רה"מ נתניהו
צילום: אביר סולטן, פלאש 90, אי-פי

השופט מצא: יש פה שליט שחשוד בעבירות חמורות ותומכיו נוהים אחריו

השופט בדימוס התייחס לפרסום כי פרקליטיו של נתניהו דחו את קבלת חומרי החקירה: עורכי דינו של ראש הממשלה מבזים את עצמם
הבוקר הזה
13 במאי 2019
08:18

המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אליהו מצא, התייחס הבוקר (שני) לפרסום בעיתון "הארץ" על פסקת התגברות רחבה, ואמר כי "הדברים האלה בלתי נסבלים, זו לא רק סכנה לדמוקרטיה, זו דמוקרטיה אפס". השופט לשעבר הוסיף בריאיון לאריה גולן ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי יש כוונה לעכב את הליך קבלת ההחלטות בכנסת בעניין, עד שהרעיון כולו כבר לא יהיה רלוונטי אף פעם.

האזינו לריאיון המלא עם השופט בדימוס אליהו מצא

לדברי מצא כל התהליך שמתנהל עכשיו מוכתב מלמעלה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ועורכי דינו מבזים את עצמם. השופט מצא התייחס גם לתמיכה הציבורית בנתניהו, למרות כתב החשדות: "זה אחד הארגומנטים של תומכיו שמיועדים לרוקן את העניין מתוכן. על הרעיון של לא היה כלום כבר ויתרו, עכשיו רוצים לחתור ללא יהיה כלום".  

על כך שהפרקליטים של נתניהו אמרו שלא ניתן להם מספיק זמן להתכונן לשימוע, אמר מצא: "אני חושב שהשאלה הזאת לחלוטין לא רלוונטית. אם הם היו נוהגים כראוי הם היו זכאים בוודאי לתקופת הכנה יותר ארוכה, אבל הם מתחמקים מקבלת החומר וכל עוד הם אינם מקבלים את החומר הם לא יכולים להישמע בטענה שהכמות הגדולה אינה מאפשרת להם להתכונן".

אתמול החליפו האשמות פרקליטיו של נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. היועץ טען כי שלח את חומרי החקירה, אך באי כוחו של נתניהו סירבו לקבלם. הסנגורים אמרו ש"השליח בחר שלא להשאיר את המדיה המגנטית עם חומרי החקירה וחזר כלעומת שבא וכי אין ממש "בפרסום הנמהר לתקשורת". גורמים במשרד המשפטים מיהרו להגיב למכתב ואמרו כי "הטענות אינן נכונות".

כפי שפורסם בכאן חדשות, סנגוריו של נתניהו הדגישו כי ראש הממשלה לא מוותר על זכות השימוע, אולם היקף החומר שעמו הוא מתמודד נרחב יותר משאר החשודים. בנוסף על כך, נטען במכתבם למנדלבליט כי הם מבקשים את הדחייה ללא קשר לסוגיית המימון. מטעמו של נתניהו טוענים כי מנדלבליט אינו יכול לנתק עצמו, כפי שעשה במכתבו אליהם בזמנו בסוגיית המימון, שכן הוא שהפנה את ראש הממשלה לוועדת ההיתרים.

מהליכוד נמסר בתגובה לפרסומים השונים בתקשורת: "במסגרת המשא ומתן הקואליציוני עולות הצעות שונות על ידי השותפות הקואליציוניות של הליכוד, לרבות בתחום השבת האיזון בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. הפרסומים הסנסציוניים בתקשורת כוללים גם הצעות שלא נידונו, ופרשנות מגמתית ומטעה שנועדו למנוע כל ניסיון להחזיר את האיזון בין הרשות המחוקקת שנבחרה על ידי העם, לבין הרשות השופטת. העיקרון שימשיך להנחות את הליכוד הוא שמירה על בתי משפט עצמאיים וחזקים, אך אין זה אומר שבית המשפט הוא כל יכול".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי נתניהו מקדם חוק שימנע מבג"ץ להתערב בהחלטות הכנסת והממשלה. דווח כי נתניהו חושש שבית המשפט יבטל החלטה של הכנסת שתמנע העמדתו לדין.