אב לניצול מהשיטפון בערבה: "שניר סיפר שהבנות נחבטו בקירות"

"שניר ראה את החברות שלו נסחפות ונחבטות בקיר"
דודי בכר, אביו של שניר שהשתתף בטיול של מכינת "בני ציון" בנחל צפית, סיפר בכאן רשת ב' כי בנו ניצל לאחר שהצליח לטפס על סלע גבוה. "הוא נאלץ לראות שתיים מחברותיו נסחפות בעוצמה בזרם", תיאר בכר. האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד החילוץ
צילום: צילום: מאור קינסבורסקי, פלאש 90

דודי בכר, אבא של שניר, שניצל מהאסון בנחל צפית, בו נהרגו תשע נערות ונער, סיפר היום (ראשון) בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" את מה שתיאר בנו. "בשניות לאחר שהיה במקום מבטחים, שניר נאלץ לראות שתיים מחברותיו נסחפות בעוצמה חזקה מאוד - הן נחבטו בקירות", שחזר האב.

שניר הצליח להימלט לאחר שעלה על סלע שהיה מוגבה מהמים ואז הצליח לטפס למקום גבוה. דודי אמר כי בנו לא נפגע פיזית ודיבר על החוויה הקשה שעבר שניר והדילמות איתן נאלץ להתמודד: "כשעה וחצי מתחילת השיטפון, הם התחילו לשמוע מסוקים וצעקות של אנשים שמחפשים אחד את השני. כשהיה במקום בטוח הייתה לשניר ולחברו דילמה – האם לרדת חזרה לנקודה יבשה באזור הנחל, שם יש אפשרות שיחלצו בידי הכוחות או להישאר במקום גבוה, אך לא להיות בטווח ראייה של הכוחות".

דודי אמר כי לא הייתה התלבטות אם לשלוח את בנו לטיול: "הבנו שהייתה בדיקה לגבי מזג האוויר". הוא ביקש שלא לחפש אשמים ולתת למשטרה לסיים את חקירת האירוע.

אחד הניצולים מהאסון בערבה: "ראש המכינה לא אשם"

מוקדם יותר תיאר עדיאל חסיד, תלמיד כיתה י"ב, שניצל גם הוא מהאסון, את שאירע בשניות שלפני השיטפון ולאחר מכן. "ראיתי חמישה מהקבוצה נסחפים בזרם, לא הייתה דרך לעזור להם", סיפר בראיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב'.

חסיד הסביר כי אנשי המכינה ביררו עם חיל האוויר ועם חזאים לגבי האפשרות שיהיו שיטפונות ונענו כי לא יקרה כלום. הנער סיפר כי אירוע כזה בכלל לא עלה לראש: "זו לא אשמתם של ראש המכינה ושל המדריכים – ברגע שאומרים לך שלא יהיו שיטפונות במקום שבו אתה מטייל, למה לבטל? ראש המכינה לא תכנן לאתגר אותנו. אף אדם נורמלי לא יגיד לחניכים להיכנס לנחל כשיש שיטפון".

הנער שחזר את הרגעים לפני שהתרחש האסון: "תוך כדי ההתקדמות בנחל, הגשם, שהתחיל כגשם קל, התחזק והגענו לצוואר בקבוק בדרך. עצרתי עם כמה בנות כדי לסדר להן את התיקים. צור היה בצוואר בקבוק שחיכינו בו. מעיין ירדה אליו, וזרקתי את התיק שלה אליו. אגם ביקשה ממני שאעזור לה עם התיק ונשארנו מאחור. לאחר מכן התרחקתי מעט ופתאום זה קרה. לא ראיתי דבר כזה – בחיים לא ראיתי שיטפון בגובה כזה".

"המדריכים צעקו שיש שיטפון ושצריך לעלות למעלה, אך הבנות כבר נסחפו בשיטפון, שהגיע בזרם חזק עם אבנים גדולות מאוד. הזרם הראשון היה בגובה של כמטר וחצי. אחרי שעלינו למעלה הייתי מאוד פסימי – זה היה נראה בלתי אפשרי שמישהו ישרוד את הגל העצום הזה", סיפר עדיאל חסיד.

הפופולריים