מינוי המפכ"ל: ועדת גולדברג לארדן - תגיש רק מועמד אחד

הוועדה למינוי בכירים לארדן: תגיש רק מועמד אחד
ועדת גולדברג דנה בבקשת השר לביטחון הפנים להביא לבדיקה כמה מועמדים לתפקידי מפכ״ל המשטרה ונציב בתי הסוהר. ארדן: "ההחלטה של הוועדה פוגעת בהליך המינוי. בלתי נתפס שהוועדה הופכת לגורם שקובע את מי השר יוכל להגיש לבדיקתה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלעד ארדן
צילום: צילום: פלאש 90

הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, התכנסה היום (רביעי) על מנת לדון בבקשתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן להביא לבדיקת הוועדה כמה מועמדים לתפקידי מפכ״ל המשטרה ונציב בתי הסוהר. נמסר כי במהלך הדיון היו הדעות חלוקות, ובסיומו הוחלט ברוב קולות כי על השר להגיש מועמד אחד בלבד לכל תפקיד.


השר ארדן הגיב להחלטה ואמר כי היא פוגעת בהליך המינוי. "לאור חוסר הוודאות שיוצרת החלטת הוועדה". לפיכך, ארדן הבהיר כי הוא ישקול את המשך ההליך. ״על מנת שלא יווצר מצב, שפסילה של מועמד יחיד שהוגש תשאיר את המשטרה או את שב״ס ללא מפקד קבוע לתקופה ארוכה נוספת, קיים הכרח לבדוק במקביל מספר מועמדים וכך להבטיח את השלמת המינוי", אמר השר.

ארדן הוסיף: "לא מובן מדוע הוועדה מסרבת לבקשתי ומתעקשת על בדיקת מועמד אחד בלבד. בלתי נתפס שוועדה שהוקמה בעבר על ידי הממשלה בכדי לייעץ ולסייע לשרים בהליכי המינוי, הופכת בפועל לגורם שקובע עבור השר את מי הוא יוכל להגיש לבדיקתה. זוהי עוד דוגמא לצורך לחזק את משילות הדרג הנבחר אשר האחריות על המינוי היא על כתפיו״.

לפני כשבוע וחצי פורסם בכאן רשת ב כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לארדן שהוא רשאי למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע בתקופת הבחירות הנוכחית. שלושת המועמדים הם: מ"מ המפכ"ל מוטי כהן, הסמפכ"ל אלון אסור ומפקד מחוז ירושלים דורון ידיד.

השניים הראשונים הם המובילים להיבחר לתפקיד. היועץ המשפטי לממשלה ציין במכתבו כי מצב שבו בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה, מעורר קושי של ממש "בהיבטי אי־תלות ועצמאות שיקול הדעת". עוד כתב מנדלבליט: "בנסיבות הנוכחיות גובר משקלם של הטעמים המצדיקים קידום מינוי מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים, על משקל טעמי הריסון והאיפוק בתקופת בחירות, השוללים מינוי".

 

הפופולריים