השר לשעבר גונן שגב נשלח ל-11 שנות מאסר

11 שנות מאסר לגונן שגב שהורשע בריגול לאיראן
זאת לאחר שהודה בריגול חמור לטובת איראן. בכך אישר בית המשפט את הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים. הפרקליטות: "הוא מסר להם מידע מגוון לרבות סודי". עורך דינו של שגב: "הוא הביע חרטה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גונן שגב
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לשעבר גונן שגב (63) נדון הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים ל-11 שנות מאסר, זאת לאחר שהודה בעבירות של ריגול חמור לטובת איראן. בכך אישר בית המשפט את הסדר הטיעון שנחתם עם השר לשעבר.

עו״ד גאולה כהן ועו״ד רחל אהרוני זאבי מפרקליטות מחוז ירושלים התייחסו להחלטת בית המשפט: ״כתב האישום בו הודה שגב במסגרת הסדר כולל עבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעות לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. שגב הודה שפעל בשירות המודיעין האיראני במשך חמש שנים, עמד בקשר רציף עם מפעיליו באמצעות מערכת קשר חשאית ומוצפנת ומסר להם מידע מגוון לרבות מידע סודי ופגש אותם באיראן ובארצות שונות ברחבי העולם בדירות מסתור. שגב אף ניסה לקשר בין אזרחים ישראלים הקשורים לעולם הביטחוני למפעיליו האיראנים".

בנוגע לעונש 11 שנות המאסר שנגזרו על השר לשעבר אמרו בפרקליטות: "העונש אליו הגענו במסגרת הסדר הטיעון מאזן בין האינטרס הביטחוני המובהק כאשר לא מתנהל ההליך והסיכון האינהרנטי בתיקים מסוג זה לחשיפת שיטות פעולה וחומרים מודיעיניים תוך כדי ההליך. מלאכת החשיפה, החקירה, העמדה לדין וגזר הדין שניתן היום - מבטאים הישג משמעותי לשב״כ, למשטרת ישראל ולפרקליטות - כאשר אדם שהתגורר באפריקה וריגל לטובת איראן מורשע ומרצה עונש מאסר ממושך בישראל״.

סנגורו של שגב, עו"ד מוטי מזור, אמר שגונן הביע חרטה והיכה על חטא בפני בית המשפט.

על פי פרטי החקירה שהותרו לפרסום, שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. על פי בקשת משטרת ישראל, הוא הועבר לישראל לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

מיד עם הגעתו לישראל, שגב נעצר לחקירת שב"כ והמשטרה, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. בחקירה התברר כי השר לשעבר גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. בנוסף, שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

הפופולריים