותיה כדי להימלט מהחוק, ומסר למוריסון דוח בנושא, שהוכן בעבור הנשיא לקראת הביקור. ריבלין אמר כי הוא מבין היטב את התחושות הקשות של הרשויות והקהילה היהודית באוסטרליה, וכי בכוונתו לשקפן לגורמים הנוגעים בדבר בישראל.

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בירכו על ההחלטה: "היום נעשה צדק, אבל צדק מאוחר ומר. הפרשה הזאת תיזכר לדיראון עולם. ישראל נחשפה בה כגן עדן לפדופילים, כשמערכת המשפט מתפתלת תחת מניפולציות של פדופילית מסוכנת, סגן שר הבריאות דאז ליצמן נלחם כדי לשמור על הפדופילית חופשיה והנפגעות נשלחות למסע ייסורים חוצה יבשות. על מערכות המשפט והבריאות לחקור את הכניעה לשקרים של לייפר ומגניה, כדי לוודא שאף ילד וילדה מישראל ומהעולם לא ייפול קורבן לפדופיל שמהתל במערכת".

יו"ר עמותת מצו"ף (מאגר ציבורי וניטור פדופילים) אלירן מלכי אמר אחרי ההחלטה כי מדובר ב"צעד משמעותי. חוסר הצדק הנמשך למעלה משש שנים שנגרם לקורבנותיה, ילדות צעירות במלבורן, הוא שערורייתי".

התובע הכללי של אוסטרליה כריסטיאן פורטר אמר בהודעה שפרסם כי "מדובר בחדשות טובות. למרות שניתן לערער על ההחלטה, מדובר בהחלטה חיובית שמאפשרת לקדם את הליכי ההסגרה. ההאשמות נגד לייפר הן האשמות חמורות. אנו מקווים שהחדשות הטובות מישראל יתנו ביטחון למשפחות הנפגעים כי ההליכים בישראל מקודמים".

מארגון "מגן" המלווה את הנפגעות נמסר: "כבר מתחילת הדרך טענו שמלכה לייפר מתעתעת ברשויות ואנו שמחים שבית משפט קבע כי היא כשירה לעמוד לדין. לאחר אין ספור דיונים ומריחות שהשפיעו קשות על המתלוננות אנו מקווים שבית המשפט יקבע דיון מהיר בעניין ההסגרה ויביא סוף סוף  לצדק ולמזור לנפגעות. בנוסף אנו מצפים שמדינת ישראל לא תגרור רגליים במקרים דומים, ותפעל להסגרה מידית של פדופילים מכל העולם שרואים בישראל כמדינת מקלט".

הפופולריים