סוף לפרשת הרפז: "תשע שנים עברתי כתישה"

סוף לפרשת הרפז: "תשע שנים עברתי כתישה"
בית המשפט גזר את דינו של הנאשם היחיד בפרשת המסמך המזויף, בועז הרפז, ודן אותו ל-220 שעות לתועלת הציבור, ללא עונש מאסר בפועל או על תנאי. התובעת: "החקירה פתחה תיבת פנדורה להתנהלות בעייתית של לשכות הרמטכ"ל ושר הביטחון". הרפז לכאן רשת ב: כוכבי הפרשה מלווים את הציבוריות הישראלית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בועז הרפז אחרי קבלת גזר הדין
צילום: צילום: פלאש 90

סוף לפרשת הרפז: בית משפט השלום בתל אביב גזר את עונשו של הנאשם היחיד בפרשת זיוף המסמך, בועז הרפז, בעבירות של זיוף והטיל עליו ענישה מקלה של 220 שעות של עבודות שירות, ללא מאסר בפועל ואף לא מאסר על תנאי. הרפז אמר היום לכאן רשת ב: "רק אני הורשעתי, הפרשה תמשיך ללוות את הציבוריות הישראלית כל עוד כוכבי הפרשה נמצאים בתוכה".

האזינו לריאיון עם בועז הרפז בכאן רשת ב:

"השנים שעברו, אחרי 9 שנים זאת הקלה מאוד גדולה", אמר הרפז לאסתי פרז בתכנית בחצי היום בכאן רשת ב. "היום הזה הוא הקלה בראש ובראשונה. זו הייתה תקופה ארוכה עם סבל גדול לי ולמשפחה".

חומרי החקירה שהחלה לפני כמעט עשור עדיין אסורים לפרסום, ולדברי הרפז, "האנשים שנמצאים בציבוריות הישראלית יש להם אינטרס שהדברים האלה יחשפו והציבור ישמע וישפוט. לציבור בישראל יש אינטרס מובהק לשמוע את הדברים ולראות אותם ולהבין איך הדברים התנהלו ומי הכוכבים האמיתיים של הפרשה".

הרפז סיפר בריאיון על הקשיים שליוו אותו מתחילת הפרשה ועד היום. "תשע שנים אתה עובר כתישה של כל מי שיכול בתוך העניין הזה, עצם זה ששללו ממני את היכולת להתפרנס זו מכה מאוד קשה", הסביר. "לקחו לי את הרישיון לעסוק במה שעסקתי, וזה ייצוא ביטחוני. לאחר מכן בטענות כאלה ואחרות החזיקו אותי שנה ושמונה חודשים בישראל. אחר כך עבדתי בחברה להשכרת רכב אז פנו לחברה ודרשו מהם לפטר אותי אחרת יבטלו את ההתקשרות שלהם עם משרד הביטחון. אחר כך שללו את הרישיון לאקדח בטענה שאני אולי אפגע בעצמי. ועוד טענות כאלה ואחרות שבסוף מביאות לך נזק כלכלי עצום". 

"החקירה שהחלה בשנת 2010 פתחה תיבת פנדורה להתנהלות בעייתית בין לשכת הרמטכ"ל ללשכת שר הביטחון", כתבה התובעת בגזר הדין שהתפרסם היום.

בית המשפט אומר כי "אין להכביר מילים על אודות חומרתה של הפרשה שבגינה הורשע הרפז - שבמרכזה עומדת סוגיית הליך מינוי הרמטכ"ל, הדרג הפיקודי העליון בצבא, ולכן ככלל התנהלות כמו זו שבה הודה הרפז מחייבת תגובה עונשית מוחשית והולמת".

לצד זאת מציין בית המשפט את נטילת האחריות, את השיהוי של ארבע שנים עד שהוגש כתב האישום, ואת חלוף הזמן - 9 שנים מאז ביצוע העבירות ועד היום, המגבלות שהוטלו עליו ונסיבותיו האישיות.

"ההסדר נובע מעינוי הדין האדיר שנגרם לבועז בשנים שבין חקירתו ב-2010 ועד הגשת כתב האישום ב-2016 וההרשעה בסוף שנת 2018, בהן הוכפש תקשורתית ופרנסתו נפגעה אנושות", אמר עורך הדין עמית חדד המייצג את הרפז. "עוד נובע ההסדר מרצונה של המדינה להימנע מהעברת חומרי החקירה בעניינו בשל רגישותם. בועז בחר לקחת אחריות כדי לא לפגוע באינטרס הציבורי ולסכן את ביטוחן המדינה, והכל כשטובת המדינה לנגד עיניו".

הפופולריים