חיות על מדיניות איכון סלולריים של חולים: פגיעה בזכויות אדם עם שקיפות חלקית מאוד

חיות על איכון סלולריים: פגיעה בזכויות אדם
לראשונה בביהמ"ש העליון: שידור חי של דיון בג"ץ בנושא מעקב המדינה אחר אזרחים במסגרת התקנות לשעת חירום לטיפול בקורונה • קודם לכן העתירה בנושא הבדיקות בבתי אבות נדחתה בנימוק כי על העותרים לבצע דיאלוג מול המדינה לפני שיפנו לבית המשפט, ונדחו העתירות נגד האיסור על תפילה במניינים • נציגת המדינה: 4,600 איש אובחנו כחולים בעקבות האיכונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסתר חיות, נשיאת העליון
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה היום (חמישי) שיש באופן איכון הסלולריים של חולי קורונה שמפעיל שב"כ מסגרת תקנות החירום "פגיעה בזכויות אדם עם שקיפות חלקית מאד לגבי התהליך". בדיון בעתירות שהוגשו נגד התהליך אמרה חיות: "זה דבר שאין לו אח ורע בעולם, וכאן נכנסות שאלת משפטיות של פגיעה בזכויות אדם מול התועלת, ואלו מבחנים חוקתיים שאנחנו מנסים להבין אותם". נציגת המדינה חשפה בדיון ש-4,600 איש אובחנו כחולים בעקבות האיכונים. כמו כן, נאמר שנבחנת האפשרות להרחיב את סמכויות השב"כ. 

היסטוריה בביהמ"ש העליון: שידור חי של דיון בג"ץ בנושא מעקב המדינה אחר אזרחים

בג"ץ דן בארבע עתירות נגד השימוש בתקנות לשעת חירום בהתמודדות עם משבר הקורונה, ובהן השימוש באיכון טלפונים סלולריים של חולים. הדיון משודר בפעם הראשונה בשידור חי באינטרנט במסגרת פיילוט שיימשך שנה, ובו ישודרו דיונים נבחרים בשידור חי. הדיון מתקיים בהרכב של שלושה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. בנוסף לחיות, ההרכב כולל את השופטים חנן מלצר ועופר גרוסקופף. 

בהתייחס לעתירה נגד השימוש באיכון טלפונים סלולריים של חולים מתחו השופטים חיות ומלצר ביקורת על כך שמאז החלת השימוש ביכולת שב"כ לאיכון טלפוני לא נעשתה עבודה אמיתית לחיפוש חלופות. "לא יתכן שהכלי הזה של השבכ הוא איתנו להרבה לחודשים", ציינה חיות ומלצר הציע למנות גורם אוביקטיבי בעל אמון ציבורי - איש שב"כ לשעבר או שופט עליון לפקח על השימוש שעושה שב"כ באיכון טלפוני.

הפרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אמרה בדיון כי "אין שום ספק שבלי הכלים המשולבים שנקטנו - בידודים, הגבלות חברתיות - ללא זה היינו במצב איטליה". על דברי חיות בדבר הפגיעה בזכויות האדם שנגרמות מהשימוש בתקנות הללו אמרה פרופ' סדצקי: "מסכימה עם כל מילה, שמחה שלא אני צריכה לקבל את ההחלטות. כל האמצעים שאנו נוקטים לא היינו חולמים לנקוט בשגרה, או אם היתה אלטרנטיבה".

הנשיאה חיות אמרה בפתח הדיון כי "הוא מתנהל במסגרת פרויקט ניסיוני, שמבקש לרתום קדמה טכנולוגית לטובת עקרונות פומביות הדיון ושקיפות הדיון, שאנחנו אמונים עליהם. העובדה שזה מתקיים בזמן החירום של קורונה, ובדיון שעוסקים ברגולוציה של המצב הזה, יש לכך משמעות. זה מאפשר לנו לשתף את הציבור בדיונים, למרות המגבלות של התקהלות".

קודם לכן דחה בג"ץ את עתירת המוסדות לאוכלוסייה הבוגרת שדרשו בדיקות ותקצוב חירום. השופטים אמרו כי על העותרים לנהל דו שיח עם המדינה בטרם יפנו לבית משפט. לאחר מכן התנהל דיון בשלוש עתירות נגד האיסור להתפלל במניין, שגם כן נדחו על ידי השופטים. העותרים ביקשו מבית המשפט לאפשר מניין של עשרה מתפללים עם מסיכות ובריחוק זה מזה, אך השופטים קבעו כי הזכות לחיים גוברת.

הפופולריים