המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ליצמן בחשד למרמה, הפרת אמונים והצעת שוחד

המלצה: העמדת ליצמן לדין בחשד להצעת שוחד ומרמה
המשטרה מסרה שהתגבשה תשתית ראייתית נגד סגן השר בשתי פרשות. הוא חשוד שסייע למלכה לייפר החשודה בפדופיליה ובהשפעה על הליך סגירת עסק של מקורבו שנמצאו בו ממצאי תברואה חמורים. מקורבי ליצמן: העיתוי הפלאי שנבחר אינו מקרי ומדובר בניסיון לפגוע בו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
צילום: צילום: אהרון קרון, פלאש 90

המשטרה הודיעה היום (שלישי) כי התגבשה תשתית ראייתית נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בשתי פרשות שונות. בפרשת מלכה לייפר, בה חשוד בסיוע לנאשמת בפדופיליה להימלט מהעמדה לדין באוסטרליה, מדובר בעבירות של מרמה, הפרת אמונים והדחת עד. כמו כן, הומלץ להעמידו לדין בעבירות מרמה, הפרת אמונים והצעת שוחד בפרשה בה פעל, לפי החשד, להשפיע נגד סגירת בית עסק של מקורבו בירושלים, כדי למנוע את סגירתו בגלל ממצאי תברואה חמורים שגרמו לתחלואה של כמה אנשים. 

ביחידת להב 433 נבדקו גם חשדות לפיהן ליצמן פעל כדי להשפיע על אנשי המרכז לבריאות הנפש, כדי לסייע בשחרורם המוקדם של כמה אסירים. עם סיום החקירה, עמדת המשטרה היא שחלק מהאירועים בפרשה זו התיישנו ולא נמצאה תשתית ראייתית מספקת. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז ירושלים, לקראת החלטה אם להגיש נגדו כתב אישום. 

בפרשה בה חשוד ליצמן במתן שוחד, מדובר בהתערבות בסגירת בית עסק בירושלים הנמצא קרוב לביתו, בו הוא קונה שנים רבות ואף קיימים שם מאכלים הקרויים על שמו. מבדיקת מערך המזון של משרד הבריאות עלה חשש להימצאות חיידקי סלמונלה וליסטריה במזון שנמכר. בין השנים 2012 ל-2015 הוצאו חוות דעות על קשר בין החיידקים במקום לתחלואה, בעקבות דיווחים על הפלה וכמה מקרי אשפוז, והוחלט על סגירתו. 

כמה ימים לאחר ההחלטה התערב ליצמן והוציא הנחיה לגורמים המעורבים להקפיא את התהליך, ואירגן ביקורת חוזרת באותו בבית עסק הפעם בנוכחותו וגורמים נוספים. שם הסביר ליצמן מה התוצאה הראויה, ואיך אפשר להימנע מהסגירה.

ליצמן העיד בפגישה כי הוא אוכל במקום הזה זמן רב ולא קרה לו כלום. הגורמים המקצועיים בפגישה, ביניהם מנהל שירות מזון, ראש מערך מזון ואנשים בתחום המזון הסבירו לו שמדובר בסכנה בריאותית של ממש. בסוף הפגישה ליצמן מתעניין באופן חשוד בתנאי העסקתם שלה המשתתפים, ומתעניין איך אפשר לבוא לקראתם בתחומים שנוגעים לתנאי העסקתם.

החקירה בפרשת מלכה לייפר העלתה שסגן השר פנה בכמה הזדמנויות לפסיכיאטרים שהיו מעורבים בהליך הסגרתה לאוסטרליה, ובהם הפסיכיאטר המחוזי יעקב צ'רנס. מדובר בפגישות בארבע עיניים שבהם הוא מעביר את המסר. מצד המדינה מעורבים שלושה פסיכיאטרים הרלוונטיים לתהליך ההסגרה. כמו כן, בעקבות התערבותו של ליצמן שונתה חוות הדעת של הפסיכיאטר. 

בחודש יוני האחרון פירסם פרשננו מוטי גילת שבמשטרה מתגבשת ההחלטה להעמידו לדין בפרשות אלה. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם שפרקליטות מחוז ירושלים מלווה את החקירה כבר מיומה הראשון. 


מלשכתו של ליצמן נמסר לאחר פרסום ההמלצות נגדו: "כפי שהודענו לאורך כל הדרך, סגן השר פעל בכל שנות תפקידו לטובת אזרחי ישראל, בשקיפות מוחלטת ועל פי חוק. מהודעת המשטרה אף עולה בבירור שגם המשטרה סבורה שלא נעברה כל עבירה במירב סעיפי החשדות בהן נחקר סגן השר ליצמן. לגבי הטענות האחרות אנו בטוחים ללא ספק כי לאחר בחינה מדוקדקת יתגלה כי לא נפל כל פגם במעשיו".

ממקורבי ליצמן נמסר בתגובה להמלצות כי "יש לראות בחומרה ניהול חקירה ופרסום הודעות המשטרה בעיתוי רגיש של בחירות, גם הקודמות וגם כעת. בעוד הנושאים בהם נחקר ליצמן היו בעבר הרחוק. ברור שהעיתוי הפלאי שנבחר אינו מקרי ומדובר בניסיון ברור לפגוע בליצמן". לטענת מקורביו של סגן השר הם הופתעו מעיתוי הפרסום ואין בכוונתו לפרוש מתפקידו. 

בתוך כך, גורמים בכירים ביהדות התורה לכאן חדשות בעקבות ההמלצה: "החלטת המשטרה לא תשפיע על מקומו של סגן השר יעקב ליצמן ברשימת יהדות התורה. ליצמן זוכה לתמיכה ולגיבוי מוחלט של הרבנים". 

ליצמן התייחס אתמול בכאן רשת ב לחדשות נגדו בפרשת מלכה לייפר, ואמר בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן": "אני סגן שר הבריאות. אני משתדל לעזור לאנשים. אני עוזר למאות אנשים בשבוע. אני לא שואל חולה אם הוא פדופיל או רוצח או שודד".

בעקבות פרסום החלטת המשטרה נגד סגן השר הרב ליצמן, מגיב עמיתו לסיעה סגן השר הרב מאיר פרוש: "ידידי סגן השר הרב ליצמן עסוק בחסד ועזרה לכל פונה, ואני סמוך ובטוח שהוא ייצא צח כשלג, וימשיך בפעילותו המבורכת. חמור מאוד העובדה שפעילות לגיטימית ומתבקשת של שליח ציבור במסגרת פניות הציבור, ועזרה לאזרח הקטן מול מערכות ביורוקרטיות מורכבות - מהווה בסיס לחקירות. הדבר פוגע בפעילותם של אישי ציבור ומונע מהם לסייע לשולחיהם".

המחנה הדמוקרטי הגיב להמלצה להעמיד לדין את ליצמן ומסרו: "ממשלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. את משטר המושחתים לא צריך לנצח. חייבים לנצח". 

הפופולריים