תחקיר הספארי: 11 עובדים הודחו עקב תלונות על הטרדות מיניות

11 עובדים בספארי הודחו עקב תלונות על הטרדות
הווטרינר הראשי הקליט את אחת המתלוננות בסתר • בעקבות התחקיר: עיריית ר"ג תקים ועדת בדיקה; חבר מועצת העיר הודיע שיגיש תלונה במשטרה: "אני יודע למה העירייה קוראת בדיקה עצמאית, כשלא חושפים את כל האמת" | צפו בתחקיר הספארי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הווטרינר הראשי של הספארי יגאל הורוביץ
צילום: -

הווטרינר הראשי, דוקטור יגאל הורוביץ, הוא לא היחיד שעזב את הספארי ברמת גן בעקבות סיפור ההטרדות המיניות. בחדשות השבת פורסם היום (שבת) כי כמוהו עזבו במהלך השנתיים האחרונות 11 עובדים על רקע הטרדות מיניות. בהם ארבע בגין מעשים מגונים לכאורה.


בין השאר מדובר על נשיקות בצוואר, נשיקות בפה, התבטאויות מיניות ומסאז'ים. לכתבת כאן חדשות יפעת גליק נודע כי הורוביץ אף התקשר לאחת המתלוננות, שאל אותה מדוע התלוננה והקליט אותה בסתר. בניסיון למגר את התרבות הארגונית הקלוקלת יוקמו תאי הלבשה נפרדים לנשים ולגברים.

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן הודיע בפייסבוק כי ימנה ועדת בדיקה בראשות שופט בדימוס לבחינת סוגיית ההטרדות המיניות בגן החיות. בתגוגבה, חבר מועצת העיר רמת גן ליעד אילני הודיע שיגיש תלונה למשטרה בעקבות התחקיר. "אני הייתי שם. אני יודע למה העירייה קוראת בדיקה עצמאית כשלא חושפים את כל האמת ואת כל הראיות", טען אילני והוסיף: "מובן שלא תהיה כל כפייה על הנשים להעיד בנושא ללא הסכמתן, אך אין לי ספק כי רק משטרת ישראל תוכל להוציא האמת לאור". 

לפני שנה בדיוק נחשף לראשונה בכאן חדשות הסכם העזיבה של הווטרינר הראשי ומנהל בית החולים לחיות-בר ד"ר יגאל הורוביץ, לאחר דוח חריף שקבע לכאורה כי הטריד מינית. אמש פרסמה יפעת גליק בחדשות שישי בכאן 11 ריאיון ראשון עם אחת המתלוננות ובנוסף, הובאו עדויות נוספות.

שירה ענבר דנין, מנהלת הסוואנה, החליטה להיחשף וסיפרה כיצד הטריד אותה ד"ר הורוביץ. "יגאל ישב מאחוריי ופתאום אני מרגישה שהוא מתחיל לעשות לי מסאז' ולקח לי כמה שניות להבין", אמרה. "פתאום באמצע המסאז', אני מרגישה שהידיים שלו בתוך החזייה שלי. הן ירדו למטה בתוך החזייה. אז הוצאתי אותן. ואז הרגשתי אותן יורדות בתוך החולצה, בגב, לכיוון הטוסיק. זו לא סיטואציה שאת מצפה למצוא את עצמך. כאילו, בגיל הזה, במקום העבודה הזה, אחרי כל מה שעברתי, הייתי צריכה להמשיך לעבוד איתו. הטיפול של החיות תלוי בזה. אמרתי 'אם אני אעשה משהו, אז או שהחיות יינזקו או שאני אינזק'. היה לי ברור שהוא, לא יקרה לו כלום".

עובדת נוספת בספארי סיפרה על אחת הפעמים בה ד"ר הורביץ הטריד אותה. "נשארתי לסגירה. לכל מחלקה יש את המקלחת שלה, הפרטית, שאף אחד לא צריך להיכנס לשם. בדיוק יצאתי מהמקלחת ואז הוא הגיע. הופתעתי. שאלתי אותו יגאל, מה אתה מחפש פה? אז הוא אמר לי: 'אני מחפש את השירותים'", אמרה.

שגית ויגאל הורוביץ מסרו בתגובה לתחקיר: "הספארי בעבורנו הוא הרבה מעבר למקום עבודה. הוא היה לנו בית ומשפחה והעבודה בגדר שליחות. היה לנו ברור שנשלם מחיר אישי קשה ולמען בעלי החיים אנו והעובדים בספארי אנו מוכנים לכך ושמחים שהנושא עלה לסדר היום הציבורי.

"כמו כן, אנו מברכים על כך שמצב הספארי (הן מבחינה ארגונית והן מבחינה משפטית) עלה לסדר היום הציבורי המקומי והארצי, ואנו מקווים ומאמינים שוועדת הבדיקה שתמנה עיריית רמת גן תחתור לחקר האמת בכלל הנושאים, ובכך תציל את מורשת הספארי. אנו מברכים על ההחלטה למנות ועדת בדיקה שתבחן את התנהלות הנהלת הספארי בארבע השנים האחרונות (על כל המשתמע מכך) וגם על הגשת התלונה במשטרת תל אביב מטעם צד שלישי.

"לדברי הבלע של מנכ"ל הספארי ושלוחיו תחת כל עץ רענן אין לנו כל כוונה להתייחס בשלב הזה, והם בבחינת על 'ראש הגנב בוער הכובע', נתייחס ונגיב בהתאם, בדרך ובפלטפורמה המתאימה".

הפופולריים