אסון המנוף: צווי הפסקת עבודה לאתרים של הקבלן רמי שבירו

אסון המנוף: צווי הפסקת עבודה לאתרים של הקבלן
משרד העבודה והרווחה הוציא צווים לשישה מתחמי בנייה ביבנה שבבעלות היזם רמי שבירו וחברת הבת נאות שמיר. הסיבה - אי גידור משטחי עבודה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסון קריסת המנוף ביבנה
צילום:

אחרי אסון המנוף אתמול באתר הבנייה ביבנה, מפקחי מנהל הבטיחות במשרד העבודה הטילו אתמול (ראשון) צווי הפסקת עבודה בחמישה אתרי בנייה של רמי שבירו ונאות שמיר במתחם אתרי הבנייה ביבנה הירוקה, וביניהם האתר בו התרחשה התאונה אתמול.

הסיבה להפסקת העבודה - אי גידור משטחי עבודה. מדובר בשישה מתחמים שבהם נבנים 11 בניינים עם מאות יחידות דיור.

בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב פורסם כי צווי הבטיחות שהוצאו לאתרי בנייה שבה בנתה החברה של רמי שבירו כוללים היסטוריה של ליקויי בטיחות במנופים: 

ב-26/1/2017 הוצא צו בטיחות לאתר בנייה של החברה ברחוב מרדכי זעירא ברעננה. הנימוק היה - עגורן שהוקם ללא תעודה, לא רשום בפנקסי העגורנים. ב-29/1/2017 הוצא צו בטיחות נוסף לאותו מגרש בנימוק כי מבנה העגורן אינו תום דרישות החקיקה.

ב-21/11/2017 הוצא צו בטיחות לאתר בנייה של החברה ברחוב הלל ברעננה בנימוק כי מבנה העגורן אינו תואם את דרישות החקיקה. ב-08/04/2018 - צו בטיחות במגרש של החברה במתחם "רייך ו.בני" בנתניה בנימוק אדם עובד בבנייה בגובה שמעל שני מטרים ללא אמצעי הגנה.

האזינו לריאיון עם בתו של גיל חזאזי בכאן רשת ב:

לידר חזאזי, בתו של גיל חזאזי שנהרג אתמול באסון, אמרה הבוקר כי עדיין אינה יודעת את הנסיבות שגרמו למותו. "אני לא יודעת מה היה הקשר שלו לאירוע הזה ספציפית, אני יודעת שאבא יצא בבוקר לעבודה - ולא חזר בערב", אמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

לדברי הבת, "הוא עבד במקצוע הזה מספר שנים. הוא נהנה מאוד, אהב את האקסטרים שבגובה, הוא היה מקצועי מאוד. כל מי שמכיר יעיד שהוא לא החסיר פרט, הוא היה 'יקה'".

"כשהוא היה שומע על אירועים כאלה הוא היה מזדעזע, נחרד", הוסיפה הבת. "אני לא מאמינה שאבא שלי הוא חלק מדבר כזה. אבא שלי היה אדם מדהים, כל כך אהב אותנו, כל כך אהב את החיים. לא מזמן הוא חגג 50, התקופה הכי יפה בחיים פשוט נקטעה לו".

מנכ"ל ההסתדרות, אופיר אלקלעי, אמר בתוכנית קלמן-ליברמן כי יו"ר הארגון ארנון בר דוד זימן את כל הגורמים המקצועיים בהסתדרות לבדיקת הנושא, וכן זימן כנס חירום היום עם הקבלנים לביצוע צעדים אופרטיביים יחד עם הממשלה להגנה על העובדים.

"אין ספק שהיישום של ההסכם (שנחתם עם הממשלה בשנה שעברה) עדיין לא מלא, עדיין חלקי, ואני חושב שכולנו נדרשים לעשות חישוב מסלול מחדש כי מדובר בהצלת חיים", אמר. "צריך לגייס את כוח האדם, לפעול במספר מישורים. אבל אם כל הגורמים לא יתאחדו ולא יתעשתו, אני חושב שתאונות העבודה האלה יימשכו ואנחנו צריכים פה לשנס מותניים כולנו ולפעול למען העובדים".

ארבעה פועלים נהרגו אתמול בקריסת מנוף באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה. המשטרה פתחה בחקירת האירוע, ועד כה נעצרו ונחקרו 17 חשודים. היזם רמי שבירו, הבעלים של אתר הבנייה, נמצא בחו"ל. הוא דרוש לחקירה בלהב 433 וצפוי להגיע בימים הקרובים לארץ ולהיחקר. 

לחברת רמי שבירו יש היסטוריה של ליקויי בנייה ובטיחות. בחברה טוענים כי מנהל האתר החתים את הפועלים על כך שעברו את הדרכת הבטיחות הנדרשת על פי משרד העבודה.

בפברואר 2018 עיריית הרצליה הוציאה צו הפסקת עבודה נגד שבירו, זאת לאחר שהחלה בעבודות חפירה ללא היתר בנייה במתחם גליל ים. מלבד זאת הוצאו חמישה צווי בטיחות נגד החברה בעוד חמישה אתרים משנת 2017, באתר בנתניה ובעוד ארבעה אתרים ברעננה.

הפופולריים