הבעיה של גנור: לא יוכל לסתור את ההקלטות שנתן

הבעיה של גנור: לא יוכל לסתור את ההקלטות שנתן
עד המדינה מנסה לסגת מגרסתו בפרשת הצוללות, אך החוקרים כבר אימתו אותה בשורה של ראיות חיצוניות. כחלק מההסכם, גנור סיפק הקלטות שמוכיחות שהכספים שהועברו הם כספי שוחד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיקי גנור
צילום: צילום: פלאש 90

אחרי הדרמה שיצר בפרשת הצוללות, למיקי גנור יש בעיה גדולה לסתור את עדותו משום שהוא והמשטרה אימתו אותה בשורה של ראיות חיצוניות. טרם החתימה על הסכם עד המדינה, בזמן ניהול המשא ומתן, הוקם צוות מיוחד בלהב 433 כדי לבדוק את גרסתו, שחלקה היה נראה אז מופרך.

במשך 72 שעות ביצעו החוקרים מרתון של בדיקות ואספו ראיות חיצוניות - בעיקר מסמכים ואיכונים טלפונים, שאימתו את גרסתו ורק אחר כך הסכימו לחתום איתו על ההסכם. כחלק מההסכם, גנור סיפק הקלטות שמוכיחות שהכספים שהועברו הם כספי שוחד.

למשל - 600 אלף שקלים שהועברו למפקד חיל הים באותה תקופה אלוף אליעזר מרום אחרי שהשתחרר - בעבור "ייעוץ". הקלטות שסיפק הוכיחו שמדובר בייעוץ פיקטיבי עם חשבוניות פיקטיביות והם תשלום בעבור פעולות שמרום עשה כדי למנות את גנור לנציג המספנה. גנור גם הכווין את החוקרים לחשבוניות ולמסמכים הרלוונטיים.

חלק אחר בעדותו של גנור, שמגובה בהקלטות מזמן אמת, נוגע גם לכספים שדרש ממנו המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) אבריאל בר יוסף בעבור הלוביזם שביצע עבור החברה הגרמנית טיסנקרופ. גנור נפגש איתו וחשש לתת לו כסף בעודו עובד ציבור.

לדרישת בר יוסף, מונה שייקה ברוש כ"מתווך" להעברת הכסף וגנור העביר 600 אלף שקלים לברוש בעבור ייעוץ פיקטיבי. דמות אחרת שהמשטרה הגיעה אליה בזכות גנור היא דוד שרן. אחרי שגנור העיד שהעביר לו 130 אלף שקלים באמצעות שני מתווכים, הם נעצרו ואחד מהם, צחי ליבר, אימת בחקירה את גרסת גנור.

על פי סיכומי החקירה שהועברו לפרקליטות, אין למשטרה טענה בסיכומי החקירה שבר יוסף קיבל כספים בפועל. הטענה לשוחד עלתה בגלל הבטחות עתידיות לכאורה מגנור וטענה שהכסף שהועבר לברוש יועד אליו. בר יוסף הכחיש זאת בחקירה - גם שקיבל וגם שדרש כסף או הבטחה עתידית וטען שהראיות מוכיחות אחרת.

‏עורך הדין ז'ק חן, המייצג את בר יוסף: "כל הפרסומים שדווחו לאחר שעד המדינה חזר בו ותיק 3000 קרס, נעשו בלי בקשת תגובה וכל שהם עושים זה להדהד מסרים של גופי האכיפה שמנסים ללא הצלחה יתרה לנצל את ההריסות של התיק".

בנוסף, גנור סיפק למשטרה מסמכים וראיות לעבירות הלבנת הון שביצע לכאורה עם דוד שמרון. שמרון היה "איש קש", שקיבל עמלה עבור השקעה שגנור ביצע בקרן השקעות שוויצרית. 80% מהעמלה שמרון העביר לגנור ו-20% קיבל לעצמו - תוך שהם מסווים את העברת הכספים בחשבוניות פיקטיביות של ייעוץ. גנור הוא זה שהעביר את המסמכים למשטרה בהם גם כל תיעוד העברות הכספים וההפנייה לחשבונות הרלוונטיים.

הפופולריים