בג"ץ קבע: לא ניתן לבטל את סבסוד מעונות היום לאברכים באמצע השנה

בג"ץ: ביטול סבסוד מעונות היום - רק בסוף השנה

השופטים קבעו כי כללי המשפט מחייבים להעניק תקופת מעבר כדי להגן על האזרחים שהסתמכו על כך. את ההחלטה על ביטול הסבסוד קיבלו שרי האוצר והכלכלה לפני כמה חודשים. ליברמן הגיב: ההחלטה פוגעת באזרחים המשרתים בצה"ל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גן ילדים, ילד, ילדים, חרדי, חרדים
צילום: צילום: אורי לנץ, פלאש 90

בג"ץ קבע היום פה אחד (רביעי) כי לא ניתן לבטל את סבסוד מעונות היום לאברכים חרדים באמצע השנה, והוא יימשך עד לסוף השנה. השופטים אמרו כי אמנם לאיש אין זכות קנויה לסבסוד מהמדינה, גם אם ניתנה לו בעבר ומותר לשנות סדרי עדיפויות, אולם כללי המשפט מחייבים להעניק תקופת מעבר כדי להגן על האזרחים שהסתמכו על כך. שר האוצר ליברמן אמר בתגובה: "ההחלטה פוגעת באזרחים המשרתים בצה"ל ובמשלמי המסים".

עבודת קודש | עוד יום

ב-10 בנומבר הוציא בג"ץ צו על תנאי שמורה לממשלה לנמק מדוע ביטול סבסוד מעונות היום לילדי אברכים לא יידחה לשנת הלימודים הבאה, תשפ"ג, או לפחות בכמה חודשים. את ההחלטה על ביטול הסבסוד קיבלו שרי האוצר והכלכלה אביגדור ליברמן ואורנה ברביבאי לפני כמה חודשים.

העותרים טענו, בין השאר, שמאז החל הסבסוד לפני כ-12 שנים מספר הנשים החרדיות שיצאו לעבודה עלה. עוד נטען כי השינוי נעשה אחרי ששנת הלימודים נפתחה והרישום למעונות היה על פי המצב הקודם.

בקרב המפלגות החרדיות בירכו על ההחלטה - ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה אמר כי הוא "שמח שגם שופטי בג"ץ הבינו שהרשעות של ליברמן נגד ילדי האברכים אינה ראויה ויש לדחותה". יו"ר מפלגתו משה גפני אמר בנוסף כי הוא "מקווה כי עד שנה הבאה בעזרת השם נתפטר מהממשלה הרעה הזאת ובעיקר מהאיש הרע והאכזר ליברמן".

ח"כ משה ארבל מש"ס הגיב גם הוא ואמר כי ״החלטת בג״צ פה אחד בנושא גזירת המעונות מעידה על השנאה של ממשלת הזדון ללומדי התורה שהעבירה אותם על דעתם ועל שומרי הסף שנרדמו בשמירה". 

ארגון אמת ליעקב שהגיש את העתירה נגד הרפורמה בירך גם הוא על החלטת בג"ץ: "המאבק המשפטי הוכיח את עצמו. בג"ץ קיבל את עמדתנו שהקיצוץ בוצע באופן לא אחראי ולא ראוי ודחה אותו לשנת הלימודים הבאה. אנחנו מברכים על ההחלטה וקוראים לשר האוצר לבטל את הקיצוץ המזיק וחסר התכלית".

ב-7 ביולי הוצגה היוזמה של שר האוצר ליברמן אתמול בהודעה רשמית של משרד האוצר והובילה לסערה גדולה ולביקורת קשה - בין האופוזיציה לקואליציה, ומחוץ לכנסת. ליברמן החליט שהחל משנת הלימודים תשפ"ב - הורים שהם תלמידי ישיבה שאינם עובדים לא יהיו זכאים יותר לסבסוד מעונות יום מפוקחים לגילים 3-0. מדובר בשינוי קריטריון ל"הורה לומד" לקבלת הסבסוד.

לפי השינוי שעליו החליט ליברמן, רק הורה לומד שמוכוון לשוק התעסוקה יוכל לקבל סבסוד למעונות יום - תנאי המחריג את לומדי הישיבות שעד עתה נהנו מהסבסוד. על פי הערכות משרד האוצר, מדובר ב-18 אלף משקי בית ו-21 אלף ילדים שמקבלים סבסוד ושאינם זכאים לו לפי התנאים החדשים. סך הכול, הסבסוד הממשלתי למעונות יום עומד על 1.2 מיליארד שקלים. ביטול התמריץ השלילי, לפי אנשי האוצר, צפוי לחסוך 400 מיליון שקלים.

הפופולריים