עדות נוספת מחזקת את גרסת השוטר: "טקה החזיק אבן לבנה גדולה"

הירי בסלמון טקה: עדויות המחזקות את גרסת השוטר
מעדות נוספת שנחשפה בחדשות השבת עלה כי סלומון טקה החזיק בידו אבן – רגע לפני הירי. מדובר בעדות של שני נערים שהיו לצדו של טקה, שנפגע מנתז שירה שוטר לרצפה ונהרג
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סלומון טקה והאבן שהושלכה על השוטר באירוע הירי
צילום:

מעדות נוספת שנחשפה הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11 עלה כי סלומון טקה החזיק בידו אבן – רגע לפני הירי. מדובר בעדות של שני נערים שהיו לצדו של טקה, שנפגע מנתז שירה שוטר לרצפה ונהרג. "סלומון הלך לכיוון העצים, לקח אבן לבנה גדולה ואמר לו 'אם תירה בי - אני אגן על עצמי, אל תנסה'", אמר נער אחד. נער שני נשאל אלו אבנים הרים טקה וענה: "בגודל של כף יד".


עדותם של הנערים תואמת את גרסת השוטר לפיה אחרי שפגעו בו אבנים, טקה עצמו התקרב אליו עם  לבנה – שניות לפני שהחליט לירות אל הקרקע. אף על פי כן, במחלקה לחקירות שוטרים טוענים כי הרשלנות של השוטר מתבטאת בהחלטת לירות על הקרקע. אולם בשימוע נטען כי לא היה מקום אחר שהיה ניתן לבצע אליו ירי, זאת משום שמדובר באזור מיושב וצפוף. ההחלטה של מח"ש לגבי האישום אמורה להתקבל בקרוב.

שלשום נחשפו בחדשות הערב עדויות, הקלטות וצילומים מתיק חקירת מותו של סולומון טקה, המציגים תמונה של אירוע מורכב - מקרה שאין ספק כי לא היה צריך להסתיים במוות, אך הסיטואציה המשתקפת היא של שוטר מאוים המוקף בשורת נערים שתקפו אותו באבנים. בהקלטה של שיחת השוטר עם מוקד 100, שניות לאחר הירי, שהגיעה לידי כאן חדשות, נשמע השוטר אומר: "לכו אחורה. זרקו עליי אבנים, שתיים, השתמשתי בנשק. צריך לפה מד"א זריז". המוקדנית עונה: "איפה אתה נמצא?". שוטר: "שיירה 46. זריז, תביאו לפה כבר ניידת".

עוד פורסמו בחדשות הערב צילומי האבנים שעל פי הממצאים יודו לעבר השוטר לפני ששלף את הנשק וירה לכיוון הקרקע, כשכדור שניתז מירי זה - פגע בטקה והביא למותו. על פי מח"ש, האבנים שפגעו בשוטר היו בממדים של 8, 12 ו-15 ס"מ.

השוטר, שלא היה בתפקיד, הגיע בשעות הערב לגן משחקים, סמוך לזירת האירוע, עם שלושת ילדיו ורעייתו. בת הזוג הבחינה בנערים שמתנכלים לילד בן 13. אתמול פורסם בהארץ כי גרסת השוטר, לפיה אותו ילד נסחט באיומים על ידי ארבעה נערים, אומתה. הילד מסר בחקירה שהנערים סחטו ממנו כספים כתשלום על סמים שלא הזמין. מזכרי החוקרים מאשרים זאת.

בתרשומת שיחת אחד החוקרים עם הנער ד' נכתב: "הם הודיעו לו שאם לא יביא לו 50 שקלים עד השעה 11:00 אז הסכום עולה ל-100 שקלים, ואחר כך הודיעו שיהיה עליו לשלם 200. לדברי הנער ד', חבריו של המנוח (טקה) איימו עליו במכות, והכסף שאותו התבקש למסור היה אמור להגיע למנוח, שעמד בראש החבורה. הוא מסר שהוא לא התלונן נגד הנערים כי הוא מפחד מהם".

במזכר נוסף כותב חוקר אחר: "בשיחה עם אביו של ד' עולה כי מתוך 1,000 שקלים שקיבל ליום הולדתו מסבתו, הוא מסר 200 שקלים לנערים".

השוטר העיד במח"ש: "תוך כדי שאני מסתכל לכיוון הנער שצילם בטלפון, חטפתי סלע מנער בהמשך הכביש. איך שהורדתי את הראש, חטפתי אבן בכתף ימין ובחלק אחורי של הראש, פשוט כאב לי ברמות. ותוך כדי שאני מסתכל מאיפה האבנים באו, אני חוטף עוד סלע. אני מבין שאם אני נשאר לעמוד אני חוטף יותר, אז אני רץ למרכז הכביש... אז, בשלב שאני עדיין מקבל אבנים, אני זוכר ששלפתי את האקדח, דרכתי אותו תוך שאני צועק 'תתרחקו תתרחקו'. כל מה שאני רואה בעיניים זה אותו בחור עם הכובע, שהוא עם אבן, ואני אומר לו 'תתרחק תתרחק', והוא מתקדם אליי".

למרות הממצאים, שוקלים במח"ש להעמיד את השוטר לדין בגין גרימת מוות ברשלנות. בקרוב מאוד תצטרך הפרקליטות להכריע אם לקבל את טיעוניו בשימוע, או שכל העדויות האלו – יובאו בפני בית המשפט.

הפופולריים