מנדלבליט: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד, אבל גם בלב שלם"

מנדלבליט: קיבלתי החלטה בלב כבד אבל גם בלב שלם
לאחר פרסום החלטתו להגיש כתב אישום נגד נתניהו, אמר היועמ"ש בהצהרה לתקשורת: "זה יום עצוב לציבור בישראל, ומבחינתי באופן אישי". על תיק 4000, שבו מואשם רה"מ בשוחד, אמר היועץ: "הטענה לפיה אין עבירת שוחד אם עובד הציבור לא קיבל לידיו כסף היא משוללת יסוד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביחי מנדלבליט מפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו, נובמבר 2019
צילום:

אחרי פרסום החלטתו בדבר הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקים 1000, 2000 ו-4000, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר הערב (חמישי) הצהרה לתקשורת. "זה יום קשה ועצוב", אמר מנדלבליט. "יום שהיועץ מודיע על כתב אישום, הוא יום קשה ועצוב מבחינת הציבור בישראל ומבחינתי באופן אישי. קיבלתי את ההחלטה בלב כבד, אבל גם בלב שלם".

כתב אישום נגד נתניהו | הצהרת מנדלבליט

מנדלבליט הוסיף: "ראש הממשלה נתניהו הוא עתיר זכויות. זכיתי לעבוד עמו. אכיפת החוק לא נתונה לבחירה. זה לא עניין של ימין או שמאל, לא עניין של פוליטיקה. זו חובה המוטלת עלינו, אנשי אכיפת החוק. זוהי החובה שלי כלפי אזרחי המדינה, זוהי המשמעות הבסיסית ביותר של שלטון החוק במדינה דמוקרטית. מהסיבה הזו בדיוק זה יום קשה ועצוב". 

לכתב האישום המלא נגד נתניהו

גנץ: יום עצוב | לכל התגובות לכתב האישום

היועץ המשפטי לממשלה פירט בקצרה את סעיפי כתב האישום נגד ראש הממשלה, ולאחר מכן התייחס למתקפות נגד מערכת אכיפת החוק: "ההחלטה התקבלה רק משיקולים ראייתיים ובהתאם לדין. שום שיקול אחר לא השפיע עליי. זה המקום להתייחס לקולות רבים שהגיעו לאיומים נגד בעלי תפקידים במערכת אכיפת החוק. השיח הזה מסוכן, והוא משחק באש. יש לחדול ממנו".


"אני קורא לכולם, יש להתנער מהשיח האלים והמתלהם נגד אנשי מערכת אכיפת החוק. יש להוקיע ולגנות אותו. יש בהחלט מקום לביקורת, אך נדרש לקיים את השיח באופן הגיוני ומכבד. איננו חסינים מביקורת. לאורך כל הדרך לא הושפענו מלחצים, איומים והכפשות. פעלנו למען האינטרס הציבורי ושלטון החוק".

עוד אמר היועץ בהצהרתו: "בתיקים אחרים שבהם לא התעורר חשד סביר למעורבות של ראש הממשלה בפלילים, הוא לא נחקר כחשוד. לא היססנו לנקות אותו מחשד, גם עם הביקורת הציבורית. חתרתי למיצוי דין רק במקום שבו הדבר נדרש. החקירות היו יסודיות".

"לאחר שהחקירות הסתיימו, כולל השלמות חקירה, קיימנו דיונים יסודיים. לאור ממצאים אלו החלטתי שיש לשקול כתב אישום נגד ראש הממשלה לבקשת הסניגורים של ראש הממשלה, עיכבתי את מסירת החומרים עד לאחר הבחירות. כמו כן, קיבלתי את בקשתם להאריך את פרק הזמן שהוקצב ללימוד חומרי השימוע. נוכח משקלה של ההכרעה, השימוע התקיים במשך ארבעה ימים. גם זאת לבקשת הסניגורים. טענותיהם נשמעו בקשב רב, לב פתוח ונפש חפצה", הוסיף מנדלבליט.

מנדלבליט המשיך ונימק מדוע הוגש כתב אישום נגד נתניהו, והתייחס לטענות השונות נגד מערכת אכיפת החוק בעניין תיקי נתניהו: "האמת צריכה להיאמר – תיקי החקירה בעניינו של ראש הממשלה מבוססים על מאות ראיות שנאספו במסגרת חקירה יסודית ומאומצת – עדויות, מסמכים, התכתבויות, הקלטות, ועוד ועוד".


על עבירת השוחד, שבה מואשם נתניהו בתיק 4000, אמר היועץ כי היא "מבטאת פגיעה חמורה בטוהר המידות בשירות הציבורי. הטענה לפיה אין עבירת שוחד אם עובד הציבור לא קיבל לידיו כסף היא משוללת יסוד. המחוקק קבע במפורש את ההיפך, ואף קיימת פסיקה רבה וארוכת שנים על טובות הנאה שונות, שאינן תשלום כסף לעובד הציבור, שיכולות להוות שוחד".

מנדלבליט סיכם: "בסופו של יום, ההחלטה שהתקבלה היא ההחלטה שלי. כפי שאמרתי, קיבלתי אותה בלב כבד, אבל מתוך תחושת אחריות עמוקה לשלטון החוק במדינה, ולעקרונות המשפט והצדק. אני משוכנע בכל ליבי כי פעלנו באופן המקצועי, היסודי והענייני ביותר, לטובת האינטרס הציבורי ולטובת אזרחיה של מדינת ישראל".

הפופולריים