כפי שנחשף בכאן חדשות: מנדלבליט יפרסם חוות דעת אם נתניהו יוכל להרכיב ממשלה

היועמ"ש יחווה דעתו אם נתניהו יוכל להקים ממשלה
שופט בג"ץ הבהיר כי בית המשפט ידון "בהקדם האפשרי" בהטלת ההרכבה על נתניהו. היועמ"ש הבהיר כי יחווה את דעתו בנושא, רק אם בג"ץ יקיים דיון בעניין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופט בג"ץ עופר גרוסקופף קבע היום (ראשון) כי בית המשפט ידון "בהקדם האפשרי" בעתירה המבקשת למנוע מהנשיא את הטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, נגדו הוחלט להגיש כתבי אישום בשלושה תיקים. כפי שנחשף בכאן חדשות, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר ביום שישי כי יעביר חוות דעת בנושא, אם בג"ץ ידון בנושא.

מנדלבליט העביר באופן חריג את נטל ההחלטה לבית המשפט – אם בג"ץ יחליט שדנים, הוא יפרסם חוות דעת ומבקש שיהיה גם הרכב מורחב שידון בכך. למעשה, מדובר בפתרון ביניים לכך שהיועץ בהתחלה לא חשב לפרסם חוות דעת ולאחר מכן שקל כן לעשות זאת. 

בנימוקיו כתב היועץ מנדלבליט כי פרסום דעתו בעניין לא יגביר את הוודאות המשפטית בשאלה הרגישה של הטלת המנדט על נאשם בפלילים, כל עוד בג"ץ לא מכריע בעצמו בעניין. זאת מכיוון שבג"ץ יכול לדחות את עמדת היועץ וגם משום שחוות דעתו לבד לא מחייבת את המפלגות, את המועמדים וגם לא את הנשיא בעת הטלת הרכבת ממשלה.

כמו כן, מנדלבליט הסביר כי עוד לא ידוע מי יהיו המתמודדים לכנסת ה-23 ומה יהיו תוצאות הבחירות או תוצאות ההתייעצות של הנשיא עם נציגי הסיעות בכנסת. היועץ לא הציג עמדה חד משמעית אם לדעתו בג"ץ יכול להכריע בסוגיה של הטלת המנדט על נתניהו בשלב זה, אלא רק הציג שיקולים בעד ונגד.


ביום שלישי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מנדלבליט יגבש עמדה אם ניתן להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו עוד לפני הבחירות. לפני כשבועיים אמר מנדלבליט כי כהונה של ראש ממשלה תחת כתב אישום חמור מעוררת שאלות קשות ומורכבות. ממסמך תשובה שנמסר בשמו של היועץ לבג"ץ בשבוע שעבר, בתגובה לשתי עתירות שביקשו להורות על פיטוריו של נתניהו או יציאתו לנבצרות, כתב מנדלבליט כי נתניהו לא יכול להתפטר עתה מתפקידו משום שהוא עומד בראש ממשלת מעבר, ואם יבקש להתפטר לא תהיה לבקשתו משמעות.

 

הפופולריים