בג"ץ קבע: עמיר פרץ יכהן כיו"ר כנסת זמני ויכנס את המליאה כדי לבחור יו"ר קבוע

בג"ץ: פרץ יהיה יו"ר כנסת זמני וייבחר אחד קבוע
השופטים מתחו ביקורת חריפה על החלטתו של אדלשטיין להתפטר ולא לקיים את צו ביהמ"ש: "מדובר בפגיעה חסרת תקדים בשלטון החוק" • ניסנקורן הודיע: הוועדה המסדרת תתכנס היום ב-11:30 כדי שהמליאה תוכל לבחור יו"ר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלטיין בעת התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת 25.03.20
צילום: ללא

המשבר הפוליטי: אחרי התפטרותו של יולי אדלשטיין אתמול (רביעי) מתפקיד יו"ר הכנסת והחלטתו שלא לקיים את צו בית המשפט, בג"ץ קבע הלילה כי ותיק חברי הכנסת עמיר פרץ יכהן כיו"ר זמני, ובסמכותו לפנות לוועדה המסדרת כדי לכנס עוד היום את מליאת הכנסת - על אף שזהו אינו יום עבודה רגיל במשכן - ולבחור יו"ר חדש לבית. בפסק הדין בעתירות, שביקשו לקבוע שהתפטרותו של אדלשטיין תיכנס לתוקף מיד, מתחו השופטים ביקורת חריפה על התנהלותו של יו"ר הכנסת היוצא, וכתבו בפסיקתם כי זהו מצב דברים שאין להשלים עמו. 

"במקום שבו מדובר בפגיעה חסרת תקדים בשלטון החוק, נדרשים צעדים חסרי תקדים", כתב הרכב השופטים בראשות הנשיאה אסתר חיות על אדלשטיין. "ידענו בעבר מקרים שבהם רשויות השלטון 'גררו רגליים' בקיום צווי בית משפט, וכן מקרים שבהם לא מילאו אחר צווים אלה בשל טענות לקושי ביישומם או באכיפתם או בשל הצורך בהתארגנות. אך מעולם עד היום לא אירע בדברי ימי המדינה שגורם שלטוני סירב בריש גלי ובהתרסה לקיים צו שיפוטי באומרו כי צו מצפונו אינו מאפשר לו לקיים את פסק הדין.

"הפגיעה שגרם בהתנהגותו זו לאינטרס הציבורי בהבטחת שלטון החוק ובקיום פסקי דין וצווי בית משפט – אין שיעור לחומרתה. אם כך נוהג בעל השררה, מדוע ינהג אחרת האזרח מן השורה? ושאלה זו מהדהדת במלוא העוצמה בייחוד בימים הקשים הללו אשר בהם אנו מתמודדים עם התפרצות מגפת נגיף קורונה". עוד הדגישו השופטים כי הצו שנפסק תקף גם אם אדלשטיין יחזור בו מהתפטרותו. 

יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר תקף את בית המשפט בעקבות הפסיקה: "בג"ץ, יחד עם כל המערכת המשפטית, עובדים במשרה מלאה בשרות השמאל והתקשורת. הגענו לרגע בו העם חייב להכריע בין הציבור ונבחריו לבין החונטה המשפטית".


תגובה דומה צייץ גם שר התחבורה וח"כ מימינה בצלאל סמוטריץ': "בג"ץ ממשיך לדהור אל הקיר ומעמיק בחוסר אחריות את המשבר החוקתי שאנחנו בעיצומו לאורך זמן הכנסת לא תישאר אדישה להתערבות הגסה של בג"ץ בענייניה".

בעקבות פסיקת בג"ץ, בכחול לבן מיהרו להודיע על כינוס הוועדה המסדרת בהמשך היום. יו"ר הסיעה ח"כ אבי ניסנקורן מסר כי הוועדה תתכנס ב-11:30 כדי לאשר את כינוס המליאה בהמשך אותו יום - על מנת לבחור יו"ר כנסת קבוע.

ריבלין: "חובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט"

על רקע התפטרותו של אדלשטיין אתמול, התייצב אמש נשיא המדינה ראובן ריבלין לצד בג"ץ ונגד עמדת אדלשטיין ואמר כי על כולנו לציית לצווי בית המשפט. בנאום לאומה אמר ריבלין: "חובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט. לא יעלה על דעת איש שלא לקיימם. זאת גם אם סבור מישהו ששגה בית המשפט בהחלטתו. תהא אשר תהא המחלוקת, עלינו להבטיח תמיד שכללי המשחק הדמוקרטי יישמרו". ריבלין ציין כי כעת, "משהתפטר יו"ר הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה". 


ריבלין פנה שוב לראשי כחול לבן והליכוד וקרא להם להיכנס לממשלת אחדות: "עת צרה היא לישראל. אני פונה לראשי המפלגות הגדולות – מצאו את הדרך למצוא הנהגה משותפת, אחראית. הנהגה לחברה הישראלית הנמצאת בשעת משבר קשה. שימו לנגד עיניכם את המגפה הנוראית המכה בנו ופוגעת אנושות בכלכלת ישראל. על הצדדים להבין את הקווים האדומים של האחר, ולהתגמש כדי להבין שאין לנו דרך אחרת. שלבו כוחות למען העם בישראל. אם לא עכשיו אי מתי?".

יועמ"ש הכנסת בדיון על התפטרות אדלשטיין: "אירוע חסר תקדים בחומרתו"

במסגרת הדיון אתמול בבג"ץ, בטרם פורסמה פסיקת בית המשפט, השיב אדלשטיין כי צו מצפונו לא איפשר לו לקיים את פסק הדין שניתן קודם לכן בבג"ץ. בעקבות ההתפטרות ותשובתו של יו"ר הכנסת היוצא, הוגשה  בקשה לביזיון בית המשפט, ובמקביל, התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה בהולה, בבקשה כי ייתן צו הצהרתי לפיו יש לראות את התפטרותו של אדלשטיין - מיידית.

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון, אמר במהלך הדיון כי כל האירוע הפתיע אותו: "זהו דבר חסר תקדים בחומרתו". ינון הוסיף כי הוא חש כישלון אישי: "תחושה מאוד קשה תוקפת אותי הערב. אני מודה שנכשלתי. כשלתי בלשכנע את יו"ר הכנסת שגם אם הוא מתפטר, הוא יביא את העניין בפני הכנסת, כפי שהצו מורה אותו".


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס לעתירה לפני הדיון בבג"ץ, ואמר שיו"ר הכנסת היוצא חייב לקיים את הפסיקה. מאחר שהדבר לא קורה, בעיניו על בית המשפט לתת כל סעד אפשרי – כולל הצבעה שתתאפשר בדרך אחרת – כדי להבטיח את קיום הפסיקה.

בתוך כך, בכיר בגוש הימין מתח אתמול ביקורת חריפה על אדלשטיין וטען כי הוא גרם למשבר חוקתי ופגע במגעים להקמת ממשלת אחדות. כך פורסם אמש בחדשות הערב כאן 11.

נתניהו וגנץ שוחחו והורו לצוותי המו"מ להיפגש

על אף הסערה והמחלוקת בנושא בחירת יו"ר הכנסת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ שוחחו אמש ודנו בהקמת ממשלת חירום, על רקע משבר הקורונה. השניים הנחו את צוותי המשא ומתן לחזור לשולחן הדיונים בכדי לבחון האפשרות של הקמת ממשלת חירום.

הפופולריים