חקירת הזיופים בבחירות: כך שונו נתוני ההצבעה באחת הקלפיות שנפסלו

הזיופים בבחירות: כך שונו תוצאות באחת הקלפיות
המשטרה חושדת שחברי ועדת הקלפי בכסרא סמיע שבגליל העליון הוסיפו מעטפות, בזמן שמזכיר הקלפי לא הבחין בכך. בשיחה עם כאן חדשות אמר מזכיר הקלפי כי שימש בתפקיד בפעם הראשונה, בלי הדרכה ובלי שהבין דברים רבים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פתקי הצבעה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חקירת הזיופים במערכת הבחירות האחרונה נמשכת, כאשר פרוטוקול אחת מהקלפיות שנפסלו - בכסרא סמיע - חושף שורה של ליקויים חמורים בניהול הבחירות, ואת האופן שבו זויפו לכאורה תוצאות. החשד המרכזי של המשטרה הוא שחברי ועדת הקלפי הוסיפו מעטפות בזמן שמזכיר הקלפי לא הבחין בכך. 

מזכיר הקלפי עצמו טוען הערב (שלישי) בשיחה עם כאן חדשות כי לא הוכשר כראוי לתפקידו, ולא הבין דברים רבים שעליו לעשות, לרבות דרך מילוי הפרוטוקולים וספירת הקולות. "פעם ראשונה שאני מזכיר קלפי", אמר בשיחה. "ההדרכה היא לא הדרכה. קיבלתי המון חומר עם דפים ולא הבנתי הרבה דברים. שיבואו לבדוק את הוועדה, איך מעבירים את ההדרכות. כולם עושים את המבחן ביחד - וכל אחד יכול להסתכל מה השני כתב. בגלל זה היה בלגן, בגלל זה היו אי סדרים, בגלל זה היו מחיקות".

בפרוטוקול הקלפי בכסרא סמיע נרשם אחוז הצבעה חריג של 98%, ותוצאות עגולות של 600 מצביעים בדיוק - 350 קולות לליכוד, 100 לכחול לבן, 50 לישראל ביתנו, 30 לימין החדש, 20 למרצ. יש לציין כי בטופס מעקב שיעור ההצבעה נכתב כי הצביעו 606 איש, ולאחר מכן המספר שונה ל-600. גם בחתימות המעטפות נכתב בתחילה שנחתמו 50 מעטפות, ולאחר מכן המספר שונה. מזכיר הקלפי לא מופיע בטופס כמי שנוכח בעת הספירה. בנוסף, הפרוטוקול רצוף במחיקות, תיקונים, תוספות והערות לא ברורות של מזכיר הקלפי.

ליקויים נמצאו גם בנושא שיבוצי התפקידים. בקלפי היו אמורים להיות שלושה חברי מפלגות מסיעות שונות, מזכיר קלפי שלא גר ביישוב ומשקיפים. בבוקר יום הבחירות הגיעו נציג מטעם ליכוד מכסרא סמיע ונציג מרצ משפרעם. נציג שלישי לא הגיע. מזכיר הקלפי היה תושב המקום בניגוד להנחיות, ומשקיפים לא היו.

הפופולריים