מה קרה בטנטורה? ההיסטוריה המדממת שמאחורי החוף השקט

חידת טנטורה: המחלוקת המדממת שמאחורי החוף השקט
היה טבח או לא היה טבח? זאת השאלה שמרחפת מעל הקרב בטנטורה, חוף דור של היום, ב-1948 • את השאלה הזו הציף סטודנט להיסטוריה ושמו תדי כץ בסוף שנות ה-90. בשנים שחלפו מאז כץ נאלץ לחזור בו, אבל הכתם שהטיל על לוחמי חטיבת אלכסנדרוני - ועל האתוס הישראלי כולו - לא נמחה • סרט תיעודי חדש - "טנטורה" חוזר לפרשה ולקרב עצמו ומבקש להוכיח שכץ דווקא צדק - ופותח את כל פצעי העצמאות והנכבה מחדש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמיר גרא - הקרב על טנטורה
צילום: אמיר גרא - הקרב על טנטורה

"עד היום הרוב המכריע של מה שקרה ב-1948 לא רק שמוסתר, אלא גם מושמד", טוען תדי כץ, שמחקרו השנוי במחלוקת על חטיבת אלכסנדרוני בקרבות טנטורה עומד במרכזו של סרט תיעודי חדש שיוקרן השבוע בפסטיבל "דוקאביב".

צפו בכתבה מתוך השבוע

בסרט מובאות העדויות שעל בסיסן נבנתה עבודת התזה של כץ – עבודה שגררה תביעות, איומים ובסופו של דבר נמשכה ונגנזה בשל לחצים כבדים שהופעלו על כץ. העדויות, וגם כאלה שצולמו לאחרונה – עומדות במרכז הסרט.

"טנטורה", בבימויו של אלון שוורץ, עוסק בתעלומה. בפצע כואב ומדמם עד ימינו. האם היה או לא היה טבח של חיילי חטיבת אלכסנדרוני בתושבי הכפר הערבי טנטורה, כיום חוף דור, ב-23 במאי 1948, מלחמת העצמאות. הסרט זכה לחשיפה בין-לאומית בפסטיבל סנדנס היוקרתי ובהמשך ישודר גם בערוץ הוט 8.

הבמאי שוורץ: "אני אוהב את המדינה הזאת ואני עברתי תהליך נפשי, שאני מבין שאם עם חפץ חיים אנחנו, אנחנו חייבים להכיר בסיפור הזה"

"מה, מה אנחנו חושבים? שזה כמו שסיפרו לנו?" שואל במאי הסרט אלון שוורץ. "שכולם הלכו מרצונם? ברחו מרצונם? יום אחד קמו 750 אלף איש והלכו מפה? לא. הם הכריחו אותם ללכת, הם לא עלו סתם על האוטובוסים. והיו גם מקרים כמו בטנטורה שלאחר קרב הרגו אנשים. אנשים רבים".

"זה הקלטות של החיילים! זה החיילים, כמה שעוד נשארו, בני 90 ומשהו, מדברים עכשיו. הם הוקלטו כשהם היו בני 70. הם כולם סניליים? הם כולם לא יודעים מה קרה שם?", מספר שוורץ ומוסיף – "הם הסבא והסבתא שלי. אני אוהב את המדינה הזו. אני אוהב את המדינה הזאת ואני עברתי תהליך נפשי שאני מבין שאם עם חפץ חיים אנחנו, אנחנו חייבים להכיר בסיפור הזה".

הסיפור על גורלם של תושבי הכפר טנטורה יצא לאור לראשונה בשנת 1998. ההיסטוריון תדי כץ הקליט עדויות של לוחמי חטיבת אלכסנדרוני ושל פליטי הכפר. הוא צבר כ-140 שעות של הקלטות. הן היו הבסיס המחקרי לעבודת התואר השני באוניברסיטת חיפה.

על בסיס ההקלטות של כץ צילם הבמאי אלון שוורץ סרט דוקומנטרי ובו מובאות עדויות של לוחמי אלכסנדרוני ופליטים מהכפר שמספרים שבטנטורה נרצחו לאחר הקנייה כ-200 ערבים. לוחמים ואזרחים, נשים וזקנים הוצאו להורג, על פי הסרט, ונקברו בקברים המוניים בשטח הכפר.

כמו במקרה של התזה של כץ, גם את הסרט של שוורץ לא כולם אוהבים. "הסרט של אלון שוורץ הוא סרט שצריך להוריד אותו מהמדפים או שיקרא לו בשם אחר, לא סרט דוקומנטרי. לא עניינה אותו האמת", אמר לכאן חדשות עורך הדין גיורא ארדינסט.

גיורא ארדינסט: "בעיניי הסרט הזה הוא מניפולציה. הוא לוקח את תדי כץ, שהתגלה בבית המשפט לעיני כל מי שהיה שם ככזבן שיטתי, כאדם שמילתו אינה מילה, כאדם שממציא דברים, והופך אותו לגיבור"

לארדינסט עניין אישי בסיפור. אביה של אשתו היה אחד מלוחמי אלכסנדרוני. בשנת 2000 הוא ייצג אותם בתביעת דיבה שהגישו נגד כץ. לאחר יומיים התסיים המשפט בפשרה. כץ חזר בו מהקביעה שחיילי אלכסנדרוני ביצעו טבח והסכים לפרסם מכתב התנצלות ובתמורה נמשכה תביעת הדיבה. העבודה האקדמית נפסלה והורדה מהמדפים.

"בעיניי הסרט הזה הוא מניפולציה. הוא לוקח את תדי כץ, שהתגלה בבית המשפט לעיני כל מי שהיה שם ככזבן שיטתי, כאדם שמילתו אינה מילה, כאדם שממציא דברים, והופך אותו לגיבור. הסרט עצמו שזור מניפולציות לכל אורכו", טוען ארדינסט.

"הסרט מדבר בין היתר על המהלך הכללי ועל איך החברה הישראלית בוחרת להתכחש לעבר ולהסתכל למה שקרה על 48' באומץ. על זה הסרט מתעסק", אומר שוורץ.

"טנטורה" יוקרן ביום שלישי הקרוב ובשבת הבאה בפסטיבל "דוקאביב", וזמין לצפייה אונליין באתר הפסטיבל.

הפופולריים