השופט בדימוס אליהו מצא הלך לעולמו בגיל 86

השופט בדימוס אליהו מצא הלך לעולמו בגיל 86
מצא היה המשנה לנשיא ביהמ"ש העליון בין 2004 ל-2005, וזכה בתואר "אביר איכות השלטון" • עמד בראש ועדת חקירה ממלכתית שבדקה את טיפול הרשויות במפוני גוש קטיף וצפון השומרון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אליהו מצא
צילום: צילום: אביר סולטן, פלאש 90

אליהו מצא, לשעבר שופט בית המשפט העליון והמשנה לנשיא העליון, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 86. הלווייתו תתקיים ביום ראשון בשעה 15:00 בקיבוץ עינת. 

מצא נולד בתל אביב ב-4 בינואר 1935. עם סיום שירותו הצבאי בשנת 1956, החל ללמוד משפטים בבית הספר הגבוה למשפט וכלכלה, שהפך להיות שלוחה של האוניברסיטה העברית במהלך לימודיו. הוא הוסמך כעורך דין בשנת 1963. ב-1974 סיים מצא את התואר השני במשפטים.

תפקידו השיפוטי הראשון היה שופט צבאי ובו שימש עד שנת 1978, אז מונה לשופט בבית משפט השלום בבת-ים. ב-1991 הוא החל לכהן כשופט בבית המשפט העליון ואחרי 13 שנים התמנה למשנה לנשיא בית המשפט העליון, תפקיד אותו סיים עם פרישתו ב-2005.

השופט מצא שימש גם כיושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-15 ועמד בראש הוועדה המייעצת לסדר דין פלילי וראיות. ב-2009 מונה על ידי דורית בייניש לעמוד בראש ועדת חקירה ממלכתית שבדקה את טיפול הרשויות במפוני גוש קטיף וצפון השומרון. 

מצא זכה בשנת 2013 בתואר "אביר איכות השלטון" וכיהן גם כנשיא עמותת "ליל"ך" (לחיות ולמות בכבוד), הפועלת לעגן בחוק את היכולת של חולה הנוטה למות לבחור שלא להאריך את חייו.

מצא היה ידוע בהשמעת דעותיו גם בתחומים פוליטיים. ב-2018 התבטא השופט בדימוס אודות חקיקת חוק הלאום ואמר בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי כוונת החוק היא אחת ויחידה: "התייאשו מרעיון שתי המדינות והולכים לסיפוח – נקלוט כמה מיליוני ערבים בלי זכויות ונהיה מדינת אפרטהייד פר אקסלנס". לדבריו אז, "חוק הלאום מאמץ את רעיון המדינה היהודית וזונח את הדמוקרטית. זו הבשורה והיא מרתיחה אותי". הוא הוסיף בריאיון כי "ברור שהחוק לא נחקק בפזיזות או ברשלנות אלא בכוונה רעה – להדיר את כל המיעוטים מזכויות אזרחיות בסיסיות".

על הניסיונות ב-2019 להעביר את הרחבת פסקת ההתגברות שתגביר את יכולת משילות הממשלה, אמר השופט כי "הדברים האלה בלתי נסבלים, זו לא רק סכנה לדמוקרטיה, זו דמוקרטיה אפס". גם על חקירות המשטרה נגד בנימין נתניהו אז, יצא מצא בהתבטאויות חריפות. "יש פה שליט החשוד בעבירות חמורות וכל תומכיו נוהרים אחריו כעיוורים", אמר בריאיון לאותה תוכנית. 

הפופולריים