פרשת חיים ולדר: "יש עדויות על ילדים מגיל 9"

פרשת חיים ולדר: "יש עדויות על ילדים מגיל 9"

אהרן רבינוביץ', העיתונאי שחשף את פרשת הניצול המיני במגזר החרדי: "הדבר החשוב ביותר שקרה הוא שהמיינסטרים החרדי מתמודד לראשונה עם פגיעות מיניות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיים ולדר
צילום: צילום: דוד 25, מתוך ויקיפדיה

פרשת עבירות המין שביצע לכאורה הסופר החרדי המוערך חיים ולדר עוררה השבוע סערה בעולם החרדי, לאחר שמספר גופים הודיעו על השעייתו ועל הפסקת פרסום כתביו. אהרן רבינוביץ, עיתונאי "הארץ" שחשף את הפרשה יחד עם העיתונאית שירה אלק, אמר לחיים לוינסון ועקיבא נוביק בכאן רשת ב כי "הדבר הכי חשוב שקרה פה ביממה האחרונה זה שהממסד והמיינסטרים החרדי לראשונה נאלץ להתמודד עם הנושא של פגיעות מיניות". 

"בעיריית בני ברק ידעו, גם רבנים ידעו, במסדרונות העירייה האירוע הזה לא מפיל אנשים לרצפה", סיפר רבינוביץ והוסיף: "ביממה האחרונה השיח השתנה, הודות להחלטות בכל מיני מקומות", כשהוא מתייחס להשעיה של ולדר מגופי תקשורת כמו עיתון "יתד נאמן" ותחנת הרדיו "קול חי". 

רבינוביץ הוסיף כי היקף העדויות רחב מאוד, וקרוב לסדר הגודל של פרשת יהודה משי זהב: "יש לי עדויות על ילדים וילדות מגיל 9, 12 ו-14. מדובר על מעשים שהם גם בכוח". בהמשך אמר: "לאנשים היה קשה מאוד לקבל שבן אדם כזה עשה מעשים כאלה". 

שאנה אהרונסון, מנכ"לית ארגון מגן שעוסק בפגיעות מיניות במגזר החרדי, אמרה בריאיון בכאן רשת ב כי לפני חמש שנים פרשה כזאת לא הייתה יוצאת לאור באותה צורה: "לא היו מתייחסים לזה, היה לוקח הרבה זמן. כשמתחילים לראות התפתחויות כאלה בתוך שבוע זה התקדמות. הנפגעים והנפגעות מתחילים לספר את הסיפורים שלהם בשנים האחרונות". 

הטלטלה במגזר החרדי בעקבות התחקיר על ולדר הובילה להפסקת תוכנית הרדיו שלו ברדיו "קול חי". בכמה מקומות כבר החליטו להפסיק למכור את ספריו, בין השאר ברשת המרכולים "אושר עד". בחנות ספרים חרדית בברוקלין בשם "אייכלר'ס" פרסמו הודעה לפיה "בלב כבד אנחנו מודיעים שלא נחזיק ספרים של הסופר חיים ולדר".

"בהשוואה למשי זהב, ייקח יותר זמן עד שתיפתח חקירת משטרה"

בריאיון אמש לתוכנית חדשות הלילה בכאן 11, אמר רבינוביץ כי אפשר להגדיר את פרשת חיים ולדר כ"קו פרשת המים של הציבור החרדי בכל הנוגע לתקיפות מיניות". הוא הוסיף כי לקח כמה ימים עד שהעדויות חילחלו לתוך החברה החרדית, משום שולדר הוא דמות כה נערצת עבורם. "לקח לאנשים כמה ימים להאמין לעדויות ולהגיב עליהן", אמר. "מדובר בטראומה חברתית כשמגלים כזה מגה אירוע על אדם אהוב. מה שחשוב זה שהממסד החרדי מתחיל להניע את הגלגלים - מרדיו קול חי שהשעה את ולדר ועד רשת 'אושר עד' שמסירה את הספרים שלו".

רבינוביץ' מעריך כי בהשוואה לפרשת יהודה משי זהב, ייקח יותר זמן עד שתיפתח חקירת משטרה. "קצב האירועים יהיה שונה ממשי זהב להערכתי, מקווים שיוגשו תלונות ותיפתח חקירה, כי ראוי שהסיפור יבוא לידי מיצוי משפטי ופלילי".

הפופולריים